Mieszkańcy trzech bloków w Inowrocławiu mogą stracić bieżącą wodę. Ratusz ma propozycje dla spółdzielni
Utrata dostępu do bieżącej wody grozi mieszkańcom trzech wieżowców przy Al. Kopernika 1, 3 i 5 w Inowrocławiu. Wszystko przez zły stan techniczny hydroforni obsługującej te budynki.
Zdaniem inowrocławskiego ratusza winę za taki stan rzeczy ponosi właściciel wieżowców, czyli Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dodajmy, że wspomniana hydrofornia znajduje się w budynku należącym do Miasta. „Sytuacją niedopuszczalną jest pokrywanie z pieniędzy publicznych, wszystkich inowrocławian, kosztów funkcjonowania instalacji, służącej jednemu podmiotowi prywatnemu, jakim jest wspólnota zarządzana przez Kujawską Spółdzielnię Mieszkaniową” – czytamy w komunikacie inowrocławskiego ratusza.
– Regularnie prowadzę korespondencję z zarządem Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, proponując dwa rozwiązania do wyboru: albo przejmiecie w nieodpłatne użytkowanie – za darmo – ten budynek, wymieniacie te urządzenia, serwisujecie i zaopatrujecie w ten sposób w wodę budynki przy Al. Kopernika 1,3,5, albo drugi wariant: własne zestawy hydroforowe do każdego budynku. Myślę, że dzisiaj to jest [koszt – ok. przyp. red.] 100 tysięcy złotych – mówi zastępca prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski.
Co o sytuacji sądzą mieszkańcy wieżowców? – My w czynszach ponosimy opłaty i chcemy mieć wodę – mówi jedna z mieszkanek. – Ja mieszkam tu od samego początku, już prawie 50 lat, i cały czas płaci się na Fundusz Remontowy. Remont był robiony dwa albo trzy razy przez te 48 lat – i gdzie są te pieniądze? – pyta inna. Jedna z kobiet mówi, że zgadza się na remont starej hydroforni, nawet gdyby spółdzielnia miała obciążyć mieszkańców kosztami.
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa na razie nie chce komentować sprawy, tłumacząc, że problem cały czas jest analizowany.
Więcej w relacji Marcina Glapiaka.
Zobacz także

Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
2023-02-21, 16:21Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie… Czytaj dalej »

Prorektor UKW po Konferencji Rektorów: Polska nauka ma się coraz lepiej [rozmowa]
2023-02-21, 11:35- Światowy Kongres Kopernikański jest wielkim świętem nauki w Polsce i zwraca uwagę opinii publicznej na problemy nauki i jej znaczenie dla życia społecznego — mówił prorektor UKW w Bydgoszczy prof. Bendykt Odya, który był dziś… Czytaj dalej »

Huczne świętowanie na UMK w Toruniu! Przyznano uroczyste odznaczenia i tytuły
2023-02-21, 07:00Były podziękowania, kilkadziesiąt nagród, życzenia i plany na przyszłość. Oczywiście pod hasłem uczelni: „We wszystkim szukać prawdy”. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodził dziś swoje święto. W towarzystwie… Czytaj dalej »

Mikołaj Kopernik w pełnym blasku. Odświeżono najpopularniejszy portret astronoma
2023-02-20, 20:50Mikołaj Kopernik - Torunianin w nowej odsłonie. Zaprezentowano odświeżoną wersję XVI-wiecznego, tak zwanego gimnazjalnego, portretu. Ten za sprawą Muzeum Okręgowego w Toruniu zyskał właśnie nowe miejsce. Czytaj dalej »

Premier Morawiecki w Toruniu: Technologia nie uchroni nas przed ambicjami tyranów
2023-02-20, 14:45- Dla wielu decyzja Putina o agresji na Ukrainie była tak samo trudna do przyjęcia, jak tezy Kopernika, że Ziemia kręci się wokół Słońca - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Światowym Kongresie Kopernikańskim… Czytaj dalej »

Przyjechali na Kongres Kopernikański. Zagraniczni ministrowie zwiedzali Młyn Wiedzy
2023-02-20, 13:50Ministrów i wiceministrów edukacji m.in. z Iraku, Gruzji i Ukrainy oprowadził po Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaprezentowano im również trójwymiarowe widowisko historyczne… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-19, 22:00Dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika spojrzeliśmy w niebo oczami astronoma wszech czasów. Co i jak obserwował? Jakich instrumentów używał? Czym tak naprawdę zajmował się astronom u schyłku średniowiecza? :) Czytaj dalej »

Bawili się w najlepsze! Piknik Kopernikański przyciągnął tłumy [wideo, zdjęcia]
2023-02-19, 20:41Można było wydrukować Mikołaja Kopernika w 3D, zobaczyć nocne niebo nad Toruniem w mobilnym planetarium czy poeksperymentować w „Naukobusie” - takie atrakcje czekały w niedzielę (19 lutego) na odwiedzających Centrum Nowoczesności… Czytaj dalej »

Prof. Krzysztof Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
2023-02-19, 18:51W Toruniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczono akty powołań do Akademii Kopernikańskiej. Sekretarzem generalnym Akademii został astronom prof. Krzysztof Górski. Czytaj dalej »

Pracownicy UMK pikietowali przed rektoratem. Żądają wyższych zarobków
2023-02-19, 17:01Przedstawiciele nauczycieli, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pracowników gospodarczych oraz aktywiści pikietowali przed toruńską Aulą UMK, gdzie miała miejsce inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. - Walczymy… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

