Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
– Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs – mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zainaugurowano Rok Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu. Częścią obchodów są konkursy adresowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli.
– Dla mnie romantyzm jest przede wszystkim dualistyczny: z jednej strony obecne są w nim elementy martyrologiczne, mesjanistyczne i patriotyczne, czyli to, co dotyczy narodu. Z drugiej strony jest niezwykle indywidualistyczny i rozchwiany emocjonalnie – mówi Elżbieta Piniewska, która zainicjowała spotkanie w Książnicy. – Dzisiejszy świat zachwianych wartości musi wrócić do tego, co możemy nazwać „kodeksem romantycznym”. Oczywiście, to są pobożne życzenia, ale każdy z nas powinien zrobić coś w tym kierunku. Konkursem, tym spotkaniem, chcę tę cegiełkę dołożyć – tłumaczy.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół z Torunia, Bydgoszczy, Inowrocławia. Podczas uroczystości wysłuchali m.in. wykładu, dr hab. Pauliny Abriszewskiej „Oblicza romantyzmu”. Literaturoznawca przekonuje, że dobrze poprowadzone zajęcia mogą przybliżyć współczesnemu czytelnikowi nawet bardzo dawny tekst. – To epoka historycznoliteracka już bardzo od nas odległa, ale doświadczenie jest to samo – mówi. Z prac nadesłanych na poprzedni konkurs wynika, że licealiści dostrzegają u romantyków cechy podobne do własnych. – Indywidualizm, poczucie bezradności, melancholia romantyczna – to wszystko jest bliskie współczesnemu nastolatkowi, ale nie tylko. W romantyzmie nawet dzisiaj znajdziemy coś i dla nastolatka, i dla dorosłego – podkreśla dr Abriszewska.
Ogłoszone przez samorząd województwa konkursy, literacki i plastyczny, adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Z kolei konkurs dla nauczycieli dotyczy opracowania cyklu lekcji języka polskiego poświęconych twórczości polskich pisarzy romantycznych.
Prace należy nadsyłać do 18 listopada. Regulamin znajduje się na stronie www.sejmik.kujawsko-pomorskie.pl.
Konkursy organizowane są wspólnie z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, we współpracy z Wydziałem Humanistycznym UMK w Toruniu.
Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali także interpretacji „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w wykonaniu Wandy Dolmani-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego. Kujawsko-Pomorska Liga Debat zaprezentowała pokazową debatę na temat „Dla współczesnej młodzieży lepiej jest podążać śladem romantycznego czucia i wiary niż patrzyć przez mędrca szkiełko i oko”.
Zobacz także

Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
2023-02-19, 15:31Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. - Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze - radził naukowcom… Czytaj dalej »

Biskup Śmigiel: Mikołaj Kopernik rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga
2023-02-19, 12:27- Kopernik był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu - mówił bp toruński Wiesław Śmigiel w katedrze podczas Mszy świętej poprzedzającej rozpoczęcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Czytaj dalej »

Dokonania Kopernika okiem naukowców. Uczelnie zaczynają cykl obrad
2023-02-19, 10:15Prezentacja badań dotyczących życia i działalności Mikołaja Kopernika - to główny cel Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który 19 lutego zostanie zainaugurowany w Toruniu. To wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »

Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
2023-02-18, 19:30Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »

Kopernik zdmuchnął świeczki z urodzinowego tortu! 550. urodziny astronoma [zdjęcia, wideo]
2023-02-18, 16:30Było huczne sto lat, tort, prezenty i życzenia! W Toruniu można było wziąć udział w wielkim urodzinowym przyjęciu Mikołaja Kopernika. Mieszkańcy i turyści w kolorowym i głośnym pochodzie przemierzyli ul. Szeroką pod pomnik astronoma… Czytaj dalej »

Mikołaj Kopernik patronuje II LO w Bydgoszczy już sto lat. Msza św. z udziałem biskupa
2023-02-18, 14:30Społeczność bydgoskiego II Liceum Ogólnokształcącego ma powody do świętowania. Sto lat temu wybrano Mikołaja Kopernika na patrona szkoły. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od uroczystej mszy świętej z udziałem dyrekcji, absolwentów… Czytaj dalej »

Śladami Kopernika po Kujawach i Pomorzu. Dedykowana wystawa w Toruniu
2023-02-18, 13:35Związki Kopernika z miastami regionu oraz obiekty dbające o rozwój i popularyzację astronomicznej tradycji można zobaczyć na wystawie plenerowej 'Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu'. Otwarto ją przed Urzędem Marszałkowskim… Czytaj dalej »

Kopernik symfonicznie i kosmicznie! TOS zaprasza na urodzinowy koncert astronoma
2023-02-18, 12:00Muzyka ilustrująca nasz wszechświat zabrzmi podczas niedzielnego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. „Muzyka i kosmos” to projekt przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »

Co by było, gdyby nie odkrycie Kopernika? Toruński teatr pyta o to w musicalu [wideo]
2023-02-17, 18:30- W centrum zamiast Słońca postawimy Mikołaja Kopernika i to właśnie wokół niego zakręci się cały świat - zapowiadają twórcy spektaklu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Sobotnia (18 lutego) premiera wpisuje się… Czytaj dalej »

„Kino na księżycu”. Przegląd filmowy w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika
2023-02-17, 07:45Przegląd filmowy „Kino na księżycu”, przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, rozpocznie się w piątek (17 lutego) w kinie Camerimage w Toruniu. Zaprezentowane zostaną obrazy inspirowane księżycem, kosmosem… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

