„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" przyznano prof. Alicji Grześkowiak.
- Najważniejsza jest osoba. Trudno byłoby zrozumieć Jana Pawła II, bez odwołania do Karola Wojtyły jako filozofa i do jego dzieła „Osoba i Czyn” - mówi werbista, misjonarz ks. Jacek Gniadek. - Osoba jest w centrum nauki społecznej, nie państwo. Społeczeństwo tworzą wolne osoby i to jest w centrum myśli Jana Pawła II.
- Pierwsza rzecz, na którą chcę zwracać uwagę to wspólnota osób i chodzi tu o ich dobro – dodaje prof. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Jeśli o tym mówimy, oczywiście zwracamy uwagę na człowieka. To człowiek - jak powiedział Jan Paweł II - jest drogą Kościoła, ale także drogą społeczeństwa i dlatego tak ważna jest rodzina. Mamy więc wspólnotę, rodzinę, człowieka, zasady życia społecznego i prawa człowieka - to są kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. I jeszcze jedna ważna rzecz - Jan Paweł II wpisuje katolicką naukę społeczną w nurt teologii moralnej, a więc nadaje temu wymiar teologiczny, wymiar moralny. To nie są kwestie jedynie prawne, zewnętrzne, ale to wszystko rodzi konsekwencje moralne, czyli jeśli jestem dobry w życiu społecznym, to jestem dobrym człowiekiem.
Podczas seminarium złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" odebrała prof. Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu w latach 1997–2001. - Miałam szczęście, że przez wiele lat dane mi było współpracować na różnych poziomach i krzewić nauczanie św. Jana Pawła II – opowiadała. - Byłam w Papieskiej Akademii Życia i spotykałam się ze świętym Janem Pawłem II. To była piękna idea - spotykają się różne światy i dyskutują. Nie trzeba walczyć ze sobą, tylko trzeba rozmawiać.
Była to ostatnia z trzech debat organizowanych w ramach cyklu Seminariów Toruńskich „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II”. Spotkania prowadził prezes Rządowego Centrum Legislacji dr hab. Krzysztof Szczucki.
Zobacz także

Skóra okładki, pochodzenie papieru i zużycie książki. To wszystko sprawdzi pracownia w Książnicy
2023-12-19, 08:31W pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu powstała nowa pracownia badawcza. Wszystko za sprawą pozyskanych na ten cel funduszy. Książnica otrzymała ponad 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury… Czytaj dalej »

Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
2023-12-14, 16:00„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w To… Czytaj dalej »

Najlepsze imieniny to kosmiczne imieniny! Browar B zorganizował zajęcia poświęcone Kopernikowi
2023-12-07, 08:31We włocławskim Centrum Kultury Browar B obchodzono imieniny Mikołaja Kopernika - oczywiście za sprawą mobilnego planetarium i wykładów o astronomii. Do takiego spędzania czasu zachęcał organizator imieninowej imprezy, Piotr Maje… Czytaj dalej »

Badacze z regionu zasilą komitety Polskiej Akademii Nauk. Wyróżniono pracowników UKW i UMK
2023-12-05, 16:20Polska Akademia Nauk opublikowała wyniki wyborów do komitetów naukowych. Badaczy i badaczki z Uniwersytetu wybrano do 32 gremiów, w których zajmą się upowszechnianiem nauki i dostarczaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej… Czytaj dalej »

Setne urodziny Książnicy Kopernikańskiej! Odznaczono zasłużonych pracowników [zdjęcia]
2023-12-04, 18:11Wojewódzka Biblioteka Publiczna-Książnica Kopernikańska w Toruniu obchodzi jubileusz 100-lecia. Uroczyste spotkanie odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Podczas gali wręczone zostały okolicznościowe nagrody dla pracowników… Czytaj dalej »

Rafał Blechacz: Filharmonia Pomorska to moja pierwsza publiczność [wywiad]
2023-11-17, 19:16Koncertuje na całym świecie, ale nie rozstaje się z regionem. - Tu najlepiej się czuję. Nakło i Bydgoszcz to moje miejsca, dlatego bardzo się cieszę, że mogę włączyć się w obchody Kujawsko-Pomorskiego Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »

Rafał Blechacz, Bomsori Kim i Marcin Zdunik. Koncerty Kopernikańskie w regionie
2023-11-16, 10:57„Symfonia Jowiszowa' Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena zabrzmią podczas Koncertów Kopernikańskich, które odbędą się w piątek (17 listopada) w Toruniu i w sobotę (18 listopada) w Bydgoszczy. Wystąpią wybitni soliści… Czytaj dalej »

Rzadko opuszcza muzeum! Słynny obraz Matejki na Festiwalu Energa Camerimage [zdjęcia]
2023-11-13, 11:47Obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem' został zaprezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu Marek Żydowicz wskazał, że podczas festiwalu jego… Czytaj dalej »

Artysta chciał pokazać, że Kopernik był rewolucjonistą. Nowy mural w Toruniu [zdjęcia]
2023-11-08, 17:08Na 340 m kw. powierzchni ściany wieżowca na osiedlu Rubinkowo powstał mural zatytułowany „Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat'. Czytaj dalej »

Dbają o książki jak mało kto, więc zasługują na uznanie. Książnica rozwiesza wizerunki pracowników po mieście
2023-11-04, 13:20Plakaty z wizerunkami pracowników Książnicy Kopernikańskiej od piątku (3 listopada) prezentowane są na toruńskich słupach ogłoszeniowych, przystankach MZK oraz w mediach społecznościowych. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

