Z dalekich wypraw...


Od początku roku 2020 proponujemy Państwu wyprawy w poszukiwaniu lądów bogatych w niecodzienne dźwięki. W każdą środę po 22.00 wkraczamy na pięciolinie, które zaprowadzą nas do źródeł muzyki, która może oczarować... albo zainteresować za sprawą geograficznego rodowodu... albo zatrzymać osobliwym brzmieniem, bądź zadumać nad ich historią.

Nie trzymamy się określonych stylistyk, te właśnie będą się przeplatać, uzupełniać w muzycznej symbiozie. Przyjaznych pięciolinii będziemy poszukiwać na Ziemi i na niebie, czasami pozwalając sobie na lot w stronę gwiazd. Wędrować będziemy szlakami naszych gości, których fascynacje ściśle łączą się z muzyką. Poznamy drogi prowadzące artystów do ich sukcesu... do Państwa serc! Czasami zatrzymamy się w takich punktach muzycznej historii, które wiążą się z ważnymi dziełami. Z pewnością nie zabraknie nam tematów i kierunków... Najważniejsze jednak, by w grupie wędrowców nie zabrakło także Państwa :)

W środowe wieczory do wspólnych wędrówek zaprasza Adam Droździk.

29 listopada 2023

2023-11-29
W ostatnią środę listopada zabieramy Państwa na spacer ścieżkami zaznaczonymi delikatnymi śladami jazzu... tych z kolekcji „smooth”, a może „contemporary” lub innych, jednakże swobodnie wtapiające się w nastrój wieczornego półmroku rozświetlanego skromnym światłem ulicznych lamp, bądź płomyków świec w Państwa domach... bo przecież każdy może podążać takim szlakiem, jaki rozrysuje ten prywatny, bardzo osobisty muzyczny kartograf :) Wszędzie jednak poprowadzi nas zespół FOURPLAY... a z nim bardzo ciekawi goście :) Nie będziemy trzymać się chronologii wydawnictw tej amerykańskiej grupy. Najważniejsze, by w spokoju jej twórczości odnaleźć dobry sposób na zakończenie listopadowej serii wędrówek na pięcioliniach. Dokąd nas zatem uszy poniosą? To w dużej mierze zależy od Państwa. Proszę zaopatrzyć się w przytulność, słuchawki, a może trochę dobrego wina...? Do tego nie wolno mi jednak Państwa namawiać ;) Najważniejsze, by było miło...

Choć za zestaw dźwięków odpowiada jeden szyld, to jednak nastrój może poprowadzić nas różnymi ścieżkami :) Z pewnością jednak zdążymy wrócić przed snem! „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

22 listopada 2023

2023-11-22
Słupek rtęci na minusie, jednak powietrze rześkie i jeśli tylko odnajdą Państwo ochotę i czas, zapraszam na szlak kolejnej listopadowej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK. Tym razem towarzyszyć nam będzie autorska twórczość artysty, którego talent poznaliśmy dzięki historii zespołu QUEEN, w którą wpisała się nie tylko charyzma stylistyczna ale i charakterystyczna barwa gitarowa naszego przewodnika. BRIAN MAY, on właśnie ze swoją muzyką dotrzyma nam kroku w trakcie listopadowego spaceru wieczornego. Nie chodzi w tym przypadku o pretekst rocznicowy, 76. urodziny Brian obchodził 19 lipca br. Co prawda wczoraj, 21 listopada minęło 48 lat od premiery legendarnego albumu „A Night At The Opera” zespołu QUEEN, to jednak podążać będziemy śladami, które BRIAN MAY umieścił na płytach podpisanych własnym nazwiskiem. Ciekawym bardzo, kiedy ostatnio wsłuchali się Państwo w ich zawartość?! A z pewnością warto :)

