Kopernik symfonicznie i kosmicznie! TOS zaprasza na urodzinowy koncert astronoma
Muzyka ilustrująca nasz wszechświat zabrzmi podczas niedzielnego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. „Muzyka i kosmos” to projekt przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Spotkanie rozpocznie się w iście hollywoodzkim stylu, a zakończy utworem skomponowanym na specjalne zamówienie orkiestry. O czym Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawia z Przemysławem Kempińskim, dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
- Utwory, które zagramy podczas tego koncertu, w bezpośredni lub pośredni sposób są powiązane są z kosmosem - zaznacza Przemysław Kempiński. - Wart podkreślenia jest fakt, że w czasie koncertu będziemy świadkami światowej prapremiery kompozycji Adama Wesołowskiego, znakomitego i bardzo płodnego młodego kompozytora z Katowic, który na nasze takie trochę specjalne życzenie z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, postanowił stworzyć dzieło na orkiestrę symfoniczną. Dzieło to wypełnione jest ogromną symboliką dotyczącą życia Kopernika, dotyka wielopłaszczyznowej działalności Kopernika, będąc nawiązaniem do jego działalności naukowej, astronomicznej, prawniczej, czy lekarskiej. Zwróćmy uwagę, że na przykład czas trwania tego utworu to 15 minut i 43 sekundy, co się składa w datę 1543, a jest to rok opublikowanie dzieła „De revolutionibus...", czyli największego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich" (...).
Koncert „Muzyka i kosmos” Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w niedzielę (19 lutego) o godzinie 17:00 w Auli UMK w Toruniu. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny zespołu Dainius Pavilionis.
Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Piotr Majewski, Jerzy Rafalski - multimedia, narracja
Urszula Guźlecka - prowadzenie
W programie:
R. Strauss - Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca
L. van Beethoven, arr. J. Kowalewski - Sonata księżycowa
G. Holst, arr. P. Pietruszewski - Planety op. 32 (muzyce będzie towarzyszyć narracja wraz z prezentacją multimedialną)
A. Wesołowski - Taniec sfer niebieskich - utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ
Zobacz także

Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »

Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »

Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »

Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »

Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »

Liczą się współpraca i pomysłowość! Harcerze na Rajdzie Kopernikańskim w Toruniu
2024-03-03, 08:37Poruszanie się z mapą, testy wiedzy i biegi sprawnościowe - to część zadań, jakie 700 harcerzy z całego kraju podejmuje w Toruniu. Trwa tam 41. Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Czytaj dalej »

Mikołaj Kopernik zniknie z podstawy programowej? Alarmują toruńscy radni PiS
2024-02-28, 21:00- Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych nie dowiedzą się niczego o Mikołaju Koperniku. Nie zgadzamy się na to - mówili podczas konferencji w Toruniu miejscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Chodzi o zmiany w podstawie programowej… Czytaj dalej »

Coraz więcej wypożyczają, czytają, grają! Sukces Książnicy Kopernikańskiej
2024-02-23, 16:42W Bibliotece Głównej toruńskiej Książnicy w ubiegłym roku wypożyczono o 21 procent więcej książek i audiobooków, po gry planszowe zgłosiło się o 22 procent pasjonatów. Rośnie również liczba czytelników zapisanych do bib… Czytaj dalej »

Ogniste zakończenie urodzin Kopernika. O astronomie było głośno przez cały rok [wideo, zdjęcia]
2024-02-19, 21:00Rok Kopernikański dobiega końca! Po dwunastu miesiącach świętowania 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu przyszedł czas na symboliczne zamknięcie i podsumowanie tego czasu. Czytaj dalej »

Kolejne świętowanie na UMK i kolejni uhonorowani naukowcy [zdjęcia]
2024-02-19, 15:26Toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika świętuje 551. rocznicę urodzin swojego patrona. Głównym punktem uroczystości było nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris causa UMK. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

