Mieszkańcy trzech bloków w Inowrocławiu mogą stracić bieżącą wodę. Ratusz ma propozycje dla spółdzielni
Utrata dostępu do bieżącej wody grozi mieszkańcom trzech wieżowców przy Al. Kopernika 1, 3 i 5 w Inowrocławiu. Wszystko przez zły stan techniczny hydroforni obsługującej te budynki.
Zdaniem inowrocławskiego ratusza winę za taki stan rzeczy ponosi właściciel wieżowców, czyli Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dodajmy, że wspomniana hydrofornia znajduje się w budynku należącym do Miasta. „Sytuacją niedopuszczalną jest pokrywanie z pieniędzy publicznych, wszystkich inowrocławian, kosztów funkcjonowania instalacji, służącej jednemu podmiotowi prywatnemu, jakim jest wspólnota zarządzana przez Kujawską Spółdzielnię Mieszkaniową” – czytamy w komunikacie inowrocławskiego ratusza.
– Regularnie prowadzę korespondencję z zarządem Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, proponując dwa rozwiązania do wyboru: albo przejmiecie w nieodpłatne użytkowanie – za darmo – ten budynek, wymieniacie te urządzenia, serwisujecie i zaopatrujecie w ten sposób w wodę budynki przy Al. Kopernika 1,3,5, albo drugi wariant: własne zestawy hydroforowe do każdego budynku. Myślę, że dzisiaj to jest [koszt – ok. przyp. red.] 100 tysięcy złotych – mówi zastępca prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski.
Co o sytuacji sądzą mieszkańcy wieżowców? – My w czynszach ponosimy opłaty i chcemy mieć wodę – mówi jedna z mieszkanek. – Ja mieszkam tu od samego początku, już prawie 50 lat, i cały czas płaci się na Fundusz Remontowy. Remont był robiony dwa albo trzy razy przez te 48 lat – i gdzie są te pieniądze? – pyta inna. Jedna z kobiet mówi, że zgadza się na remont starej hydroforni, nawet gdyby spółdzielnia miała obciążyć mieszkańców kosztami.
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa na razie nie chce komentować sprawy, tłumacząc, że problem cały czas jest analizowany.
Więcej w relacji Marcina Glapiaka.
Zobacz także

Grzegorz Dziedzic doceniony za kryminalny debiut roku. Napisał o Polonii w Chicago
2022-11-27, 17:45Grzegorz Dziedzic został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku za 2021 rok. Jego powieść retro „Żadnych bogów, żadnych panów' zyskała największe uznanie członków jury. Czytaj dalej »

O niemieckim spojrzeniu na Europę. „Dysputy Kopernikańskie” w Toruniu
2022-11-17, 17:26Kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”, organizowane przez Instytut Copernicanum odbędzie się w piątek (18 listopada) w Toruniu. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk - prof. Grzegorza Kucharczyka. Czytaj dalej »

Radość w Toruniu! Rok 2023 będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi
2022-11-17, 09:1516 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie (90 głosów „za”) przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę Senatu osobiście odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor… Czytaj dalej »

Książnica promuje ludzi kultury i nauki. Pierwsze spotkanie: Tomasz Cebo
2022-11-09, 21:00„Kreatywna Książnica' to nowy cykl wydarzeń, jaki proponuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Celem projektu jest prezentacja ciekawych osób związanych z kulturą i nauką regionu kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »

Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
2022-10-05, 19:30- Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs - mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej… Czytaj dalej »

Fizyka nie musi być nudna. Nauka poprzez zabawę, czyli projekt „Naukobus” w Świeciu
2022-09-27, 18:00Eksperymenty na wyciągnięcie ręki - tak było w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu nad Wisłą. Czytaj dalej »

Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
2022-09-22, 08:35Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie… Czytaj dalej »

Ściany ze szkła, kanapy dla czytelników. Rozbudowa Książnicy w Toruniu [wizualizacje]
2022-09-10, 19:01Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy. Powstanie tu nowe skrzydło z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach. Czytaj dalej »

Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
2022-09-01, 21:30Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami… Czytaj dalej »

Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu
2022-08-16, 20:14Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbecki. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

