Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego.
190 milionów złotych kosztowała rewitalizacja 20-kilometrowej linii kolejowej Toruń Wschodni - Chełmża. Pierwsze pociągi pojadą tą trasą w najbliższą niedzielę (4 września). Przeprowadzono nie tylko generalny remont całego torowiska, ale również zmodernizowano przystanki kolejowe w Łysomicach i Grzywnie. Przystanek w Ostaszewie Toruńskim został przeniesiony bliżej centrum miejscowości i wybudowano nowy na toruńskim osiedlu Jar. Przebudowano też towarzyszącą infrastrukturę techniczną i przejazdy kolejowo-drogowe. Dzięki tej modernizacji pociągi pasażerskie na trasie Toruń - Grudziądz przez Chełmżę, będą mogły wkrótce rozwijać prędkość do 120 km/h, a towarowe - do 80 km/h.
Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Marszałek Całbecki poinformował też, że przekaże 7 mln złotych Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Toruniu na doposażenie oddziału hematologii w niezbędny sprzęt. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedur przeszczepowych szpiku i stworzenie banku tkanek.
Podczas konferencji dziennikarze dowiedzieli się też, że Książnica Kopernikańska przygotowuje się do kolejnej rozbudowy – powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach.
Zobacz także

Słoneczny Piknik Kopernikański w Toruniu
2013-05-24, 18:13Zabawy dla dzieci, pokazy cyrkowe, warsztaty rzemieślnicze, zielarskie i jarmark ekologiczny - to tylko część atrakcji Słonecznego Pikniku Kopernikańskiego, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli. Czytaj dalej »
Dwa pikniki ekologiczne w Toruniu?
2013-05-10, 21:08Czy miasto powinno organizować imprezy podobne do tych, które wcześniej wymyślił ktoś inny? Czytaj dalej »

"Kopernik. Komiks i okolice"
2013-05-10, 12:03Toruńskie Planetarium otworzy w piątek nietypową wystawę. Na kilkudziesięciu planszach będzie można zobaczyć komiksy i rysunki pokazujące Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Szczepan Twardoch w Toruniu.
2013-05-07, 14:00Szczepan Twardoch tegoroczny laureat Paszportu 'Polityki' w kategorii literatura, odwiedzi dziś Toruń. Czytaj dalej »

O prywatnym życiu Mikołaja Kopernika
2013-05-06, 09:45Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling? I wreszcie - jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania… Czytaj dalej »
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