Listopadowy wiatr nie powinien nam przeszkadzać, temperaturze poniżej zera zazwyczaj towarzyszy czyste niebo, a zatem i gwiazdy... Poszukajmy swojej podziwiając talent i maestrię jednej z największych gwiazd w historii muzyki rockowej. Nawet jeśli niebo zasnuje się chmurami, a pod stopy zacznie padać śnieg, z pewnością nie zabłądzimy i zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

15 listopada 2023

2023-11-15
W listopadzie często wyruszamy na szlaki pełne wspomnień, a jeżeli wiązać je z artystami, którzy pozostawili na nich dźwięki niczym jesienne liście, tym bardziej miło zaprosić do wędrówki na pięcioliniach tych, których podróże sentymentalne nie nudzą i potrafią obudzić uśmiech niezależnie od warunków atmosferycznych. GREG LAKE... jego głos rozświetlił płomyk 1 listopada, a dziewięć dni później zabrzmiał w 76. rocznicę Jego urodzin we wspomnieniu katowickiego koncertu legendarnego tria EMERSON, LAKE & PALMER. Ten głos, jego barwa i maniera budzi u szanujących klasyczny wymiar muzyki rockowej również wspomnienie wczesnych lat zespołu KING CRIMSON. Powyżej wymienione szyldy są jak galeria pereł zdobiących kolekcje wielu podróżujących z nami Słuchaczy. Również na płytach podpisanych tylko nazwiskiem GREG LAKE odnaleźć można chwile wspomnień przewiązanych wzruszeniami. Mnóstwo tego i z pewnością nie da się zatrzymać przy każdej takiej refleksji. Do tego jeszcze nastrój jesienny wyśmienicie uzupełnia wymowę tych kompozycji... GREG LAKE od lat pojawia się również we wspólnym oczekiwaniu na Boże Narodzenie, a także wtapia się w krajobrazy zimowe... Dlatego dzisiejsza wędrówka znajdzie z pewnością swoją kontynuację :)

Talent i głos, którymi GREG LAKE podpisał nuty i słowa na dzisiejszym szlaku, to tylko pokusa, a może podpowiedź kierująca niektórych z naszych podróżników do ich prywatnych kolekcji... Długie jesienne i zimowe wieczory są dobrą okazją, by odnaleźć ten głos, ten czar w swoich zbiorach. Jak tylko wrócimy do domów przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

8 listopada 2023

2023-11-08
„Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK powiodą dzisiaj Państwa szlakiem kierującym do odległej bardzo przyszłości, w dalekich rejonach Wszechświata, do miejsca, gdzie horyzont wyobraźni spotyka się ze starożytnością... Niemożliwe? Nie dla artystów :) Wyruszymy z nimi kosmiczną flotyllą do roku 9999. Dwanaście gwiezdnych okrętów zabierze nas tam, gdzie czas i wydarzenia układają się w ciąg historii Odyseusza przyszłości... Czy w naszej pamięci obudzą się obrazy i postaci, których przygody chłonęliśmy kiedyś z homerowskiego eposu? Dziesięć lat wędrówki, by powrócić spod Troi do Itaki... To nie tylko osobliwa wędrówka na pięcioliniach, to również podróż do tej chwili w naszych żywotach, kiedy poznawaliśmy te historie pierwszy raz. W naszej podróży bohaterowie czasów antycznych występują w skafandrach kosmicznych, a żagle swoich łodzi zamieniają na silniki zdolne przenieść ich w czasie i przestrzeni. Trudno to sobie wyobrazić, ale warto o tym posłuchać. O bohaterach epopei Homera przemierzających Wszechświat, o przeszłości i wizjach na przyszłość TRK PROJECT opowie Jego kapitan i pomysłodawca - Ryszard Kramarski.

