Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
ogłoszenie własne wydawcy
2021-11-24, 16:58 Michał Jedryka/Redakcja

Edukacja klasyczna - czym jest i dlaczego jest ważna?

Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Znakomici prelegenci nie tylko z Polski, ale i ze Stanów zjednoczonych wystąpili na Kongresie Edukacji Klasycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. Jego organizatorem był Ośrodek Rozwoju Edukacji przy Ministerstwie Edukacji i Nauki.
W edukacji klasycznej chodzi nie tyle o to, by człowieka przygotować do zawodu, ale by go rozwinąć wewnętrznie, by stał się po prostu… mądry.

Michał Jędryka rozmawiał z uczestnikami Kongresu Jackiem Banasiem — dyrektorem departamentu Edukacji Ogólnej w MEiN oraz drem Paweł Milcarkiem - publicystą, od wielu lat argumentującym za koniecznością edukacji klasycznej.Michał Jędryka: Panie dyrektorze, na tej konferencji mówiono dużo o tym jak edukacja klasyczna może wyglądać i co ona daje człowiekowi, który w ten sposób zechce się kształcić, zechce w ten sposób wychowywać swoje dzieci, wychowywać uczniów, ale jak można to przełożyć na praktykę polskiej szkoły. Jak wdrożyć choćby elementy edukacji klasycznej w sytuacji, kiedy rodzice bardzo oczekują takiego utylitarnego kształcenia?

Jacek Banaś: W tym cały problem, żeby teraz przełożyć tę wspaniałą wiedzę na temat edukacji klasycznej na praktykę szkolną. Nie jest to proste w sytuacji, kiedy mamy pewien system edukacji. Są przedmioty, które są historycznie utrwalone i wykładane. Teraz chodziłoby o to, żeby na początek zrobić pierwszy krok, to znaczy wprowadzić pewną metodę edukacji klasycznej do tych przedmiotów, które już istnieją. To daje nie tylko pełny rozwój człowieka, umożliwia jego rozwój duchowy i fizyczny, ale daje też pewna elastyczność, co słyszeliśmy m.in. podczas wykładu. Elastyczność, która polega na tym, że tak naprawdę człowiek staje się predysponowany do tego, żeby wejść w każdy zawód. Można podkreślać bardzo mocno też tę praktyczną stronę edukacji klasycznej, która właśnie umożliwia szybkie przyswajanie sobie pewnych umiejętności, sprawności, również pewnej wiedzy praktycznej. Pierwszym krokiem, który już wkrótce będzie się dokonywać, bo podjęliśmy pierwsze decyzje, to kształcimy nauczycieli w zakresie etyki klasycznej. Ten przedmiot będzie obowiązkowy od 2023 r. w IV klasie szkoły podstawowej i w I klasie szkoły ponadpodstawowej i z każdym rokiem etyką obejmowane będą kolejne klasy. To będzie takie laboratorium, gdzie edukacja klasyczna będzie jakby na szerszą skalę, bo będzie to przedmiot obowiązkowy.

dr Paweł Milcarek: Chodzi o wolność, jako zdolność wykonywania działań charakterystycznie ludzkich - poznania prawdy, decydowania o tym, co jest dobre, rozpoznawania dóbr, hierarchizowania ich, układania w swoim własnym życiu pewnego porządku dóbr, które się chroni. To wszystko jest zabezpieczane jest przez sprawności, które na dodatek nie są nawykami, których stajemy się niewolnikami, bo nawyki są niekiedy bardzo efektywnymi, bardzo mocno działającymi strukturami, które przymuszają posiadacza nawyku do wykonania na przykład jakiejś pracy czy działania. Sprawność natomiast może czasami zakładać istnienie w jakimś stopniu tego czy innego nawyku, jest jednak przede wszystkim umiejętnością, jak to mówił jeden ze starych myślicieli, której człowiek używa, gdy chce. Gdy uzna to za stosowne i potrzebne podejmuje to, a nie że jest kierowany tą umiejętnością wbrew sobie.

Podczas spotkania prelegenci poruszali tematy związane z edukacją filozoficzną, nauczaniem łaciny w szkole czy miejscem sztuk wyzwolonych w nowoczesnej edukacji. Zwieńczeniem kongresu była dyskusja „Edukacja klasyczna w obronie cywilizacji” z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Edukacja klasyczna - czym jest i dlaczego jest ważna? (Popołudnie z nami)

Kraj - świat

2021-12-08, godz. 14:45 Zmarł Antoni Gucwiński - legendarny dyrektor zoo i popularyzator przyrody O śmierci 89-letniego Antoniego Gucwińskiego poinformował w środę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wiel ... » więcej 2021-12-08, godz. 11:03 Ministerstwo Zdrowia: ponad 28 tys. nowych zakażeń, zmarły 592 osoby z COVID-19 Badania potwierdziły 28 542 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku i na Mazowszu - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 592 osoby z COVID-19 ... » więcej 2021-12-08, godz. 09:17 Włochy, Niemcy, Francja i inne kraje zaostrzają restrykcje. Trwa walka z COVID-19 Maseczki, częściej wymagany paszport covidowy czy nieuznawanie testów - to restrykcje, z którymi spotykają się mieszkańcy wielu krajów Europy podczas czwartej ... » więcej 2021-12-08, godz. 06:05 Przeziębienie, grypa a może COVID-19? Co robić? Poradnik NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informację z poradami, co robić, gdy mamy pierwsze objawy infekcji i nie wiemy, czy to przeziębienie, grypa, czy COVID-19. » więcej 2021-12-07, godz. 20:38 Biały Dom: Biden ostrzegł Putina, że odpowie sankcjami na eskalację na Ukrainie Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „sil ... » więcej 2021-12-07, godz. 20:18 Partie opozycyjne i organizacje obywatelskie podpisały Porozumienie dla Praworządności Dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich podpisały we wtorek Porozumienie dla Praworządności. Przygotowują wspólny projekt ustawy, który ... » więcej 2021-12-07, godz. 16:20 „Śpiulkolot” zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 Zakończył się VI plebiscyt „Młodzieżowe Słowo Roku”. Słowem 2021 r. wybrano złożenie „śpiulkolot”. Głosowało na nie 9656 internautów. » więcej 2021-12-07, godz. 13:27 Nauka zdalna, obniżone limity, obowiązkowe testy i szczepienia. Nowe obostrzenia! Szkoły przechodzą na naukę zdalną. Gdy ktoś choruje na COVID-19, wszyscy domownicy muszą zrobić obowiązkowy test. Zmieniają się limity w transporcie zbiorowym ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:53 Prawie 20 tys. nowych zakażeń w Polsce. Zmarły 504 osoby z COVID-19 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. W naszym regionie zachorowały 1293 nowe osoby - podało we wtorek Ministe ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:24 Wielka Brytania: znowu test przed przyjazdem, nawet dla zaszczepionych Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od wtorku rana wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii z zagranicy muszą ponownie przedstawić negatywny wynik testu ... » więcej
1234567