Czwartek, 09 grudnia 2021 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-11-24, 21:15 Polska Agencja Prasowa

W Niemczech rządzić będzie koalicja SPD, Zielonych i FDP

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA
Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie umowę koalicyjną.
Przyszły kanclerz Olaf Scholz z socjaldemokratycznej SPD zapowiedział podczas konferencji „koalicję równych sobie”. Celem nie będzie polityka „najmniejszego wspólnego mianownika”, ale wspólne „wzmacnianie spójności społecznej”, aby „uczynić kraj lepszym”.

Scholz rozpoczął jednak swoje wystąpienie nie od umowy koalicyjnej, lecz od tematu pandemii koronawirusa, obecnie najbardziej palącej kwestii w Niemczech. Oświadczył, że nowy rząd chce powołać stały sztab kryzysowy i grupę ekspertów w Kancelarii Premiera.

Lider Partii Zielonych Robert Habeck przyznał, że negocjacje koalicyjne były „czasami dość wyczerpujące” i że partnerzy „wiele od siebie oczekiwali”. Koalicja przejmuje stery „w czasie kryzysu” - powiedział Habeck, odnosząc się do pandemii koronawirusa. Podkreślił, że modernizacja kraju w takich warunkach „oznacza wielki wysiłek”. W kontekście umowy koalicyjnej mówił o „dokumencie odwagi”, który powinien być wzorem dla Niemiec. A te „po prostu działają”.

Lider liberalnej FDP Christian Lindner stwierdził: - Mamy niezwykle ambitne plany. I dlatego odczuwamy pokorę wobec wymiaru tego, czego się podjęliśmy. Ta pokora jest wskazana w obliczu wyzwań.

Podkreślił, że „rozmowy koalicyjne były tyleż kontrowersyjne, co dyskretne”. „Nieraz godzinami zmagaliśmy się z pojedynczymi zdaniami”. SPD i Zieloni mieli ”silnych negocjatorów i dobre argumenty” i mogą być „dumni” z wyniku.

Lindner wyraził przekonanie, że „Olaf Scholz będzie silnym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec”.

Annalena Baerbock z Partii Zielonych powiedziała, że umowa koalicyjna toruje Niemcom drogę do neutralności klimatycznej - jako pierwszemu z wielkich krajów uprzemysłowionych, który tego dokona. Jest to cel, który przewija się przez cały traktat.

Niemieckie media zwracają szczególnie uwagę, że w przedstawionym w środę 177-stronicowym dokumencie koalicjanci zobowiązali się do stopniowego zakończenia ery paliw kopalnych. W tym celu, zgodnie z umową koalicyjną, należy "optymalnie" przyspieszyć wycofanie węgla do 2030 roku i wycofać technologię silnika spalinowego.

We wrześniu w wyborach do Bundestagu wygrała SPD. Negocjacje koalicyjne z Zielonymi i FDP rozpoczęły się 21 października. Były one prowadzone w głównej grupie negocjacyjnej, złożonej z siedmiu przedstawicieli wysokiego szczebla każdej ze stron oraz w 22 grupach roboczych.

Umowa koalicyjna musi jeszcze zostać zatwierdzona przez SPD i FDP na zjazdach partyjnych oraz przez Zielonych w referendum członkowskim.

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz i minister finansów Scholz ma zostać wybrany w Bundestagu na kanclerza. Tym samym zakończy się era kanclerz Angeli Merkel, która 26 września, po 16 latach rządzenia, nie wystartowała ponownie w wyborach do Bundestagu.

Kraj - świat

2021-12-08, godz. 14:45 Zmarł Antoni Gucwiński - legendarny dyrektor zoo i popularyzator przyrody O śmierci 89-letniego Antoniego Gucwińskiego poinformował w środę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wiel ... » więcej 2021-12-08, godz. 11:03 Ministerstwo Zdrowia: ponad 28 tys. nowych zakażeń, zmarły 592 osoby z COVID-19 Badania potwierdziły 28 542 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku i na Mazowszu - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 592 osoby z COVID-19 ... » więcej 2021-12-08, godz. 09:17 Włochy, Niemcy, Francja i inne kraje zaostrzają restrykcje. Trwa walka z COVID-19 Maseczki, częściej wymagany paszport covidowy czy nieuznawanie testów - to restrykcje, z którymi spotykają się mieszkańcy wielu krajów Europy podczas czwartej ... » więcej 2021-12-08, godz. 06:05 Przeziębienie, grypa a może COVID-19? Co robić? Poradnik NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informację z poradami, co robić, gdy mamy pierwsze objawy infekcji i nie wiemy, czy to przeziębienie, grypa, czy COVID-19. » więcej 2021-12-07, godz. 20:38 Biały Dom: Biden ostrzegł Putina, że odpowie sankcjami na eskalację na Ukrainie Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „sil ... » więcej 2021-12-07, godz. 20:18 Partie opozycyjne i organizacje obywatelskie podpisały Porozumienie dla Praworządności Dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich podpisały we wtorek Porozumienie dla Praworządności. Przygotowują wspólny projekt ustawy, który ... » więcej 2021-12-07, godz. 16:20 „Śpiulkolot” zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 Zakończył się VI plebiscyt „Młodzieżowe Słowo Roku”. Słowem 2021 r. wybrano złożenie „śpiulkolot”. Głosowało na nie 9656 internautów. » więcej 2021-12-07, godz. 13:27 Nauka zdalna, obniżone limity, obowiązkowe testy i szczepienia. Nowe obostrzenia! Szkoły przechodzą na naukę zdalną. Gdy ktoś choruje na COVID-19, wszyscy domownicy muszą zrobić obowiązkowy test. Zmieniają się limity w transporcie zbiorowym ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:53 Prawie 20 tys. nowych zakażeń w Polsce. Zmarły 504 osoby z COVID-19 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. W naszym regionie zachorowały 1293 nowe osoby - podało we wtorek Ministe ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:24 Wielka Brytania: znowu test przed przyjazdem, nawet dla zaszczepionych Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od wtorku rana wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii z zagranicy muszą ponownie przedstawić negatywny wynik testu ... » więcej
1234567