Mieszkańcy trzech bloków w Inowrocławiu mogą stracić bieżącą wodę. Ratusz ma propozycje dla spółdzielni
Utrata dostępu do bieżącej wody grozi mieszkańcom trzech wieżowców przy Al. Kopernika 1, 3 i 5 w Inowrocławiu. Wszystko przez zły stan techniczny hydroforni obsługującej te budynki.
Zdaniem inowrocławskiego ratusza winę za taki stan rzeczy ponosi właściciel wieżowców, czyli Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dodajmy, że wspomniana hydrofornia znajduje się w budynku należącym do Miasta. „Sytuacją niedopuszczalną jest pokrywanie z pieniędzy publicznych, wszystkich inowrocławian, kosztów funkcjonowania instalacji, służącej jednemu podmiotowi prywatnemu, jakim jest wspólnota zarządzana przez Kujawską Spółdzielnię Mieszkaniową” – czytamy w komunikacie inowrocławskiego ratusza.
– Regularnie prowadzę korespondencję z zarządem Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, proponując dwa rozwiązania do wyboru: albo przejmiecie w nieodpłatne użytkowanie – za darmo – ten budynek, wymieniacie te urządzenia, serwisujecie i zaopatrujecie w ten sposób w wodę budynki przy Al. Kopernika 1,3,5, albo drugi wariant: własne zestawy hydroforowe do każdego budynku. Myślę, że dzisiaj to jest [koszt – ok. przyp. red.] 100 tysięcy złotych – mówi zastępca prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski.
Co o sytuacji sądzą mieszkańcy wieżowców? – My w czynszach ponosimy opłaty i chcemy mieć wodę – mówi jedna z mieszkanek. – Ja mieszkam tu od samego początku, już prawie 50 lat, i cały czas płaci się na Fundusz Remontowy. Remont był robiony dwa albo trzy razy przez te 48 lat – i gdzie są te pieniądze? – pyta inna. Jedna z kobiet mówi, że zgadza się na remont starej hydroforni, nawet gdyby spółdzielnia miała obciążyć mieszkańców kosztami.
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa na razie nie chce komentować sprawy, tłumacząc, że problem cały czas jest analizowany.
Więcej w relacji Marcina Glapiaka.
Zobacz także

Leczenie glejaków będzie skuteczniejsze dzięki odkryciom bydgoskich naukowców
2023-10-27, 16:18Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Czytaj dalej »

Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »

Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »

W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »

Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »

„O matmo!” – wystawa z Centrum Nauki Kopernik przyjechała do Grzywny [zdjęcia, wideo]
2023-09-15, 15:17Gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę? W odpowiedzi na to pytanie pomaga uczniom ze Szkoły Podstawowej w podtoruńskiej Grzywnie interaktywna wystawa „O matmo!”. Czytaj dalej »

Dźwięki i rytmy kosmosu w toruńskim Kinie Centrum. Finał projektu „De Revolutionibus”
2023-09-13, 17:11Kosmiczne warsztaty filmowe, koncerty muzyki elektroakustycznej oraz wykłady astronomów - Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia od kwietnia realizuje projekt „De Revolutionibus 2023”. Wydarzenie zmierza do wielkiego finału. Czytaj dalej »

Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i na finał powraca do Torunia [program]
2023-09-12, 19:30Rozpoczyna się toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przed uczestnikami sześć sekcji tematycznych i kilka dni obrad. Wezmą w nich… Czytaj dalej »

Badania kopernikańskie prowadzone na całym świecie będą rejestrowane w Polsce
2023-09-12, 18:44Powstanie Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisali w Toruniu rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego… Czytaj dalej »

Miejsce spotkań przy kwitnących kwiatach. Uruchomiono Kopernikański Ośrodek Integracji [zdjęcia]
2023-09-12, 15:36Ma integrować studentów, pracowników UMK i mieszkańców. W Toruniu otwarto Kopernikański Ośrodek Integracji. - Ma to być miejsce, w którym można się spotkać i dobrze bawić - wyjaśniała dyrektor ośrodka Małgorzata Błaszcza… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