Na szlaku naszej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK możemy spotkać wiele niespodzianek, a także zasłuchać się w opowieściach naszego przewodnika ale... z pewnością zdążymy wrócić przed snem. Czy jednak na tym nasza wyprawa się skończy...? Warto się przekonać :) Na szlak owej nietypowej wędrówki na pięcioliniach w towarzystwie Ryszarda Kramarskiego zaprasza Adam Droździk :)

1 listopada 2023

2023-11-01
1 listopada, dzień szczególny... pełen refleksji i przywodzący na myśl tych, których już z nami nie ma. Pozostali jednak swoją muzyką, a wielu z nich towarzyszyło nam na szlakach środowych „Muzycznych podróży”... Wspomnienie ich wszystkich z pewnością nie zmieści się w jednej godzinie wieczornego spaceru, to jednak choć niektórzy wrócą na szlaku wspomnień w ten pierwszy w listopadzie środowy wieczór. Choćby VANGELIS, DAVID LONGDON, EDGAR FROESE, JEFF BECK i... Po prostu usiądź i wspominaj z nami.

Takie wspomnienie może obudzić wiele osobistych odniesień do gwiazd, których już z nami nie ma, a jednak nie zgasły. Dodajmy im zatem przy okazji światła płomyków z kolekcji personalnych refleksji... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

25 października 2023

2023-10-25
W taką środę jak dzisiejsza nie można obrać innego kursu naszej wędrówki na pięcioliniach, niż ten z urodzinowym tortem do artysty, którego głos od lat prowadzi wielu z nas wyjątkowymi szlakami osobistych „Muzycznych podróży”. Dzisiaj właśnie, 25 października 79. urodziny obchodzi JON ANDERSON. Pojawiał się już w naszych środowych wędrówkach razem z KITARO, VANGELISEM... Towarzyszyli Jemu także wspaniały JEAN-LUC PONTY oraz JONATHAN ELIAS... I nigdy nie będzie nam zbyt wiele tej charakterystycznej barwy i maniery wokalnej :) Dzisiejszy wieczór z pewnością pełen będzie życzeń urodzinowych, które spływają do Jona z całego świata, jednak szlakiem naszej wędrówki na pięcioliniach poniesiemy kilka nut i słów z bogatej kolekcji tych, które nasz bohater do tej pory zostawił swoją szlachetną twórczością w naszych życiowych wspomnieniach... Jest tego sporo i w różnych konfiguracjach, jednak nie będzie to podróż biograficzna, a raczej spacer szlakiem refleksji, które sprowokować nas mogą, by przejrzeć zasoby prywatnych muzycznych zbiorów :)

Być może wieczór z życzeniami urodzinowymi na kujawsko-pomorskiej antenie nie skończy się na naszym wspólnym szlaku. Z pewnością zdążymy wrócić przed snem, a zanim wymoszczą sobie Państwo posłania, sięgną jeszcze do prywatnych kolekcji z głosem JONA ANDERSONA... :) Warto się uśmiechnąć i tak też obudzić się jutro... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

18 października 2023

2023-10-18
Po urlopowej przerwie zabieramy Państwa na jesienny szlak wędrówki na pięcioliniach... Prowadzić nas będzie poeta gitary, mistrz tego instrumentu, którym wypowiadał się już w temacie swoich „muzycznych podróży” zabierając nas na Sardynię. Dzisiaj owa natura muzycznego wędrowcy przypomni przeszłość tego artysty akcentami wyjętymi z kilku zaledwie albumów, które podpisał swoim nazwiskiem... znajdzie się miejsce dla odrobiny Słońca połyskującego na strunach Jego gitar... i jeszcze kilka refleksji z najbardziej chyba jesiennej produkcji, która wpisuje się w charakter październikowych, a także listopadowych wieczorów. W każdym wydaniu może być to spacer pełen nastroju i zadum... a może kolejna podróż sentymentalna wśród obrazów ilustrowanych wspomnieniami...? :)

Przewodnikiem na dzisiejszym szlaku będzie STEVE HACKETT. Nie będzie to spacer śladami Jego biografii, jednak być może skłoni niektórych z Państwa, by zostać z tym poetą gitary na dłużej :) Charakter kompozycji może nas rozmarzyć, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

Na szlakach wspomnień...

