Zgoda wiary i rozumu. Jospeh Weiler otrzymał w Toruniu nagrodę „Fides et Ratio”
Prof. Joseph Weiler został laureatem Nagrody Kopernikańskiej „Fides et Ratio”. Światowej klasy prawnik, badacz i wykładowca akademicki odebrał ją w Pałacu Dąmbskich w Toruniu.
Nagrodą honorowane są osoby, które w działalności naukowej i twórczej godzą wiarę i naukę, ale też promują wartości, które pozostawił po sobie papież-Polak. – Ta nagroda wiele dla mnie znaczy – podkreśla prof. Weiler. – Po pierwsze, miałem okazję spotkać się Janem Pawłem II wraz z moją rodziną – pomyślałem, że jego encyklika „Fides et ratio” (Wiara i rozum) była tak ważna, aby odeprzeć argument, że w jakiś sposób wiara jest sprzeczna z nauką lub prawdą. Było to więc bardzo, bardzo ważne stwierdzenie, z którym się utożsamiam.
– Postać wybitna pod każdym względem, wybitny naukowiec: prawnik, konstytucjonista, niezwykle zasłużony dla odkrywania na nowo tożsamości europejskiej – mówił o laureacie marszałek województwa Piotr Całbecki. – Pochodzi z Johannesburga, jest Żydem polskiego pochodzenia, mieszka w Nowym Jorku, ale prowadzi katedry prawa na bardzo wielu uniwersytetach, najbardziej renomowanych. Otrzymał 14 doktoratów honoris causa (…) To świadczy o powadze jego dorobku naukowego – dodał.
Zainteresowania naukowe Josepha Weilera skupiają się obecnie wokół zagadnienia miejsca wszystkich religii w przestrzeni i debacie publicznej nowoczesnych państw prawa. Jego najważniejsze publikacje to „Chrześcijańska Europa”, „From Regensburg to Berlin – Holiness and Reason” i „Shall the Justice of the Whole Earth Not Do Justice?”.
W wieczornej ceremonii wręczenia nagrody uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski, premier Hanna Suchocka, biskup toruński nominat ks. Arkadiusz Okroj,. Nagroda Fides et Ratio została przyznana po raz drugi. Jej pierwszym laureatem był kard. Grzegorz Ryś.
Więcej poniżej.
Zobacz także
Biegną dla zdrowia, zabawy i zapraszają innych! Międzyszkolny Bieg Kopernikański
2023-04-01, 15:17I młodsi, i starsi - różni uczestnicy przyłączyli się Międzyszkolnego Biegu Kopernikańskiego w toruńskim parku Glazja. Organizatorzy już zapraszają na kolejne soboty! Czytaj dalej »
Tu można wypożyczać i oddawać książki. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu [zdjęcia]
2023-03-29, 17:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników. Z jej zasobów można korzystać od poniedziałku do soboty. Czytaj dalej »
„Smartfon wyzwaniem dla rodziny” – ważny temat Dysput Kopernikańskich
2023-02-28, 08:40Gościem spotkania poświęconego wpływowi nowoczesnych mediów na życie rodzinne będzie pedagog Małgorzata Więczkowska. Czytaj dalej »
Weź sobie książkę albo zostaw ją dla kogoś. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu
2023-02-26, 16:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska oficjalnie otwarta została w Toruniu. Punkt wymiany książek znajduje się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Czytaj dalej »
Wszyscy przepisywali „De revolutionibus” Kopernika. I pobili rekord Polski!
2023-02-26, 15:20484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus' Mikołaja Kopernika - w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Czytaj dalej »
Harcerze pójdą śladami Kopernika! Czeka na nich test wiedzy i różnorodne trasy
2023-02-25, 18:00700 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia! Biorą udział w jubileuszowym, 40. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Harcerze świętują 550. urodziny Mikołaja Kopernika podczas pięciu tras, na których czekają na nich biegi… Czytaj dalej »
Kto rozśmieszy Mikołaja Kopernika? Ogłoszono konkurs memów o astronomie
2023-02-25, 16:40Czy Kopernik miał poczucie humoru? Jeśli tak, co go śmieszyło? Tego nie wiemy, ale… spróbujemy go rozśmieszyć. Z takiego założenia wychodzi Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, który organizuje konkurs memiarski pod… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-23, 23:37Ogromne zainteresowanie audycją o Koperniku sprawiło, że mamy ciąg dalszy... Jeszcze o niebie okiem astronoma wszech czasów i o tajemnicy słynnego obrazu, który ma skrywać postać uczonego. A propos - zajrzeliśmy na ekstra wystawę… Czytaj dalej »
To najsłynniejsze dzieło Kopernika! Specjalna wystawa zbiorów w Ratuszu Staromiejskim
2023-02-22, 08:50Na całym świecie jest ich 280, w polskich instytucjach 14. Wszystkie toruńskie egzemplarze można oglądać po raz pierwszy na wspólnej wystawie „Ze wszech miar godna przeczytania. Wokół De revolutionibus”. Na ekspozycji w Ratuszu… Czytaj dalej »
Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
2023-02-21, 20:43- Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.