Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-11-24, 20:45 Polska Agencja Prasowa

Abp Polak: stanowisko Kościoła w kwestii uchodźców jest bardzo mocno kontestowane

Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne Agnieszka Kosowicz podczas debaty nt. „Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców”. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne Agnieszka Kosowicz podczas debaty nt. „Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców”. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Stanowisko Kościoła w kwestii migrantów i uchodźców jest dzisiaj bardzo mocno kontestowane. Źródłem takiej postawy wiernych jest lęk, strach i niepewność - powiedział w środę prymas Polski abp Wojciech Polak.
W środę odbyła się w Warszawie debata „Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców”, w której wziął m.in prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Imigracji bp Krzysztof Zadarko i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne Agnieszka Kosowicz.

Mówiąc o tym, jakie jest stanowisko Kościoła w kwestii migrantów wskazał dokument papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz papieskiej Rady Cor Unum „Przyjęcie Chrystusa w Uchodźcach i Przymusowo Przesiedlonych” z 2013 r. Czytamy w nim m.in.: „Każdy z nas musi mieć odwagę, by nie odwracać wzroku od uchodźców i przymusowo przesiedlonych osób, ale pozwolić, by ich twarze przeniknęły do naszych serc, i przyjąć ich w naszym życiu. Jeżeli wsłuchamy się w ich nadzieje i rozpacz, zrozumiemy ich uczucia.”

- To jest podstawowe słowo, które jest nie tylko słowem dla Kościoła, jest słowem Ewangelii, jest słowem, w którym my się rozpoznajemy - przede wszystkim, jako ludzie wierzący, widząc w twarzach naszych sióstr i braci twarz Chrystusa - wskazał abp Polak.

W jego ocenie stanowisko Kościoła w tej kwestii jest dzisiaj „bardzo mocno kontestowane”. - To znaczy przyjmowane w takiej konfrontacji, w której źródłem (...) jest przede wszystkim lęk, jest przede wszystkim strach i niepewność - mówił.

Abp Polak podkreślił, że nauczanie Kościoła jest odpowiedzią na bardzo konkretne wyzwania danego czasu i danych sytuacji. Przypomniał, że temat migracji w Kościele nie jest nowością, bo w tym roku obchodzono już po raz 107 dzień migranta i uchodźcy. Zatem jest on ciągle obecny - zaznaczył arcybiskup.

Zastępca dyrektora Caritas Polska brat Cordian Szwarc, który od dwóch tygodni posługuje wśród ludności w pasie stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej, przestrzegł przed przeciwstawianiem sobie dwóch grup - tych, którzy chcą bronić granicy i tych, którzy chcą nieść pomoc migrantom.

- Przez wiele lat ludzie w Kościele w Polsce byli kształtowani w duchu patriotycznym. Dobrze więc, że tyle osób jest gotowych wyjść w czasie zagrożenia, by bronić granicy, by bronić ojczyzny. To jest jakieś dobro – zaznaczył o. Szwarc.

Zachęcił, aby „we wszystkich wspólnotach, które chcą w jakiś sposób rozwiązać ten konflikt, szukać jakiegoś dobra”. Jak zaznaczył – „Trzeba łączyć i zapraszać do dialogu”.

Podkreślił, że mieszkańcy archidiecezji białostockiej, którzy bezpośrednio sąsiadują z granicą, potrafią pomagać potrzebującym migrantom. - Zdają egzamin z pomagania na tyle, na ile potrafią – zaznaczył.

Brat Szwarc wskazał, że skoro kryzys jest długofalowy, to w parafiach, w seminariach duchownych, czy w czasie spotkań kapłańskich trzeba będzie pochylić się głębiej na tym zagadnieniem, by zachować wartości chrześcijańskie i nieść pomoc potrzebującym, pozostając jednocześnie patriotami. Te dwie rzeczy nie muszą być w sprzeczności – zaznaczył wicedyrektor Caritas Polska.

Prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne Agnieszki Kosowicz zwróciła uwagę, że organizacje pozarządowe nie są w stanie same w dłuższej perspektywie pomagać migrantom. Zaznaczyła, że konieczna jest współpraca z państwem.

Powiedziała, że „w 2015 roku anulowano politykę migracyjną, którą państwo miało i wciąż trwa konstruowanie nowej polityki”.

- Wszystkie dotychczasowe dokumenty, które przygotował rząd, są bardzo wąskie w pojmowaniu migracji, są skupione tylko na obecności migrantów na rynku pracy albo kwestiach związanych z legalizacją pobytu (...). Dodała, że „to, w jaki sposób pracujemy z migrantami, wpływa na ich sytuację życiową, czyli status prawny, ale także na nasze poczucie bezpieczeństwa, na nasze poczucie tożsamości”. Zaznaczyła, że nie sposób mówić o polityce migracyjnej w perspektywie roku.

Zwróciła także uwagę, że żaden polski dokument dotyczący migracji nie zakładał budżetu. - To jest nieracjonalne. Nie jest możliwe przyjmowanie migrantów bez nakładów finansowych – stwierdziła.

Politolog, b. minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz powiedział, że kryzys migracyjny na granicy nie ma charakteru tylko humanitarnego. - Trzeba uwzględnić jego aspekt geopolityczny – zaznaczył. - Nasze służby wykonały swoją pracę – mają chronić granicy i to robią. Zostało to doceniono przez naszych partnerów w UE, w NATO, co nie oznacza, że nie ma pewnych problemów – zauważył.

Wskazał, że „głównym zadaniem jest zatrzymanie napływy uchodźców do Mińska na Białoruś” i, jak ocenił, „to zostało wykonane”. - Drugim zadaniem jest zapewnienie powrotu tym, którzy są na Białorusi czy też w Polsce, co także się powoli dokonuje - powiedział Czaputowicz.

