Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Spółdzielnia
2020-10-15, 06:46 PAP

Jakie nastroje w Senacie, po przegłosowaniu noweli ustawy o ochronie zwierząt?

Wyższa Izba Parlamentu nie zgodziła się na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt. / fot. PAP/Marcin Obara
Wyższa Izba Parlamentu nie zgodziła się na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt. / fot. PAP/Marcin Obara
Trzeba poczekać, aż emocje opadną, przeanalizować sytuację - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Senat przyjął w środę (14.10.) po południu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt z poprawkami. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów.
Senat przyjął w środę po południu z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów: 39 z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych; przeciwko było 11 senatorów, z czego 7 z PiS, 1 z KO, 3 z PSL. Od głosu wstrzymało się 10 senatorów: 7 z KO, 2 z Lewicy i 1 z koła senatorów niezależnych.

Senatorowie PSL-Koalicji Polskiej, współtworzący w Senacie wraz z KO, Lewicą i senatorami niezależnymi opozycyjną większość, opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy w całości. Po środowych głosowaniach politycy Stronnictwa nie kryli rozczarowania postawą senatorów z Koalicji Obywatelskiej, którzy w znacznej większości poparli poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Kierownictwo PiS ma natomiast zadecydować o konsekwencjach dla senatorów tej formacji, którzy wyłamali się z dyscypliny partyjnej.

Grodzki został zapytany w środę w TVN24, czy po dzisiejszym głosowaniu w Senacie zmienił się układ sił w Izbie Wyższej?

- To co otrzymaliśmy z Sejmu, to była ustawa przygotowana na kolenie, która nikomu (w Senacie) nie odpowiadała. Dlatego wniosek o przyjęcie jej bez poprawek przepadł z ogromną większością głosujących przeciw. W koalicji sił demokratycznych bardzo szanujemy i Lewicę, i PSL. Stacja była trudna, bo poszukiwanie kompromisu, żeby poprawić dobrostanu zwierząt i ich humanitarne traktowanie, a jednocześnie nie zrujnować tych, którzy nas żywią, to było zadanie karkołomne i Senat wykonał gigantyczną pracę wspólną, wszystkich sił, żeby znaleźć kompromisowe rozwiązanie - odpowiedział Grodzki.

- Jestem przekonany, że demokratyczna większość jeszcze dużo zrobi poprawiając legislację sejmową dla obywateli - dodał.

Dopytywany, czy po tym, jak w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt było nie po drodze senatorom z PSL z senatorami z KO, Grodzki ocenił: - Polityka toczy się w wielu warstwach. Trzeba poczekać, aż emocje opadną, trzeba przeanalizować sytuację, może poszukać sposobów, aby nasza współpraca była jeszcze lepsza, to wszystko jest przed nami.

Mówiąc o siedmiu senatorach PiS, którzy nie zastosowali się dyscypliny partyjnej podczas głosownia i może im grozić wykluczanie w klubu PiS Grodzki zwrócił uwagę, że są to senatorowie z okręgów rolniczych. - Oni nie mieliby się po co pokazywać w sowich okręgach, gdyby zachowali się tak, jak żądał od nich marszałek Terlecki, który odpowiadał za dyscyplinę w ich klubie. W polityce zmiana jest rzeczą dość powszechną i życzę tym kolegom jak najlepiej - powiedział Grodzki.

Kraj - świat

2021-01-19, godz. 19:18 Mróz i śnieg na północy; ślisko niemal w całym kraju - ostrzega IMGW Kolejna mroźna noc na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Temperatura tej nocy może spaść tam do nawet -18 st. C. Na Pomorzu i w woj. kujawsko-pomorskim będzie z ... » więcej 2021-01-19, godz. 16:20 Będą zmiany w obostrzeniach? Informacja w przyszłym tygodniu Rząd na początku przyszłego tygodnia będzie chciał przekazać informacje ws. zmian dotyczących obostrzeń gospodarczych - mówił premier Mateusz Morawiecki. Zast ... » więcej 2021-01-19, godz. 10:39 Kujawsko-Pomorskie znowu na drugim miejscu w liczbie nowych zakażeń - Mamy 4 835 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia we wtorek (19 stycznia). W Kujawsko-Pomorskiem zachor ... » więcej 2021-01-18, godz. 10:44 Ministerstwo Zdrowia: 3271 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 201 Badania potwierdziły 3271 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwie mazowieckim i pomorskim. Zmarło 52 chorych - podało w poniedział ... » więcej 2021-01-18, godz. 10:40 WOT uruchomiły infolinię wsparcia dla seniorów pod numerem 800-100-115. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomili infolinię wsparcia dla seniorów pod numerem: 800 100 115; terytorialsi pomogą starszym osobom zarejestrować si ... » więcej 2021-01-18, godz. 09:55 Dworczyk: dotarła kolejna partia szczepionek firmy Pfizer, prawdopodobnie połowę mniej W poniedziałek wylądował kolejny samolot ze szczepionkami firmy Pfizer, na podstawie liczby kartonów można szacować, że szczepionek jest co najmniej o połowę ... » więcej 2021-01-17, godz. 14:29 Dworczyk: Liczymy na utrzymanie ustalonego harmonogramu szczepień - Jeśli deklaracje Pfizera, dotyczące zmian w dostawie szczepionek się sprawdzą, nie będzie większych zawirowań w Narodowym Programie Szczepień - powiedział w ... » więcej 2021-01-17, godz. 11:05 Ponad 6 tys. zakażeń w Polsce, Kujawsko-Pomorskie na trzecim miejscu - Mamy 6 055 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w niedzielę (17 stycznia). Zmarły 142 osoby. » więcej 2021-01-16, godz. 13:28 Pierwsze zimowe wejście na K2! Dokonali tego nepalscy Szerpowie Grupa Szerpów dotarła w sobotę na szczyt K2, jedynego na świecie ośmiotysięcznika niezdobytego zimą. To druga najwyższa góra na Ziemi. Na razie nie wiadomo, i ... » więcej 2021-01-16, godz. 11:13 Koronawirus w Polsce: prawie 7,5 tys. nowych zakażeń, 653 w Kujawsko-Pomorskiem Badania potwierdziły 7 tys. 412 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu; zmarło 369 chorych - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. » więcej
1234567