Poniedziałek, 23 maja 2022 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2021-11-20, 14:47 PAP/Redakcja

W Polsce zabrakło gęsiny! Winna jest ptasia grypa i zobowiązania eksportowe

Zamiast na polski stół, gęsina jedzie za granicę albo jest jej mniej z powodu restrykcji ptasiej grypy./fot. Pixabay
Zamiast na polski stół, gęsina jedzie za granicę albo jest jej mniej z powodu restrykcji ptasiej grypy./fot. Pixabay
- W tym roku trudno było o gęś, winna jest ptasia grypa - wyjaśnia prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki. Przyznał, że dostaje telefony z całego kraju z zapytaniem, gdzie można kupić gęsinę. W sieciach zakup gęsi przed Dniem Niepodległości był reglamentowany - dodał.
Klonecki zwrócił uwagę, niektórzy nawet obwiniają m.in. Fundację, że zbyt rozreklamowała spożywanie gęsiny. Faktycznie takie akcje promujące gęsinę prowadzone były od kilku lat - „Najlepsza gęsina na Świętego Marcina" (11 listopada). Mówiło się nawet, że gęś to polski narodowy drób porównując go z amerykańskim indykiem na Dzień Dziękczynienia.

Kampanie prowadzone były przez organizacje producentów drobiu, by zwiększyć sprzedaż gęsi na krajowym rynku. Wielu ludzi przekonało się o walorach tego mięsa, że jest ono nie tylko zdrowe, ale bardzo smaczne.

Klonecki wyjaśnił, że w tym roku, grypa ptaków bardzo dała się we znaki hodowcom drobiu - nie tylko były likwidowane całe hodowle, ale także był zakaz nasadzania piskląt, a to powodowało wymierne straty dla rolników.

Zwrócił uwagę, że w przypadku gęsi zabezpieczenie się przed tą chorobą jest trudne, gdyż ptak ten potrzebuje wolnego wybiegu, a to stwarza okazję do złapania wirusa od dzikiego ptactwa. Dopóki będzie grypa ptaków i nie będzie szczepionki perspektywa rozwoju hodowali jest - jego zdaniem - słaba.

Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, tylko w 2021 r. grupę ptaków stwierdzono w w 33 ogniskach, w których przebywało prawi 200 tys. sztuk gęsi (199 848 ptaków), w tym ponad 164 tys. gęsi rzeźnych. Oznacza to, że ok. 1/5 pogłowia gęsi nie trafi na rynek, gdyż musiała być likwidowana z powodu wystąpienia choroby.

Klonecki odnosząc się do niskiej podaży gęsi stwierdził, że firmy drobiarskie chciały przede wszystkim wywiązać się z kontraktów tj. realizowały zobowiązania eksportowe kosztem polskiego rynku. Jednocześnie zaznaczył, że problemy zakładów spowodowały większy wzrost zainteresowania chowem przyzagrodowym do czego Fundacja zachęca od lat. Jak mówił, w gospodarstwach, u rolnika, gęsi można kupić, choć są one droższe od tych pochodzących z dużych ferm. Jednak przyznał, że to nie poprawia zaopatrzenia rynku, bo trudno sobie wyobrazić, by konsumenci masowo jeździli po gęsi na wieś.

Cykl hodowlany gęsi trwa od końca marca do jesieni tj. ok. 16-17 tygodni. Ptaki odżywiają się w dużej części naturalną karmą. Dobrze wytuczone gęsi osiągają średnią wagę ok. 6,30-6,50 kg. Jesień tj. październik, listopad i grudzień - to najlepsze miesiące na kupowanie tych ptaków, wówczas są one najsmaczniejsze, ich tłuszcz ma najlepszą jakość.

Obecnie cena w skupie gęsi tuczonej wynosi ok. 10,2 zł, za kg. Z chowu przyzagrodowego (uważana za ekologiczną) - ok. 20 zł/kg. Ceny gęsi będą rosły, bo wszystko drożeje, niektórzy hodowcy już żądają 30 zł/kg gęsiny, ale czy taka cena się utrzyma - zweryfikuje rynek - mówił Klonecki.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, od 2018 r. krajowe pogłowie gęsi było w granicach 1 mln szt. W Polsce dominującą rasą gęsi jest Gęś Biała Kołudzka, która stanowi ponad 90 proc. krajowego pogłowia gęsi.