2021-09-13
Przyszła pora na urlop, jednak... w środy: 27 września, 4 i 11 października od 22.03 do 23.00 sięgać będziemy do archiwum naszych „Muzycznych podróży”... Nie będę przeszkadzać ale serdecznie zapraszam ;)

Ponownie zabrzmią...
27 września - TANGERINE DREAM - „Muzyczna podróż” z 27 października 2021
4 października - BRENDAN PERRY - „Muzyczna podróż” z 2 listopada 2022
11 października - IONA - „Muzyczna podróż” z 25 stycznia 2023.

pozdrawiam - Adam Droździk :)

20 września 2023

2023-09-20
To ostatni środowy wieczór tegorocznego lata, a kierunek i przewodnika w dzisiejszej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK zasugerowały słowa największego chyba przeboju DONA HENLEYA. „The Boys of Summer” mówi o pożegnaniu lata i utraconej wraz z nim miłości, o pustych ulicach i plażach, a także o pustce w sercu... Niezależnie od Państwa przeżyć związanych z okresem letnim, zapraszam do wypełnienia tych ulic i plaż właśnie w środowy wieczór. Aura wciąż dopisuje i skorzystajmy z niej, by pójść razem do tych miejsc, gdzie wspomnienia budzone nutami i słowami wciąż przywołują uśmiech :) Na szlaku ostatniego tego lata spaceru towarzyszyć nam będą przeboje z autorskiej kolekcji jednego z „kalifornijskich Orłów”. Letni chłopcy odejdą w piosence, ale nastrój zawarty w twórczości DONA HENLEYA może wpisać się w słoneczne wspomnienia i charakter chłodniejszych już lecz wciąż zachęcających do wędrówki na pięcioliniach wieczorów wrześniowych :) A po dzisiejszym nastąpi przerwa w naszych spotkaniach na szlaku i spotkamy się ponownie 18 października. W tym czasie jednak środowe wieczory na kujawsko-pomorskiej antenie rozbrzmiewać będą wspomnieniami ze szlaku :)

Uśmiecha się we mnie nadzieja, że obudzone dzisiaj nuty i głos DONA HENLEYA być może sprowokują Państwa do prywatnej wędrówki szlakiem Jego przebojów, bądź tych podpisanych klasycznym już szyldem THE EAGLES :) Dzisiaj zaś - jak zawsze - zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

13 września 2023

2023-09-13
W drugą środę września wracamy na szlak „Muzycznej podróży” w towarzystwie PIOTRA WÓJCICKIEGO. W drodze nad Bałtyk ten bardzo charakterystycznego gitarzysta z Krakowa odwiedził bydgoską siedzibę Polskiego Radia PiK i przedpremierowo jeszcze podzielił się zawartością swojej nowej płyty. Choć album „Secrets, whispers and promises” ukazał się w ubiegłą niedzielę - 10 września - to nawet po premierze trzyma temperaturę świeżości, która z pewnością swobodnie wtopi się w oprawę wieczorną pogodnego września. Piotr opowiedział już o inspiracjach i pracy nad swoim najnowszym dziełem, które drogą konkursu trafiło już do dwóch polskich domów :) Ponieważ jednak ten jakże zdolny gitarzysta, kompozytor, producent, pedagog i autor książek posiada szerokie spektrum zainteresowań, czasu przy naszej rozmowie minęło więcej, niż pomieścić może tradycyjna wędrówka na pięcioliniach :) Zatem wracamy na szlak pełen gitarowych dźwięków i opowieści :) Dowiedzą się Państwo nieco więcej o nowych wizjach muzycznych, a także o przeszłości i planach naszego przewodnika :) Uwaga! Warto być uważnym Słuchaczem, by z powodzeniem wziąć udział w kolejnym konkursie :)

Zarówno twórczość jak i opowieści naszego przewodnika mogą oderwać uwagę od szlaku, to jednak dopilnuję, by wszyscy z zainteresowanych zdążyli wrócić z wędrówki przed snem ;) „Muzyczne podróże z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

