Poniedziałek, 23 maja 2022 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-12-28, 11:42 Marcin Doliński/Redakcja

Łabędzie padły w Kozłowie i w Grzybku. Ptasia grypa atakuje w regionie

W gminie Świecie potwierdzono jeden na razie przypadek śmiertelnej dla ptaków choroby/fot. Pixabay
W gminie Świecie potwierdzono jeden na razie przypadek śmiertelnej dla ptaków choroby/fot. Pixabay
W gminie Świecie potwierdzono na razie jeden przypadek śmiertelnej dla ptaków choroby. Badane są jeszcze dwa kolejne padłe łabędzie.
Sytuacja jest rozwojowa. -Na dzień dzisiejszy mamy stwierdzony jeden przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków u padłego łabędzia, który został pozyskany na tamie zaporowej w Kozłowie – informuje Katarzyna Wolska, powiatowy lekarz weterynarii ze Świecia. - Dziś zostały skierowane do badania próbki od dwóch kolejnych sztuk. Jeden ptak pochodzi z tego samego miejsca, więc prawdopodobieństwo stwierdzenia drugiego dodatniego wyniku w Kozłowie jest bardzo duże. Drugi ptak został znaleziony w na terenie gminy Osie, w miejscowości Grzybek.

Jak dodaje lekarka, na tę chwilę najważniejsza jest izolacja drobiu przyzagrodowego od wirusa znajdującego się w środowisku. - Apelujemy, żeby drób był zamknięty, był był karmiony i pojony w zamkniętych pomieszczeniach. Są też apele do mieszkańców o nie dokarmianie ptaków, żeby nie tworzyły się ich skupiska oraz nie przebywanie w pobliżu zbiorników wodnych.

Ostatnie duże skupisko ptasiej grypy zlokalizowano w naszym regionie prawie rok temu niedaleko Grudziądza, trzeba było wtedy wybić 11 tysięcy sztuk indyków.
Mówi Katarzyna Wolska, powiatowy lekarz weterynarii ze Świecia

Wiadomości lokalne

2022-05-22, godz. 14:01 Studenckie święto po chrześcijańsku. Na scenie zagra Luxtorpeda! Juwenalia po chrześcijańsku organizuje bydgoska Bazylika. Od poniedziałku do niedzieli zaprasza na wieczorne spotkania, przede wszystkim ludzi młodych. » więcej 2022-05-22, godz. 12:03 Potrzebna jest odzież, chemia domowa i jedzenie. Pomoc dla uchodźców w Fordonie Nowy punkt dla uchodźców czynny będzie od poniedziałku w bydgoskim Fordonie. Otwiera go Fundacja „Kaktus” z pomocą Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej… » więcej 2022-05-22, godz. 10:00 Oferty, projekty i porady specjalistów - Targi Mieszkanie Dom i Ogród w Bydgoszczy Wystawcy, ale także eksperci, którzy odpowiedzą na pytania związane np. z budową domu czy aranżacją ogrodu. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym… » więcej 2022-05-22, godz. 06:00 Kulinarna podróż dookoła świata, czyli Festiwal Food Trucków w Brodnicy Restauracje na kółkach zatrzymały się przy Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Na Festiwalu Food Trucków serwowane są smaki z najróżniejszych stron świata:… » więcej 2022-05-21, godz. 20:46 Wierzą, że tańcem wybudzą kolejnych „śpiochów”. Dlatego tańczyli zumbę W Toruniu odbył się 8. Charytatywny Maraton Zumby dla podopiecznych Fundacji „Światło”. » więcej 2022-05-21, godz. 20:30 Pokazali na co ich stać. Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych W Toruniu odbyła się 11. Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. W kilkunastu konkurencjach rywalizowało kilkaset osób. Nie liczył się wiek, płeć i stopień… » więcej 2022-05-21, godz. 18:50 Podciąganie, wspinanie i przeciąganie - plenerowy tor przeszkód Przed Halą Widowiskowo-Sportową „Łuczniczka” w Bydgoszczy pojawił się tor przeszkód OCR. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 17:30 Teatralne święto w Toruniu - inauguracja Festiwalu „Kontakt” Spektakl „Pieśni bez słów” w wykonaniu aktorów ze Szwajcarii zainaugurował 26. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu. W programie pokazanych… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy w Bydgoszczy. Raj dla miłośników roślin Pamiętają o ogrodach... organizatorzy i uczestnicy dwudniowego Wiosennego Kiermaszu Ogrodniczego. Wydarzenie odbywa się w Bydgoszczy, przed halą widowiskowo-sportową… » więcej 2022-05-21, godz. 15:06 Bibliotekarze otrzymali nagrody! Sprawdzamy kogo wyróżniono? [lista] Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Podczas uroczystości nagrodzono osoby o szczególnych… » więcej
1234567