W 2020 r. w ujęciu regionalnym produkcja gęsi skoncentrowana była przede wszystkim w województwie łódzkim (140,7 tys. szt.), mazowieckim (138,9 tys. szt.) oraz podlaskim (133,5 tys. szt.) i wielkopolskim (129,6 tys. szt.). Łączny udział tych czterech regionów w krajowym pogłowiu gęsi wynosił 54 proc. Większość produkcji wysyłana jest za granicę, głównie do Niemiec.

Z danych KOWR wynika, że w latach 2012-2020 wolumen sprzedaży zagranicznej mięsa z gęsi przez krajowych przedsiębiorców kształtował się od 16 do 21 tys. ton (w wadze produktu). W 2020 r. na rynek niemiecki sprzedano 12,8 tys. ton polskiej gęsiny o wartości 39 mln euro, co stanowiło ponad 77 proc. przychodów eksportu tego asortymentu.

Znacznie mniejszymi odbiorcami polskiej gęsiny były: Hongkong (1,3 tys. ton, 3,3 mln euro), Francja (1,6 tys. ton, 2,6 mln euro) i Czechy (blisko 1 tys. ton, 2,7 mln euro).

W Unii Europejskiej głównymi konkurentami Polski w produkcji gęsiny są Włochy oraz Węgry. Z kolei największymi producentami gęsiny na świecie są Chiny i Egipt.

Kraj – świat

2022-05-22, godz. 15:00 Prezydent Duda: czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia z Ukrainą Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie… » więcej 2022-05-22, godz. 13:04 W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego zniszczonych 58 budynków, są zabici i ranni W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych… » więcej 2022-05-21, godz. 11:26 Ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Pikniki wojskowe w Kruszwicy i Golubiu-Dobrzyniu Ministerstwo Obrony Narodowej od soboty rozpoczęło nabór ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; tylko w tym roku na kandydatów czeka 15… » więcej 2022-05-20, godz. 16:56 Synoptyk IMGW: piątek ciepły; w nocy burzowo i niebezpiecznie [wideo] Piątek do godzin popołudniowych będzie słoneczny i ciepły. W godzinach popołudniowych od zachodu mogą pojawić się pierwsze burze. Jak powiedziała Małgorzata… » więcej 2022-05-20, godz. 13:08 Ukraińcy przymusowo wywożeni do Rosji. Watykan pomoże ich uwolnić? Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poprosiła sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o pomoc w uwolnieniu Ukraińców… » więcej 2022-05-20, godz. 11:09 W szpitalach czekają pacjenci, a brakuje krwi. Apel narodowego centrum - W całym kraju jest zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki - informuje Narodowe Centrum Krwi i apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi. » więcej 2022-05-19, godz. 11:30 Premier Morawiecki: nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy - Nie wystarczy wygrać wojnę, musimy nie przegrać i nie stracić pokoju; musimy postanowić wspólnie, że Rosja nigdy już nie będzie zagrażać pokojowi… » więcej 2022-05-18, godz. 13:04 Finlandia i Szwecja w NATO? „Polska się zgadza i będzie namawiać innych” - Polska w możliwie szybkim terminie wyrazi zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Będziemy też namawiać wszystkich naszych partnerów, by taką… » więcej 2022-05-18, godz. 10:00 „Rosjanie tworzą obozy jak naziści”. Przemowa prezydenta Ukrainy w Cannes [wideo] - Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski - powiedział we wtorek prezydent… » więcej 2022-05-18, godz. 08:15 Wielokrotnie mówił o podmiotowości narodów. 102 lata temu urodził się św. Jan Paweł II 18 maja mijają 102 lata od narodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Po doświadczeniu II wojny światowej, znając skutki nazizmu i bolszewizmu papież… » więcej
1234567