6 września 2023

2023-09-06
Wrzesień przywitał nas piękną letnią aurą, a na szlaku naszych wędrówek na pięcioliniach przywita Państwa bardzo ciekawy gość przemawiający do nas brzmieniem swoich gitar. Wiele razy bywał gościem na kujawsko-pomorskiej antenie, nigdy jednak nie było okazji powitać Jego osoby w naszych progach. Piotr Wójcicki. Wybierając się z rodzinnego Krakowa w prywatną podróż z wakacyjnym celem nad Bałtykiem, artysta ten odwiedził rozgłośnię w grodzie nad Brdą i opowiedział o swojej nowej płycie, która pod tytułem „Secrets, Whispers and Promises” ukaże się 10 września br. Album urzeka już samą okładką, a na płycie? Trochę się roz-ga-da-li-śmy, na temat powstawania albumu i nie tylko. Ślad naszej rozmowy jest na tyle długi, że zachęcamy dzisiaj Państwa do wysłuchania jej pierwszej części. Oczywiście na szlaku naszej wieczornej wędrówki nie może obyć się bez dźwięków :) Jeszcze ciepłych bo prezentowanych przedpremierowo! Jeśli ktoś chciałby przygarnąć płytę Piotrka i wzbogacić swoją kolekcję, Będzie taka okazja... ;)

Zagadując muzykę łatwo zgubić szlak, jednak proszę się nie obawiać :) Mamy dobre i sprawdzone mapy, zatem z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

30 sierpnia 2023

2023-08-30
Ostatnia w sierpniu „Muzyczna podróż” z Polskim Radiem PiK powiedzie nas szlakiem oznaczonym czernią i bielą. Nie, żeby brakowało nam barw, jednak wybierzemy się do przeszłości zaznaczonej właśnie barwami zespołu REPUBLIKA. Wczoraj, 29 sierpnia br. minęła 66. rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego, a wśród kompozycji z Jego właśnie udziałem toczyły się życiowe losy niejednego z naszych podróżników :) Tak zatem będzie to również „podróż sentymentalna”. Nie chodzi przy tym o biograficzne odniesienie do Grzegorza, ale o wspomnienie o nim wśród nut i słów, które wielu z nas potraktowało w bardzo osobisty sposób... W ten sposób również każdego roku przynajmniej pod koniec sierpnia budzimy pewną „reinkarnację” Grzegorza, a Jego piosenki czy przeboje zespołu Republika śpiewamy gdy tylko dobiegną naszych uszu... Dzisiaj może być podobnie :) Bez chronologii i z pewnością nie wyczerpując tematu, bo przecież każdy z nas zabrałby na szlak swoją ulubioną setlistę :)

Zanurzymy się w repertuarze pełnym delikatności w uwielbieniu płci pięknej, co z pewnością najszybciej trafia do Pań, ale też w nastroju rozpisanym męską wrażliwością... Sentymentalny szlak wzmaga grawitację wspomnień, jednak dopilnujemy, by wrócić do domów przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

23 sierpnia 2023

2023-08-23
W sierpniowej oprawie wieczoru po słonecznym dniu zachęcam wszystkich do „Muzycznej podróży”, w której ścieżek do wyboru będzie wiele, choć wszystkie mają swój początek w projekcie OUTLANDERS! Pod tym szyldem siły artystyczne połączyło dwoje artystów: Tarja Turunen i Torsten Stenzel... Osobno mogą zabrać nas do różnych światów, Tarja pochodzi z Finlandii i najczęściej kojarzona jest z historią zespołu NIGHTWISH, a Torsten pochodzi z Niemiec będąc jednak częściej kojarzony z hiszpańską Ibizą. Tarja wplotła pomiędzy rockowe pięciolinie swój siegający ponad trzech oktaw sopran liryczny, jakże często odwołujący myślami do świata opery. Torsten jest jednym z pionierów elektronicznych rozwiązań w tanecznej muzyce, choć fascynację syntetycznym beatem przemycił do światów innych gwiazd, z którymi miał okazję współpracować jako gość i producent. Niektórzy z nich pojawili się u boku obojga bohaterów projektu OUTLANDERS. No właśnie... tutaj postawimy jeszcze kilka drogowskazów ozdobionych nazwiskami herosów światowej gitary, którzy przyjęli zaproszenie od Tarji i Torstena podnosząc tym samym siłę muzycznej grawitacji i odsyłając do odrębnych światów reprezentowanych ich talentem... To bardzo długa lista, która ujawni się już na dzisiejszym szlaku naszej wędrówki na pięcioliniach...

