„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" przyznano prof. Alicji Grześkowiak.
- Najważniejsza jest osoba. Trudno byłoby zrozumieć Jana Pawła II, bez odwołania do Karola Wojtyły jako filozofa i do jego dzieła „Osoba i Czyn” - mówi werbista, misjonarz ks. Jacek Gniadek. - Osoba jest w centrum nauki społecznej, nie państwo. Społeczeństwo tworzą wolne osoby i to jest w centrum myśli Jana Pawła II.
- Pierwsza rzecz, na którą chcę zwracać uwagę to wspólnota osób i chodzi tu o ich dobro – dodaje prof. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Jeśli o tym mówimy, oczywiście zwracamy uwagę na człowieka. To człowiek - jak powiedział Jan Paweł II - jest drogą Kościoła, ale także drogą społeczeństwa i dlatego tak ważna jest rodzina. Mamy więc wspólnotę, rodzinę, człowieka, zasady życia społecznego i prawa człowieka - to są kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. I jeszcze jedna ważna rzecz - Jan Paweł II wpisuje katolicką naukę społeczną w nurt teologii moralnej, a więc nadaje temu wymiar teologiczny, wymiar moralny. To nie są kwestie jedynie prawne, zewnętrzne, ale to wszystko rodzi konsekwencje moralne, czyli jeśli jestem dobry w życiu społecznym, to jestem dobrym człowiekiem.
Podczas seminarium złoty medal „Zasłużony dla Edukacji" odebrała prof. Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu w latach 1997–2001. - Miałam szczęście, że przez wiele lat dane mi było współpracować na różnych poziomach i krzewić nauczanie św. Jana Pawła II – opowiadała. - Byłam w Papieskiej Akademii Życia i spotykałam się ze świętym Janem Pawłem II. To była piękna idea - spotykają się różne światy i dyskutują. Nie trzeba walczyć ze sobą, tylko trzeba rozmawiać.
Była to ostatnia z trzech debat organizowanych w ramach cyklu Seminariów Toruńskich „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II”. Spotkania prowadził prezes Rządowego Centrum Legislacji dr hab. Krzysztof Szczucki.
Zobacz także

Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
2020-04-15, 21:37Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kult… Czytaj dalej »

Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika
2020-02-22, 16:38Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »

Chciał, by Grudziądz miał w logo Kopernika. Upamiętnienie Jerzego Szwarca
2020-02-19, 20:39Grudziądz świętował w środę 547. urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium odsłonięto tablicę pamięci Jerzego Szwarca, wielkiego propagatora astronomii. Czytaj dalej »

Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik
2020-02-19, 09:34Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - mówił na naszej antenie prof. Zbigniew Girzyński. Poseł PiS i historyk… Czytaj dalej »

Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
2019-12-18, 21:11Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »

Czy Mikołaj Kopernik jadł we Włoszech pizzę? Nowa wystawa w Toruniu
2019-10-04, 13:48Jak przechowywano żywność za czasów Mikołaja Kopernika, co podawano na stole i w jakich naczyniach - tego wszystkiego dowiemy się z wystawy, która zostanie otwarta w piątek (4 października) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »

Hinduski Rambo walczy na ulicach Torunia, czyli Bollywood nad Wisłą!
2019-09-28, 21:20Filmowcy z Bollywood kręcą film w grodzie Kopernika. Chodzi o zdjęcia do polsko-hindusko-serbskiego filmu 'Kotigobba 3'. Film opowiada o człowieku niezniszczalnym, który niczym Rambo samotnie walczy z całym wrogim gangiem. - Toruń dobrze… Czytaj dalej »

Pobiegną ulicami Torunia po zachodzie słońca. Nocna Dycha Kopernika
2019-08-10, 13:26Biegacze opanują Toruń! W sobotę (10 sierpnia) o godz. 22.00 rozpocznie się Nocna Dycha Kopernika. Czytaj dalej »

Z Rzymu do Fromborka, ale, uwaga, na rowerze!
2019-04-28, 12:11Taką trasę pokona toruński przewodnik i podróżnik - Przemek Wołoszyk. Rowerem przejedzie przez miasta związane z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »

Toruń wciąż wabi. Przyciągają niezmiennie: Kopernik i piernik
2019-04-26, 07:30Ponad 2 mln 300 tys. turystów odwiedziło w ubiegłym roku Toruń - wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej. Najwięcej gości przyjeżdża z terenu województwa, wśród gości zagranicznych dominują Niemcy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

