Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wielki Tydzień na naszej antenie

Przed Rezurekcją...

W Niedzielę Zmartwychwstania, jeszcze przed transmisją Mszy Świętej Rezurekcyjnej, z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, Polskie Radio PiK złożyło wizytę w parafii. Jej proboszcz, ks. proboszcz Zbigniew Plewa mówił o historii Dziewierzewa, miejscowej parafii i samym kościele.

W Niedzielę Wielkanocną, 4 kwietnia do Dziewierzewa zaprosił Robert Erdmann.

Polskie Radio PiK - 4 kwietnia 2021 - Z wizytą w Dziewierzewie
Wieś Dziewierzewo położona jest sześć kilometrów na południe od Kcyni. Jeszcze w XIV wieku należące do niej ziemie były własnością rodziny Nałęczów. Z czasów dawnej świetności zachował się murowany dwór z XIX wieku, który dzisiaj służy jako… szkoła oraz poewangelicki kościół neoromański. Źródła różnie podają - jedne, że pochodzi z 1905 roku, inne datują go na lata 1908-1909.

Troska o dom…
Pierwszy kościół, na którego ślady można się jeszcze łatwo natknąć, spalili Niemcy jesienią 1939 roku. W kolejnych latach okupacji zgliszcza zostały rozebrane i wywiezione. Po wojnie w ręce katolików trafił kościół poprotestancki - i chociaż była świątynia, to jeszcze przez dwa lata Dziewierzewo czekało na stałego duszpasterza. Sam kościół został przekazany prawnie na własność parafii 26 czerwca 1990 roku. Ołtarze boczne pochodzą prawdopodobnie z lat 1947-1959 - zostały zrobione "za czasów" ks. Ludwika Wzięcha. Po prawej stronie znajduje się ołtarz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, a po lewej - ołtarz św. Józefa z Dzieciątkiem.

W latach 1987-92 trwał kapitalny remont świątyni - w ten sposób wspólnota przygotowywała się do konsekracji, której dokonał 3 czerwca 1992 roku ks. abp Henryk Muszyński. Dzięki staraniom wiernych pojawiło się nowe tabernakulum oraz krzyż z okazji wielkiego jubileuszu 2000 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat proboszcz posunął się jeszcze dalej… Wymiana dachów świątyni, malowanie kościoła, remont organów i dzwonów - to tylko część wielkiego wkładu małej parafii.

Przede wszystkim Słowo Boże.
Wedle obliczeń proboszcza do parafii należy 1500 mieszkańców. Do kościoła pw. św. Jakuba przychodzą ci z: Dziewierzewa, Graboszewa, Górek Zagajnych, z Miastowic czy Żarczyna. Najdalej położona od kościoła miejscowość oddalona jest o osiem kilometrów. Od 1987 roku opiekę nad wspólnotą sprawuje ks. Alfred Lugiert. - Ludzie tutaj są bardzo religijni. Licznie gromadzą się na Eucharystii.

W parafii sprawowane są nabożeństwa różańcowe i majowe - te ostatnie nie tylko w kościele, ale także przy figurach i krzyżach w poszczególnych wioskach. Ochoczo praktykowane są procesje błagalne o urodzaj, no i dożynki są zawsze uroczystym dniem dziękczynienia. Proboszczem naszej parafii jest ks. Zbigniew Plewa.

źródło: facebook.com/Parafia-pod-wezwaniem-św-Jakuba-Apostoła-w-Dziewierzewie