Będzie zwrot w sporze o europejskie pieniądze na naukę w regionie? Wojewoda zwołuje radę dialogu
Michał Sztybel chce, by osobiście w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, „jako istotna strona sprawy”. - Na pewno coś tutaj nie gra, skoro wszystkie trzy uczelnie publiczne mówią jednym głosem - powiedział PR PiK Michał Sztybel.
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował, że wojewoda Michał Sztybel zdecydował o zwołaniu posiedzenia rady, dotyczącego finansowania działalności badawczo-rozwojowej w województwie kujawsko-pomorskim ze środków europejskich.
- W związku z istotnymi uwagami zgłaszanymi przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Politechnikę Bydgoską, wojewoda zwrócił się do marszałka województwa Piotra Całbeckiego o wskazanie dogodnych terminów, w których marszałek - jako istotna strona sprawy - mógłby osobiście uczestniczyć w posiedzeniu - czytamy w komunikacie urzędu.
Powodem zwołania posiedzenia są uwagi, jakie od miesięcy zgłaszają przedstawiciele uczelni wyższych w regionie - chodzi o sposób wykładania europejskich środków na naukę w regionie.
- W związku z pojawiającymi się publicznie informacjami, dotyczącymi braku właściwych konsultacji w powyższym zakresie, a także mając na uwadze wagę sprawy oraz konieczność odpowiedzialnego wydatkowania środków publicznych, w szczególności przeznaczonych na działalność rozwojową wpływającą na gospodarkę całego regionu, wojewoda uznał, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego jest właściwym miejscem do prowadzenia dialogu oraz poszukiwania rozwiązań korzystnych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego - czytamy w komunikacie urzędu.
- Nie chcę wypowiadać kategorycznego zdania, zanim jeszcze będziemy o tym rozmawiali na forum w WRDS, ale na pewno coś tutaj nie gra, skoro wszystkie trzy uczelnie publiczne mówią jednym głosem - powiedział PR PiK Michał Sztybel.
Uczelnie z nie chcą unijnych pieniędzy wydzielanych tak, jak proponuje marszałek
Przypomnijmy: trzy uczelnie z regionu - Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - są jednomyślne. Deklarują, że nie skorzystają z propozycji przedstawionej przez urząd marszałkowski. Rektor UKW mówił w rozmowie z PR PiK, że propozycja, by 60 proc. środków na finansowanie rozwoju nauki i innowacji wpłynęło z urzędu, a 40 proc. było wkładem własnym uniwersytetu, jest nierealna, bo uczelni na to nie stać.
Wcześniej władze Politechniki Bydgoskiej wskazywały na nierówny podział środków. Ich zdaniem największym beneficjentem finansowania jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu. Senat UMK podjął też uchwałę, w której sprzeciwił się finansowaniu i lokalizacji nowej siedziby centrum. Marszałek podkreślał w rozmowie z PR PiK, że jest otwarty na dalszą rozmowę.
Do tematu będziemy wracać.
Zobacz także
Oni zmienili bieg historii! Książnica Kopernikańska robi podcasty o bohaterach
2023-02-10, 19:37Podcasty Kopernikańskie to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Pierwszy sezon projektu „Wielcy znani/nieznani z Kujaw i Pomorza' oparty został o serię komiksów wydanych przez Urząd Marszałkowski. W kolejnych odcinkach… Czytaj dalej »
Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje
2023-01-30, 20:45Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano na cały rok. Większość z nich odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim… Czytaj dalej »
Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia]
2023-01-24, 20:07Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”. Ekspozycja przygotowywana jest… Czytaj dalej »
88 lat Polskiego Radia PiK. Najpierw Toruń, po wojnie Bydgoszcz
2023-01-15, 07:4515 stycznia 1935 r. uroczyście otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się w podtoruńskiej wsi Stawki. Rozgłośnia, po warszawskiej, dysponowała najsilniejszym nadajnikiem. Nadawany… Czytaj dalej »
W tym roku wszystko ma się kręcić wokół Kopernika! Toruń zaprasza do siebie
2023-01-11, 18:40Pierwsze z planowanych na cały Rok Kopernikański wydarzeń odbędą się w lutym, w okolicach urodzin astronoma. - W programie są także Światowy Kongres Kopernikański, uroczysta sesja z wręczaniem pamiątkowych medali i wiele wydarzeń… Czytaj dalej »
Kawałek Gruzji w toruńskiej galerii. Wystawa niepełnosprawnych z Gori [zdjęcia]
2023-01-04, 07:00Prace proste, kolorowe, nierzadko naiwne, obrazki oprawione w sznurek czy we wstążeczki, a z drugiej strony kunsztowna gruzińska biżuteria. Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu prezentuje… Czytaj dalej »
Sportowcy, artyści i nobliści z regionu. Książnica Kopernikańska robi podcasty
2023-01-03, 18:13„Podcast Kopernikański” to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Bohaterami kolejnych odcinków będą ważne dla naszego regionu postaci: naukowcy, artyści, sportowcy. W pierwszym odcinku pojawia się Albert Michelson… Czytaj dalej »
Grzegorz Dziedzic doceniony za kryminalny debiut roku. Napisał o Polonii w Chicago
2022-11-27, 17:45Grzegorz Dziedzic został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku za 2021 rok. Jego powieść retro „Żadnych bogów, żadnych panów' zyskała największe uznanie członków jury. Czytaj dalej »
O niemieckim spojrzeniu na Europę. „Dysputy Kopernikańskie” w Toruniu
2022-11-17, 17:26Kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”, organizowane przez Instytut Copernicanum odbędzie się w piątek (18 listopada) w Toruniu. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk - prof. Grzegorza Kucharczyka. Czytaj dalej »
Radość w Toruniu! Rok 2023 będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi
2022-11-17, 09:1516 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie (90 głosów „za”) przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę Senatu osobiście odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.