„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" przyznano prof. Alicji Grześkowiak.
- Najważniejsza jest osoba. Trudno byłoby zrozumieć Jana Pawła II, bez odwołania do Karola Wojtyły jako filozofa i do jego dzieła „Osoba i Czyn” - mówi werbista, misjonarz ks. Jacek Gniadek. - Osoba jest w centrum nauki społecznej, nie państwo. Społeczeństwo tworzą wolne osoby i to jest w centrum myśli Jana Pawła II.
- Pierwsza rzecz, na którą chcę zwracać uwagę to wspólnota osób i chodzi tu o ich dobro – dodaje prof. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Jeśli o tym mówimy, oczywiście zwracamy uwagę na człowieka. To człowiek - jak powiedział Jan Paweł II - jest drogą Kościoła, ale także drogą społeczeństwa i dlatego tak ważna jest rodzina. Mamy więc wspólnotę, rodzinę, człowieka, zasady życia społecznego i prawa człowieka - to są kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. I jeszcze jedna ważna rzecz - Jan Paweł II wpisuje katolicką naukę społeczną w nurt teologii moralnej, a więc nadaje temu wymiar teologiczny, wymiar moralny. To nie są kwestie jedynie prawne, zewnętrzne, ale to wszystko rodzi konsekwencje moralne, czyli jeśli jestem dobry w życiu społecznym, to jestem dobrym człowiekiem.
Podczas seminarium złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" odebrała prof. Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu w latach 1997–2001. - Miałam szczęście, że przez wiele lat dane mi było współpracować na różnych poziomach i krzewić nauczanie św. Jana Pawła II – opowiadała. - Byłam w Papieskiej Akademii Życia i spotykałam się ze świętym Janem Pawłem II. To była piękna idea - spotykają się różne światy i dyskutują. Nie trzeba walczyć ze sobą, tylko trzeba rozmawiać.
Była to ostatnia z trzech debat organizowanych w ramach cyklu Seminariów Toruńskich „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II”. Spotkania prowadził prezes Rządowego Centrum Legislacji dr hab. Krzysztof Szczucki.
Zobacz także

Podsumowanie Roku Kopernikańskiego. Medale i malowanie muralu zwieńczeniem obchodów
2024-02-19, 14:12W Toruniu kończą się obchody jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W poniedziałek (19 lutego) ostatnie z nich, zamykające ubiegłoroczne świętowanie. O 17:00 w Ratuszu Staromiejskim uroczystość połączona z wręczeniem… Czytaj dalej »

W tym miejscu urodziny Kopernika świętują wyjątkowo! Odznaczenia toruńskiego UMK
2024-02-19, 08:31W dniu urodzin swojego patrona (19 lutego) świętuje toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Głównym punktem uroczystości, które rozpoczną się o 11:00 będzie nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris… Czytaj dalej »

Rok Mikołaja Kopernika na finiszu. Noblistka Leymah Gbowee gościem finału obchodów
2024-02-17, 14:20Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee, afrykańska działaczka społeczna z Liberii, wygłosi w Toruniu wykład na zakończenie Roku Mikołaja Kopernika. - Ważne jest, żeby wychodzić z odwagą poza własne granice - powiedziała… Czytaj dalej »

Coś dla duszy i coś dla ciała! W Arenie Toruń połączą czytanie ze sportem
2024-02-17, 12:59W Arenie Toruń powstanie Strefa relaksu z książką. Będzie można z niej skorzystać w weekend podczas 68. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Czytaj dalej »

Kluczowe jest zrozumienie. UMK przygotowuje poradnik o komunikacji wśród studentów
2024-02-17, 09:41Poradnik „Jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychicznej” powstaje na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma pomóc kadrze oraz studentom w zrozumieniu różnych trudnych zachowań, z… Czytaj dalej »

Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
2024-02-15, 08:10Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »

Kodeks Korwina zostanie w Toruniu. Manuskrypt zyskał dodatkową ochronę
2024-02-01, 06:49Jak ustaliło Polskie Radio PiK, w listopadzie minister kultury podjął decyzję o zaliczeniu dzieła do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Oznacza to, że zyskał ochronę przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju. Czytaj dalej »

Wtorki z klimatem i ekologią. Zaprasza Kopernikański Ośrodek Integracji w Toruniu
2024-01-08, 19:02„Klimatyczne wtorki' mają być cyklem spotkań dla studentów UMK i mieszkańców zainteresowanych tematami takimi, jak klimat, czy zdrowa żywność. Czytaj dalej »

Pomnik Kopernika to kopalnia ciekawostek. Figurę wpisano do rejestru zabytków
2024-01-02, 07:46Ma 170 lat, ale w wojewódzkim rejestrze zabytków jest niecałe dwa tygodnie. To pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu, często fotografowany przez turystów, miejsce spotkań wielu mieszkańców. Czytaj dalej »

Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
2023-12-28, 20:30Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

