Dokonania Kopernika okiem naukowców. Uczelnie zaczynają cykl obrad
Prezentacja badań dotyczących życia i działalności Mikołaja Kopernika - to główny cel Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który 19 lutego zostanie zainaugurowany w Toruniu. To wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
– Mikołaj Kopernik zajmował się głównie astronomią, ale też wieloma innymi dyscyplinami wiedzy. Był ekonomistą, lekarzem i znawcą prawa kanonicznego, czyli prawnikiem. Podczas obrad tego kongresu będziemy mówić nie tylko o samym Koperniku, ale o wszystkich tych dziedzinach, które są związane z działalnością naszego wielkiego patrona – tłumaczy profesor Andrzej Sokala, rektor UMK.
W każdym mieście podczas kongresu dominować będą inne wątki. – W Krakowie skupimy się na mniej znanych aspektach działalności Kopernika, czyli filozofii i ekonomii – zapowiada profesor Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. – To jest dla niektórych zaskoczenie, ale to od filozofii rozpoczyna się myślenie, praktycznie w każdej dziedzinie nauki. Te inspiracje niejednokrotnie przekładają się na praktyczne osiągnięcia badawcze, w różnych dziedzinach. Ekonomia nie pojawia się przypadkiem. Osoby, które znają biografię Kopernika, wiedzą, że był człowiekiem praktyki zarządzania. Jednak opanował również teorię. Jego przemyślenia dotyczące pieniądza, są moim zdaniem niesłychanie istotne nawet teraz – podkreśla profesor.
Z Torunia obrady Kongresu w maju przeniosą się do Krakowa, w czerwcu do Olsztyna i we wrześniu znów odbędą się w Toruniu. Światowy Kongres Kopernikański organizowany jest w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Szczegółowy program Kongresu jest dostępny TUTAJ.
Zobacz także

Słoneczny Piknik Kopernikański w Toruniu
2013-05-24, 18:13Zabawy dla dzieci, pokazy cyrkowe, warsztaty rzemieślnicze, zielarskie i jarmark ekologiczny - to tylko część atrakcji Słonecznego Pikniku Kopernikańskiego, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli. Czytaj dalej »
Dwa pikniki ekologiczne w Toruniu?
2013-05-10, 21:08Czy miasto powinno organizować imprezy podobne do tych, które wcześniej wymyślił ktoś inny? Czytaj dalej »

"Kopernik. Komiks i okolice"
2013-05-10, 12:03Toruńskie Planetarium otworzy w piątek nietypową wystawę. Na kilkudziesięciu planszach będzie można zobaczyć komiksy i rysunki pokazujące Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Szczepan Twardoch w Toruniu.
2013-05-07, 14:00Szczepan Twardoch tegoroczny laureat Paszportu 'Polityki' w kategorii literatura, odwiedzi dziś Toruń. Czytaj dalej »

O prywatnym życiu Mikołaja Kopernika
2013-05-06, 09:45Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling? I wreszcie - jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania… Czytaj dalej »
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