Zarówno dwójka naszych przewodników jak i goście mogą wielokrotnie wskazywać nam różne kierunki naszej wieczornej wyprawy. Jest jednak w tym wszystkim wspólna idea, która pozwoli nam bezpiecznie trzymać się wiodącej scieżki i bez kłopotów wrócić do domów przed snem ;)

16 sierpnia 2023

2023-08-16
Na rozpalonym Słońcem sierpniowym szlaku „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK spotykamy się z twórczością, która dotarła do pierwszych jej odbiorców dokładnie 4 lata temu. 16 sierpnia 2019 na profilu bandcamp opublikował ją DAREK ŚLIWA, jej autor i wykonawca, którego stali uczestnicy naszych wędrówek na pięcioliniach mieli już okazję poznać od muzycznej strony w trakcie naszych spotkań z projektem ENDORPHINE. Nie dało się nie zauważyć i nie zachwycić się gitarową stroną wykorzystanej wtedy muzyki, za co odpowiadał właśnie nasz dzisiejszy przewodnik. Dopiero później (i lepiej późno niż wcale) dowiedziałem się, że DAREK ŚLIWA podpisuje swój autorski album „Slotmachine”, gdzie gitarowe czary dzielą wspaniale miejsce z elektronicznymi wizjami Darka... Wraz z pojawieniem się w moim zasięgu żółtej okładki skrywającej siedem okazji, by lewitować wśród obrazów wyobraźni, automatycznie pojawił się pomysł zaproszenia ich winowajcy na na środowy szlak naszych wojaży... O swojej życiowej wędrówce wśród dźwięków, o inspiracjach i powstawaniu albumu „Slotmachine”, o przyszłości rozpisanej planami kolejnych płyt opowie w trakcie środowego spaceru DAREK ŚLIWA.

To będzie wędrówka obfita w słowo, a muzyka naszego przewodnika potrafi uzależnić, dlatego łatwiej będzie kontrolować czas, by zdążyć wrócić do domów przed snem ;) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

9 sierpnia 2023

2023-08-09
„Jak jest lato, to musi być gorąco!” No ale nie jest! A wakacje uciekają... Może dadzą się zatem Państwo namówić na wieczorny spacer ścieżkami pięciolinii, które zawiodą nas do miejsc gdzie spotykają się soul, jazz, funky, blues, dub, reggae, bossa nova czy wpływy afro i karaibskie choćby w rytmach kubańskich... Odniesień z pewnością może być więcej, ale gdziekolwiek skierujemy swoje kroki, wszędzie napotkamy warunki przyjazne do uwolnienia stóp i bioder albo spędzenia środowego wieczoru w dobrym towarzystwie i ze szklaneczkami ozdobionymi małymi, kolorowymi parasolkami zatkniętymi w błyszczących kostkach lodu ;) Wyruszymy z niemiecką grupą BAHAMA SOUL CLUB, a dokąd nas uszy poniosą? Być może do klubu tłocznego o tej porze... bądź w pobliże baru pod słomianą strzechą na którejś z wymarzonych plaż... Wszystko zależy od poczucia rytmu i wyobraźni, które podać się może muzycznym drogowskazom :)

Niezależnie od kursu, który wyznaczy nam siódemka artystów z BAHAMA SOUL CLUB, zadbamy o to, by zdążyć wrócić przed snem... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

