Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. – Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze – radził naukowcom prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski noblista, który wygłosił wykład inauguracyjny.
W uroczystości otwarcia w Auli UMK uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Tu w Toruniu dokładnie 550 lat temu urodził się najwybitniejszy polski naukowiec, wybitny człowiek Mikołaj Kopernik. Człowiek wielu talentów i człowiek, który te talenty rozwijał – dla Polski, dla Europy i świata. Bo Mikołaj Kopernik urodził się dla świata. I dlatego dzisiaj mamy ten wielki zaszczyt i wielką przyjemność inaugurować Światowy Kongres Kopernikański – podkreślił w przemówieniu.
Przypadająca 19 lutego rocznica urodzin astronoma to tradycyjnie święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – Kopernik wciąż może stanowić zaskakujące aktualne źródło inspiracji – mówił rektor uczelni prof. Andrzej Sokala. – Miał do dyspozycji proste przyrządy stosowane już w starożytności: lineał, kwadrant i astrolabium. My dysponujemy zaawansowanymi narzędziami obserwacji i badań rzeczywistości, jednak mimo upływu epok i odmiennych możliwości poznawania świata wciąż jesteśmy częścią tamtej rewolucji, strażnikami cnót i ideałów, które zapoczątkowały Kopernikański przewrót. Dla wspólnoty uniwersytetu, który z dumą nosi jego imię, i dla każdego, kto chce poznawać i zmieniać świat, Mikołaj Kopernik wciąż może być punktem odniesienia – zaznaczył w przemówieniu.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles – kanadyjski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 r. za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizyczne, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych.
W swojej prelekcji zwrócił uwagę, iż Mikołaj Kopernik oparł się na dotychczasowej wiedzy i ją rozwinął, a to jest sposób, w jaki współcześnie rozwija się nauka. – Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze i mieć na względzie, że nieoczekiwany postęp czasem zmienia plany – radził kolejnym pokoleniom naukowców. – Największe odkrycia są nieoczekiwane – powiedział.
Światowy Kongres Kopernikański poprzedziła Msza św. w katedrze św. Janów pod przewodnictwem prymasa, abp. Wojciecha Polaka. Po południu wydarzenie przeniosło się do CKK Jordanki, gdzie wręczono m.in. Nagrody Kopernikańskie oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki.
Kongres Kopernikański organizowany jest wspólnie przez UMK w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej. Jego toruńska odsłona potrwa do wtorku 21 lutego. Więcej o Kongresie TUTAJ.
Zobacz także

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. A my „ruszymy" się na urodziny Kopernika!
2022-02-19, 15:10W Toruniu obchodzona jest w sobotę (19 lutego) 549 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się uroczystość Dies Natalis Copernici. Czytaj dalej »

Toruń murem za Kodeksem Korwina! Naukowcy podkreślają, że to skarb [wideo]
2022-02-18, 13:01Pod hasłem „Dlaczego Kodeks Korwina powinien zostać w Toruniu?” odbywa się w Toruniu konferencja popularno-naukowa. Spotkanie organizowane jest w nawiązaniu do projektu poselskiego, który zakłada oddanie Węgrom zabytkowego rękopisu… Czytaj dalej »

Toruńscy radni jednogłośnie przeciwko planom przekazania Węgrom manuskryptu z Książnicy Kopernikańskiej
2022-02-17, 14:51Toruńska rada miasta nie zgadza się na przekazanie stronie węgierskiej tzw. Kodeksu Korwina. W przyjętym jednogłośnie stanowisku radni apelują do parlamentarzystów, aby odrzucili poselski projekt ustawy. Czytaj dalej »

W Epilogu sam wybierzesz grę i audiobooka. Książnica Kopernikańska zaprasza
2022-01-16, 19:25Toruńska Książnica Kopernikańska otwiera w poniedziałek (17 stycznia) Epilog, a w nim dostępne dla wszystkich chętnych strefy - m.in. gier planszowych czy audiobooków. Czytaj dalej »

Studenci, mieszkańcy i goście Torunia dostaną piękny prezent na 550. urodziny Kopernika
2022-01-06, 19:00W Toruniu powstanie Kopernikańskie Centrum Integracji. W zmodernizowanych budynkach na terenie stacji pomp Nowe Bielany znajdzie się m.in. galeria sztuki, czytelnia i żywe muzeum przedmiotów użytkowych. Miejsce ma służyć integracji… Czytaj dalej »

Pracownia konserwatorska Książnicy Kopernikańskiej coraz lepiej wyposażona
2021-12-07, 18:15Prawie 100 tysięcy złotych - tyle toruńska Książnica Kopernikańska otrzymała i wydała w tym roku na doposażenie pracowni konserwatorskiej. Dzięki temu znacząco rozszerzyła zakres prac. Czytaj dalej »

Wystawa: oni pochodzili stąd! Ich wynalazki zmieniły świat i bieg historii [wideo]
2021-09-17, 18:47Bez nich nie byłoby lotów w kosmos, komórek, czy prognozy pogody - na bydgoskim pl. Teatralnym stanęła wystawa prezentującą sylwetki światowych naukowców pochodzących z Bydgoszczy i regionu. Ekspozycja poprzedza 47. Zjazd Fizyków… Czytaj dalej »

„Każdy krok zostawia ślad”. Buty i ich historia na wystawie w Toruniu [zdjęcia]
2021-09-17, 08:19Kto nosił podkowy, po co wymyślono obcasy i co wspólnego buty mają z miłością ? Tego wszystkiego dowiemy się odwiedzając nową wystawę przygotowaną w Domu Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »

Chóry gotowe do śpiewania. W Toruniu zaczyna się Festiwal Per Musicam Ad Astra
2021-06-26, 16:45Pięć muzycznych spotkań zaplanowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. VIII edycja wydarzenia rozpocznie się w Toruniu w sobotę (26.06.) i potrwa do przyszłej środy. Czytaj dalej »

Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?
2021-02-19, 15:19To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

