Rok Mikołaja Kopernika na finiszu. Noblistka Leymah Gbowee gościem finału obchodów
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee, afrykańska działaczka społeczna z Liberii, wygłosi w Toruniu wykład na zakończenie Roku Mikołaja Kopernika. – Ważne jest, żeby wychodzić z odwagą poza własne granice – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami.
– Otwieramy rok odważnych kobiet w naszym województwie, tworzą ten region od wielu lat – mówił na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki. – Odważna kobieta to nie rewolucjonistka, ale to osoba która zmienia świat na lepszy (...) Liberia to kraj, który jeszcze niedawno był obszarem wojny. Wraz z przyjaciółkami Leymah Gbowee zjednała kobiety różnych wyznań, z różnych środowisk i wspólnie zatrzymały wojnę, za co dostała pokojową nagrodę Nobla – przypomniał.
– Nigdy nie przyjechałam do regionu z myślą, że nie ma tam kobiet odważnych. Jestem córką społeczności, moja babka nie była wojowniczką, ale była odważna. Jeśli kobieta jest zdolna prowadzić dom, wykształcić dzieci, szczególnie w tych czasach, to jest odważna – mówiła Gbowee.
Powiedziała też, że świadectwem odwagi polskich kobiet jest ich zachowanie wobec uchodźców. – Współczucie wymaga największej odwagi, i to widziałam w tym kraju – wskazała. – Jeśli kobiety chcą się rozwijać, edukować swoje dzieci, okazywać to na zewnątrz, kandydować w wyborach, sprawować funkcje publiczne – to są odważne. Ważne, żeby wychodzić z tą odwagą poza granice wewnętrzne, jak i poza granice w sensie globalnym, międzynarodowym.
Wieczorny wykład noblistki będzie częścią wydarzenia „Nowe Obroty” kończącego Rok Mikołaja Kopernika. – „Nowe Obroty” dotykają nowych „rewolucji kopernikańskich”, które są na horyzoncie. Coś kończymy, ale chcemy coś zaczynać – powiedział dr Jan Świerkowski, kurator „Nowych Obrotów”. – Przede wszystkim nie chcemy zapominać o takich rewolucjach, które my musimy przeprowadzić tutaj na ziemi, nie chcemy uciekać w kosmos, żeby to był swoisty eskapizm, dlatego dzisiaj gościmy dwie wybitne postaci: panią Mary Woytek z NASA, ale przede wszystkim laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, niezwykle odważną kobietę.
Wydarzenie „Nowe Obroty” trwa od piątku do niedzieli (16–18 lutego). Na wykłady obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym. Szczegóły na stronie www.noweobroty.com.
Gbowee o godz. 17.00 wygłosi w Dworze Artusa wykład pt: „Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt”. Założony przez nią kobiecy ruch chrześcijanek i muzułmanek pod nazwą Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju doprowadził do zakończenia wojny domowej w Liberii w 2003 roku. Leymah Gbowee jest matką ośmiorga dzieci, w tym jednego adoptowanego.
Zobacz także

Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
2020-04-15, 21:37Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kult… Czytaj dalej »

Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika
2020-02-22, 16:38Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »

Chciał, by Grudziądz miał w logo Kopernika. Upamiętnienie Jerzego Szwarca
2020-02-19, 20:39Grudziądz świętował w środę 547. urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium odsłonięto tablicę pamięci Jerzego Szwarca, wielkiego propagatora astronomii. Czytaj dalej »

Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik
2020-02-19, 09:34Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - mówił na naszej antenie prof. Zbigniew Girzyński. Poseł PiS i historyk… Czytaj dalej »

Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
2019-12-18, 21:11Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »

Czy Mikołaj Kopernik jadł we Włoszech pizzę? Nowa wystawa w Toruniu
2019-10-04, 13:48Jak przechowywano żywność za czasów Mikołaja Kopernika, co podawano na stole i w jakich naczyniach - tego wszystkiego dowiemy się z wystawy, która zostanie otwarta w piątek (4 października) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »

Hinduski Rambo walczy na ulicach Torunia, czyli Bollywood nad Wisłą!
2019-09-28, 21:20Filmowcy z Bollywood kręcą film w grodzie Kopernika. Chodzi o zdjęcia do polsko-hindusko-serbskiego filmu 'Kotigobba 3'. Film opowiada o człowieku niezniszczalnym, który niczym Rambo samotnie walczy z całym wrogim gangiem. - Toruń dobrze… Czytaj dalej »

Pobiegną ulicami Torunia po zachodzie słońca. Nocna Dycha Kopernika
2019-08-10, 13:26Biegacze opanują Toruń! W sobotę (10 sierpnia) o godz. 22.00 rozpocznie się Nocna Dycha Kopernika. Czytaj dalej »

Z Rzymu do Fromborka, ale, uwaga, na rowerze!
2019-04-28, 12:11Taką trasę pokona toruński przewodnik i podróżnik - Przemek Wołoszyk. Rowerem przejedzie przez miasta związane z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »

Toruń wciąż wabi. Przyciągają niezmiennie: Kopernik i piernik
2019-04-26, 07:30Ponad 2 mln 300 tys. turystów odwiedziło w ubiegłym roku Toruń - wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej. Najwięcej gości przyjeżdża z terenu województwa, wśród gości zagranicznych dominują Niemcy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