2 sierpnia 2023

2023-08-02
Wakacje na półmetku, a my podążając ich szlakami wybierzemy się z Państwem do Portugalii. Być może zachęceni językiem, którym raczyła nas tydzień temu Cesária Évora podczas muzycznej podróży na Cabo Verde, wędrować będziemy pośród miejsc zachodnich stron Półwyspu Iberyjskiego, zatrzymując się może na dłużej w Lizbonie, poznając dźwięki przybliżające ich nastrój, który chłonąć możemy podczas urlopowych wojaży :) Tym razem nie będzie głównego bohatera. Spotkamy dobrych znajomych, poznamy nowych i nawet jeśli los nie rzuci nikogo z naszych Słuchaczy w tamte właśnie strony, może muzyka właśnie pomoże zaplanować kolejne wakacyjne kierunki :)

To będzie swobodna letnim charakterem wędrówka na pięcioliniach :) Jeśli ktoś się rozmarzy, trudno się temu dziwić :) O ile kogoś stopy podejmą taneczne kroki, będzie to zupełnie normalne, a nawet pożądane :) I choć być może żal będzie opuścić Portugalię, z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

26 lipca 2023

2023-07-26
Jeszcze nie tak dawno niektórzy utyskiwali na upały, a teraz wypatrują Słońca zmieniając front swoich narzekań :) Trudno człowiekowi dogodzić... takie dylematy omijają Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie być może nasi podróżnicy lokują cel swoich wakacyjnych wyjazdów. W ostatnią środę lipca udajemy się tam, by w „Muzycznej podróży” podziwiać archipelag Cabo Verde wsłuchując się w kompozycje, które zostawiła po sobie CESÁRIA ÉVORA, artystka tam wychowana, tworząca i stanowiąca wizytówkę tego miejsca na Ziemi równie silną jak przepiękne plenery, pośród których upłynęło Jej życie. Nastrój pieśni z kolekcji „bosonogiej divy”, którą podziwiać mogli również sympatycy Cesárii w kraju nad Wisłą, potrafi zatopić w refleksji niczym zapatrzenie w bezkres oceanu przy Słońcu zachodzącym nad Zielonym Przylądkiem, ale też porwać do tańca - koniecznie boso, na plażach obmywanych przez Atlantyk, bądź na parkietach żyjących całą dobę portowych tawern...

Nasza wędrówka na pięcioliniach to wspomnienie o artystce z Cabo Verde, ale być może także inspiracja dla tych, którzy zasłuchani być może podejmą swoje wakacyjne decyzje :) Nawet jeśli „palcem po mapie”, warto poznać :) Cesária Évora potrafiła i wciąż zdolna jest zatrzymać czas, jednak dopilnuję, byśmy zdążyli wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

12 i 19 lipca 2023

2023-07-12
W drugą i trzecią środę lipca, w „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK spotkamy się na szlaku ze sprawdzonymi przewodnikami. Wędrówka na pięcioliniach nasycona będzie brzmieniami elektronicznymi. Piotr Skrzypczyk i Adam Bórkowski z zespołu ENDORPHINE odkryją przed zainteresowanymi podróżnikami swój „Świat równoległy”, a Tomasz Pauszek wróci ze swoim muzycznym ukłonem dla Stanisława Lema. Z muzyką naszych gości w tle pojawią się słowa naszych bohaterów, zarejestrowane w gościnnym studiu Polskiego Radia PiK. Rozmawialiśmy o muzyce, malarstwie i o życiu często nie oszczędzającym kłód na drodze artystycznej tych, którym trudno niekiedy trafić do Państwa ze swoim przekazem... Nie ukrywam, rozgadaliśmy się trochę, ale tak to już jest gdy czas w dobrym towarzystwie upływa zbyt szybko ;) Dlatego zapukamy do Państwa dwa razy... gdziekolwiek słuchają nas podróżujący środowym szlakiem. Kto otworzy nam drzwi? :)