Zwrócił uwagę, że część migrantów, „to nie są osoby ubogie, ale nastawione na przeniesienie się wraz z rodzinami do Europy”. - Są też i takie, które nie powinny uzyskać statusu uchodźcy - zaznaczył. Dodał, że „w kwestii migrantów na Białorusi trzeba poczekać na rozwój sytuacji międzynarodowej”. Przypomniał, że Białoruś jest członkiem ONZ i spoczywa na niej obowiązek przestrzegani prawa tej organizacji, także dotyczącego uchodźców.

Czaputowicz wskazał także na potrzebę umożliwienia reżimowi Łukaszenki na wyjście z twarzą z zaistniałej sytuacji poprzez wpuszczenie międzynarodowej pomocy humanitarnej ONZ, a być może, na pewnym etapie, także pomocy UE.

Zaapelował jednocześnie o to, aby uszanować głosy Polaków, którzy mają obawy.

Pytany o budowę muru na granicy Czaputowicz powiedział, że z perspektyw bezpieczeństwa zapewne „spełni on swoją rolę”. Przyznał, że „opinia publiczna w Polsce popiera jego budowę”. Wskazał jednocześnie na konieczność spojrzenia na daleko idące konsekwencje geopolityczne tego działania. - Celem polityki UE było utrzymanie Białorusi jako pastwa niepodległego, choćby w szarej sferze.(…) Tymczasem Rosja traktuje Białoruś jako swoją wewnętrzną strefę wpływów. (…) Jeśli wybudujemy mur, tracimy możliwość wpływu na ten kraj. Zostanie zarysowana na dziesięciolecia granica między strefami wpływów – zwrócił uwagę politolog.

Bartosza Smotera z Fundacji Ośrodek Migranta Fu Shenfu powiedział, że sytuacja na granicy została sztucznie wykreowana przez reżim Łukaszenki, który „posłużył się naszymi wartościami, żeby nas zaszantażować”.

Powiedział, że zjawiska migracyjne były i będą się nasilać wraz z różnicą w standardzie życia między bogatą północą a ubogim południem. - Ludzie mają prosty dostęp poprzez telefony, do tego jak się żyje w Europie, choć oczywiście jest to pewna iluzja, ponieważ nikt nie daje tutaj za darmo nikomu pieniędzy. Natomiast zrobią oni wszystko, żeby tu przyjechać, niezależnie od tego, czy są uchodźcami, czy migrantami – stwierdził Bartosz Smotera.

W jego ocenie „paradoksalnie mur na granicy jest najlepszym rozwiązaniem, żeby jak najwięcej migrantów uratować i jak najszybciej rozwiązać problem”. Jako przykład wskazał mur na granicy grecko-tureckiej, która jest zmilitaryzowana i gdzie nie można wchodzić bez przepustek, na mury wokół enklawy hiszpańskiej w Manili, czy na granicy serbsko-węgierskiej.

Smoter podkreślił, że w Polsce brak jest merytorycznej dyskusji, wyjaśnienia wszystkich okoliczności zagadnienia, które jest wielowymiarowe.(PAP)

Kraj - świat

2021-12-08, godz. 14:45 Zmarł Antoni Gucwiński - legendarny dyrektor zoo i popularyzator przyrody O śmierci 89-letniego Antoniego Gucwińskiego poinformował w środę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wiel ... » więcej 2021-12-08, godz. 11:03 Ministerstwo Zdrowia: ponad 28 tys. nowych zakażeń, zmarły 592 osoby z COVID-19 Badania potwierdziły 28 542 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku i na Mazowszu - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 592 osoby z COVID-19 ... » więcej 2021-12-08, godz. 09:17 Włochy, Niemcy, Francja i inne kraje zaostrzają restrykcje. Trwa walka z COVID-19 Maseczki, częściej wymagany paszport covidowy czy nieuznawanie testów - to restrykcje, z którymi spotykają się mieszkańcy wielu krajów Europy podczas czwartej ... » więcej 2021-12-08, godz. 06:05 Przeziębienie, grypa a może COVID-19? Co robić? Poradnik NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informację z poradami, co robić, gdy mamy pierwsze objawy infekcji i nie wiemy, czy to przeziębienie, grypa, czy COVID-19. » więcej 2021-12-07, godz. 20:38 Biały Dom: Biden ostrzegł Putina, że odpowie sankcjami na eskalację na Ukrainie Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „sil ... » więcej 2021-12-07, godz. 20:18 Partie opozycyjne i organizacje obywatelskie podpisały Porozumienie dla Praworządności Dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich podpisały we wtorek Porozumienie dla Praworządności. Przygotowują wspólny projekt ustawy, który ... » więcej 2021-12-07, godz. 16:20 „Śpiulkolot” zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 Zakończył się VI plebiscyt „Młodzieżowe Słowo Roku”. Słowem 2021 r. wybrano złożenie „śpiulkolot”. Głosowało na nie 9656 internautów. » więcej 2021-12-07, godz. 13:27 Nauka zdalna, obniżone limity, obowiązkowe testy i szczepienia. Nowe obostrzenia! Szkoły przechodzą na naukę zdalną. Gdy ktoś choruje na COVID-19, wszyscy domownicy muszą zrobić obowiązkowy test. Zmieniają się limity w transporcie zbiorowym ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:53 Prawie 20 tys. nowych zakażeń w Polsce. Zmarły 504 osoby z COVID-19 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. W naszym regionie zachorowały 1293 nowe osoby - podało we wtorek Ministe ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:24 Wielka Brytania: znowu test przed przyjazdem, nawet dla zaszczepionych Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od wtorku rana wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii z zagranicy muszą ponownie przedstawić negatywny wynik testu ... » więcej
1234567