Wieczór z gadułami na muzycznym szlaku może odwrócić uwagę od zegara, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

5 lipca 2023

2023-07-05
Pierwsza w lipcu „Muzyczna podróż” z Polskim Radiem Pik powiedzie nas szlakiem urodzinowym. W bardzo krótkim przecież czasie udamy się do Kanady, gdzie właśnie dzisiaj 80 lat skończył ROBBIE ROBERTSON :) Uczestnicy naszych wędrówek na pięcioliniach już mieli okazję spędzić z nim środowy wieczór 29 stycznia 2020 roku. Była to piąta podróż w naszym cyklu, a Robbie Robertson prowadził zainteresowanych szlakiem nasyconym kulturą kultury Indian Ameryki Północnej, a także Kanadyjskich Aborygenów. Pod rozgrzanym lipcową aurą niebem, które może zarysować się elektrycznością, pokonamy trasę bogatą we wspomnienia autorskich dzieł naszego jubilata :) To bardzo bogaty i pięknie ubarwiony talentem i charyzmą Robbiego Robertsona szlak, na którym spotkać można również Przyjaciół tego wspaniałego, jakże niecodziennego artysty. Od brzmienia ich nazwisk może zakręcić się w głowie ;) Z pewnością wielu z nich celebruje z naszym przewodnikiem Jego 80. urodziny :)

Pora startu naszej wędrówki na pięcioliniach, to wczesny wieczór w kraju klonowego liścia, jednak nie będzie nam dane zostać tam zbyt długo, by zdążyć wrócić przed snem ;) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

28 czerwca 2023

2023-06-28
Proszę nie narzekać na aurę w końcówce czerwca, bo i taka czasami się przyda, a z pewnością nie zepsuje nam ostatniej w tym miesiącu „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK :) Na szlaku towarzyszyć będzie radiowym podróżnikom język francuski i nuty ułożone na pięcioliniach według rozmaitych stylistyk. Prowadzić nas będzie artysta, w którego duszy od zawsze brzmiała fascynacja twórczością Boba Dylana. Nie tylko skojarzenia z tym bardem mijać będziemy po drodze, bo też odezwać się może echo Neila Younga i innych mistrzów. Poczucie rytmu obudzić mogą elementy jazzu, bluesa czy muzyki country, a także akcent andaluzyjski. Sięgniemy po album „Samedi Soir Sur La Terre” sprzed 29 lat, jednak wciąż uznawany za najlepiej sprzedający się album naszego przewodnika i jeden z najlepiej sprzedających się albumów we Francji. Zainteresowanych i obecnych na ostatnim czerwcowym szlaku prowadzić będzie FRANCIS CABREL :)

Choć źródło nut i słów sugeruje sobotni wieczór na Ziemi, postaramy się, by ich wdzięk dobrze współbrzmiał z charakterem wieczoru środowego :) Z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)
Wędruj z nami... Być może zatrzymamy się tam, gdzie jeszcze Ciebie nie było, a być może już odwiedziłeś te miejsca ale nie poznałeś ich od muzycznej strony. Być może znajdziesz tutaj swój świat, albo nowych Przyjaciół... być może zatrzymasz się na dłużej albo zaprosisz do „Muzycznych podróży” swoich znajomych. Miejsca wystarczy dla każdego. Nie potrzebujemy paszportów ani gotówki... wystarczy czas! Kawałek środowego wieczoru, kiedy podejmiemy nową wędrówkę.

W każdą środę od 22.03 do 23.00
zainteresowanych zaprasza
ADAM DROŹDZIK

Być może Ty zaproponujesz kierunek i cel naszej kolejnej „Muzycznej podróży”...? Być może podzielisz się wrażeniami ze swoich wędrówek po niecodziennych pięcioliniach?

Bądźmy w kontakcie...

„Muzyczne podróże”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

e-mail: rock@radiopik.pl
tel. 52 32 74 170
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę