Z dalekich wypraw...


Od początku roku 2020 proponujemy Państwu wyprawy w poszukiwaniu lądów bogatych w niecodzienne dźwięki. W każdą środę po 22.00 wkraczamy na pięciolinie, które zaprowadzą nas do źródeł muzyki, która może oczarować... albo zainteresować za sprawą geograficznego rodowodu... albo zatrzymać osobliwym brzmieniem, bądź zadumać nad ich historią.

Nie trzymamy się określonych stylistyk, te właśnie będą się przeplatać, uzupełniać w muzycznej symbiozie. Przyjaznych pięciolinii będziemy poszukiwać na Ziemi i na niebie, czasami pozwalając sobie na lot w stronę gwiazd. Wędrować będziemy szlakami naszych gości, których fascynacje ściśle łączą się z muzyką. Poznamy drogi prowadzące artystów do ich sukcesu... do Państwa serc! Czasami zatrzymamy się w takich punktach muzycznej historii, które wiążą się z ważnymi dziełami. Z pewnością nie zabraknie nam tematów i kierunków... Najważniejsze jednak, by w grupie wędrowców nie zabrakło także Państwa :)

W środowe wieczory do wspólnych wędrówek zaprasza Adam Droździk.

28 lutego 2024

2024-02-28
W ostatnią środę lutego wyruszamy na szlak, którym podążaliśmy już 4 lata temu. Wtedy towarzyszył nam z jakże ciekawą gawędą Jurek Kapała - dziennikarz, naukowiec i polarnik. Towarzystwo tym bardziej ciekawe, że ubarwiające wydarzenia, które wpisały się właśnie w miesiąc luty. Oglądając się zatem za siebie, wyruszymy w stronę Bieguna Południowego, wspominając historię i postać Sir Ernesta Shackletona, irlandzkiego podróżnika i odkrywcy oraz badacza Antarktydy, który urodził się 15 lutego 1874 roku. 135 lat później FRANK BOSSERT stojący na czele projektu EUREKA przetłumaczył na język muzyki dramatyczną historię rejsu załogi barkentyny „Endurance” w trakcie wyprawy transantarktycznej dowodzonej przez Sir Ernesta Shackletona, który zamierzał poprowadzić członków ekspedycji pieszo przez Antarktydę, od Morza Weddella do Morza Rossa. Plan śmiały, jednak na przeszkodzie stanęły siły natury. 160 km od lądu Antarktydy, dymiący żaglowiec zatrzymany został przez pak lodowy, który 14 lutego 1915 roku związał się w trwałą pułapkę skuwając statek „Endurance” i zmuszając jego załogę do walki o przetrwanie. Kiedy lód zmiażdżył barkentynę topiąc ją pod swoją powierzchnią, członkowie ekspedycji ciągnąc za sobą trzy łodzie podjęli desperacką próbę pieszego dotarcia do krańca lodowej kry, by dalej drogą morską szukać dla siebie ocalenia... Skracając ciąg dalszy tej opowieści uspokoję zainteresowanych nią informacją, że całą ponad półtoraroczną tułaczkę po Antarktyce przeżyli wszyscy członkowie ekspedycji Sir Ernesta Shackletona. Jak muzycznie opowiedział to Frank Bossert i jego goście w projekcie Eureka? Można się przekonać na dzisiejszym szlaku wsłuchując się w zawartość albumu pt. „Shackleton's Voyage”.

Ostatnia w lutym tego roku wędrówka na pięcioliniach może zmrozić historycznymi faktami, jednak zainteresowani udziałem w niej mogą czuć się bezpieczni :) Z pewnością zdążymy wrócić do domów przed snem :) „Muyczna podróż” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

21 lutego 2024

2024-02-21
Trzecia środa lutego błyszczy odbiciem lamp w mokrych od deszczu chodnikach, ale nam to kompletnie nie przeszkadza, by udać się na szlak sentymentalny - najbardziej dla tych, którzy pamiętają polską scenę rockową końca lat 90. ubiegłego wieku. Stamtąd rozpoczniemy naszą wędrówkę na pięcioliniach, a dokładnie z Leszna, gdzie narodziła się grupa ATMOSPHERE. Podążać będziemy do grodu Kopernika, gdzie zespół wystąpi 24 lutego :) Wszystko zaczęło się niemalże dekadę przed debiutem płytowym leszczyńskiego zespołu, ale już pierwsze dźwięki poprzedzające jego premierę zwróciły uwagę fanów polskiego rocka, pojawieniem się składu wypowiadającego się muzyką niecodzienną... Przestrzenne struktury rockowe i silna charyzma Marcina Rozynka, od razu uczyniły zespół ATMOSPHERE bardzo charakterystycznym i rozpoznawalnym. Na przestrzeni 36 lat skład z Leszna wydał tylko trzy płyty i kompozycje z nich zaczerpnięte ułożą się na dzisiejszym szlaku... choć nie tylko! ;) A jeśli przy okazji uruchomią się u Państwa projekcje wspomnień czasów, kiedy zespół z Leszna wbił się w naszą świadomość, to właśnie o to chodzi :) Tym przyjemniej będzie się spotkać z zespołem na trasie :) Choćby właśnie w Toruniu!

Muzyka potrafi zatrzymać bądź pomylić ścieżki, jednak nie ma mowy o tym, by zabłądzić :) Dzisiaj każda ze ścieżek wieść będzie z Leszna przez Kujawy i Pomorze do miejsc, z których Państwo wyruszą :) Zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK - zaprasza Adam Droździk :)

14 lutego 2024

2024-02-14
Druga środa lutego zaznaczyła się w tym roku bardzo charakterystycznym nastrojem :) Wszędzie czerwono od serduszek, które budują u wielu plany na wieczór... ;) A my wybieramy się za wielką wodę, do Seattle... czyli prawie do Kanady! To „szmaragdowe miasto” na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych najczęściej kojarzy się z deszczową aurą i kolebką muzyki grunge :) Jednak zanim jej fala zalała cały świat, w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku właśnie w Seattle uformował się skład zespołu HEART. Zatem w Walentynki bez serca się nie obędzie, a miłość właśnie i wojna w Wietnamie zadecydowały o przeniesieniu aktywności do Kanady. Wygląda zatem na to, że trudno nam będzie dzisiaj usiedzieć w jednym miejscu, jednak w poszukiwaniu „Walentynkowego Serca” sięgać będziemy po twórczość sióstr Ann i Nancy Wilson, które nadają charakter oraz wizerunek studyjny i sceniczny zespołu HEART :) Nie będziemy szli szlakiem biografii i dyskografii... W taki dzień jak dzisiaj zaczerpniemy z kolekcji nastrojów w kompozycjach Ann i Nancy, zarówno w dorobku HEART jak i w twórczości autorskiej :)

Na szlaku naszej wędrówki na pięcioliniach ułożą się rockowe ballady, z których wiele może przywołać wspomnienia, a może wtopić się w miłosny charakter walentynkowego wieczoru :) Choć udajemy się daleko, z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

7 lutego 2024

2024-02-07
Miesiąc luty na szlakach „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK zainaugurujemy wieczorną wyprawą na... ziemie Niziny Północnopodlaskiej :) Niespodzianka? Być może ktoś z naszych Słuchaczy-Podróźników oczekiwał kolejnej wędrówki na pięcioliniach poza granice naszego kraju... :) Zatrzymamy się jednak na niespełna godzinę w Białymstoku, skąd pochodzi i gdzie tworzy zespół STARSABOUT. Większość z nas pokochała ich muzykę w 2016 roku, wraz z debiutem płytowym pt. „Halflights”... Grupa zaczarowała nas zaledwie dwoma albumami, jednak można śmiało powiedzieć, że nie ilość wydawnictw jest tutaj istotna, a właśnie kryjący się w nich czar wypowiedzi STARSABOUT, uniwersalny bez względu na moment, kiedy się jemu poddajemy :) A jest ku temu okazja o tyle szczególna, że właśnie pierwsza środa lutego wypadła w tym roku dokładnie w urodziny wokalisty i gitarzysty w składzie tej białostockiej formacji. PIOTR TRYPUS skończył dzisiaj 40 lat :) Poniesiemy zatem do Białegostoku muzyczny tort urodzinowy, czerpiąc przy okazji z dorobku dzisiejszych bohaterów :)

Niektórzy mówią, że lokalizacja Białegostoku na mapie Polski sugeruje spore odległości skądkolwiek się tam wyrusza :) Na szlaku naszej wędrówki na pięcioliniach zawsze i wszędzie jest blisko i z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

31 stycznia 2024

2024-01-31
Styczniową serię naszych wędrówek na pięcioliniach zakończymy rejsem na pokładzie oceanicznego liniowca o dostojnym imieniu „Queen Elizabeth 2”. Wrócimy do roku 1980 wspominając przy okazji brzmienie tamtych lat, zapisane na płytach artystów, z których wielu wciąż jeszcze tworzy :) Na mapie naszej „Muzycznej podróży” ułoży się jednak szlak zaznaczony dźwiękami, którymi wodził nas wtedy MIKE OLDFIELD. On będzie tym razem naszym kapitanem, którego talent multiinstrumentalisty i kompozytora towarzyszył nam w środowe wieczory kilka razy. Zaczniemy od rodzimych Jemu wrzosowisk i podążymy w strony, gdzie kultura celtycka potrafi wsiąknąć w muzykę klasyczną, gdzie dźwięki błyszczą starannym dopasowaniem do elementów opowieści wciągających w nastrój portów, do których zawinie nasz liniowiec :) A gdzie zakończy się nasz muzyczny rejs? Warto się przekonać :)

Mimo 44-letniej już historii zaklętej w poruszanych dzisiaj dźwiękach, z pewnością wielu środowych podróżników uśmiechnie się do wspomnień i znajomych nut :) Poniesie nas w czasie i przestrzeni, jednak zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

24 stycznia 2024

2024-01-24
O ile nie przeszkadza Państwu środowy deszcz i silne porywy wiatru, zapraszam na szlak kolejnej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK. Udajemy się do Oslo, a zatem nie tak daleko, by odwiedzić artystę, który 22 stycznia br. skończył 48 lat. Czy w naszej wędrówce na pięcioliniach przetrwa urodzinowy tort? Zwłaszcza późną wieczorną porą? ;) Nasz zimowy szlak ubarwią kompozycje, które podpisał SIVERT HØYEM, którego głos zwraca uwagę już od 1999 roku, gdy muzyczny świat z uznaniem odniósł się do debiutu norweskiej formacji MADRUGADA. Nazwa mająca swój rodowód w języku portugalskim wyrosła z czasem do poziomu jednej z ikon sceny muzycznej Norwegii, a zespół stał się tym samym jednym z ambasadorów naszych sąsiadów z północy. Szlak oznaczony śladami macierzystej formacji z pewnością jeszcze w przyszłości naszych wędrówek odnajdziemy, a dzisiaj podążymy ścieżkami autorskiej kariery Siverta, którą artysta rozpoczął 20 lat temu. Znającym dzieła dzisiejszego bohatera nie trzeba wyjaśniać sensu spotkania z nim na szlaku „Muzycznej podróży”, w oprawie krótszych zimowych dni przybierającej na melancholijnej wymowie. A jednak uśmiechamy się do niej, bo przez ćwierć wieku głos ten zdążył wsiąknąć w dusze odbiorców wrażliwych na dźwięki i słowa budzące zadumę, a z nią i wyobraźnię... Z artystą spotkamy się w tym roku w Inowrocławiu, gdzie wystąpi jako jedna z gwiazd INO-ROCK FESTIVAL :) I będzie to bardzo ważny, bo kujawsko-pomorski przystanek w naszej z Sivertem podróży :)

W naszej wędrówce na pięcioliniach towarzyszyć nam będzie dzisiaj zamyślenie, a zatem łatwo zejść ze szlaku. Z pewnością czasu naszej wyprawy nie wystarczy, by wyczerpać temat, ale kontynuować go możemy już w zaciszu prywatnym, gdy wrócimy do domów przed snem... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

17 stycznia 2024

2024-01-17
Gdy codzienność pod śnieżną bielą, a temperatury pod zerową kreską, w kolejnej styczniowej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK zabieram Państwa do słonecznej Kalifornii :) W Mieście Aniołów, na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w 1987 roku zawiązał się skład BAD ENGLISH. Popyt na tzw. „kalifornijski rock” był wtedy olbrzymi, a rok wcześniej swoją działalność zawiesiła jedna z ikon tego nurtu - zespół JOURNEY. W duszach artystów odpowiedzialnych za przeboje tego składu kłębiło się od nowych pomysłów i tak NEAL SCHON oraz JONATHAN CAIN powołali do życia właśnie BAD ENGLISH. Do kompanii dołączyło dwóch artystów z brytyjskiej grupy THE BABYS - JOHN WAITE i RICKY PHILLIPS, a całości dopełnił DEEN CASTRONOVO. Wydawałoby się, że tak złożona „supergrupa” ma zapewnione miejsce w rockowym obiegu na długie lata, a jednak jej żywot zakończył się w roku 1991 pozostawiając jedynie dwa albumy. Kompozycje z nich pochodzące ułożą szlak naszej wędrówki na pięcioliniach :)

To nic, że wyruszamy za Wielką Wodę po 22:00 :) W Los Angeles będzie krótko po 13:00 i jeśli zostaniemy tam niespełna godzinę, choć chciałoby się zdecydowanie dłużej, z pewnością zdążymy wrócić do domów przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

10 stycznia 2024

2024-01-10
Drugą w 2024 roku „Muzyczną podróż” z Polskim Radiem PiK spędzimy w towarzystwie legend i klasyków rocka i to świeżo po urodzinach jednego z nich :) Dla wielu z naszych podróżników będzie to wędrówka szlakiem sentymentalnym, bo też usiana znajomymi tematami, które już dawno zapisały się na liście największych rockowych dzieł. Wszystko za sprawą formacji Led Zeppelin, której twórczość zapisała się tym razem w nietypowych składach i miejscach. Szlak naszej wędrówki na pięcioliniach ułoży się wspomnieniem roku 1994 i powiedzie nas do Marakeszu, walijskiego parku narodowego Snowdonia oraz do Londynu, gdzie 30 lat temu realizowany był projekt „UnLedded”, czego owocem okazał zbiór klasycznych kompozycji wypełniających album „No Quarter”. Bohaterami dzisiejszego wieczoru będą: ROBERT PLANT i JIMMY PAGE! Ten drugi, zasiadający w panteonie największych gitarzystów w historii muzyki rockowej, skończył wczoraj - 9 stycznia br. 80 lat! Tym większa przyjemność dzielenia z nim dzisiejszego wieczoru, nawet jeśli z urodzinowego tortu nie zostało już nic :)

W wielu miejscach na dzisiejszym szlaku towarzyszyć nam będą oklaski. Trudno się dziwić :) Zbliżymy się do pereł muzyki rockowej i to w dość nietypowych wykonaniach :) I choć poniesie nas w odległe dość miejsca w czasie i przestrzeni, z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

3 stycznia 2024

2024-01-03
To nasza pierwsza 2024 roku wędrówka na pięcioliniach i zgodnie z obietnicą z ostatniej środy grudnia, dokończymy dzisiaj „Muzyczną podróż” z Polskim Radiem PiK szlakiem wspomnień naszych środowych wieczorów roku 2023. Z pewnością nie zdołamy odnieść się do wszystkich ubiegłorocznych spotkań, ale spróbujemy podążyć ścieżkami od czerwca do grudnia. Gości i okoliczności było mnóstwo i choćby pod tym względem uważać mogę 2023 rok za udany. Jaki będzie nowy? Którędy i kto prowadzić będzie nas wieczorną środową porą? Po raz pierwszy przekonamy się już za tydzień :) Dzisiaj jeszcze Ci, którzy prowadzili nas swoimi ścieżkami od połowy do końca 2023 roku!

Rozwińmy zatem muzyczne mapy i dajmy się poprowadzić do miejsc zaznaczonych przez naszych bohaterów :) Może być gęsto i tłoczno, jednak będę pilnował szlaku, który pozwoli zainteresowanym bezpiecznie wrócić do domu przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

27 grudnia 2023

2023-12-27
W ostatnią środę grudnia, w ostatniej w 2023 roku „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK, podążymy szlakami, które prowadziły nas w środy tego roku w naszych wędrówkach na pięcioliniach... Oczywiście nie zdążymy wziąć pod uwagę wszystkich map, a jedynie wybrane z pierwszego półrocza :) Ciąg dalszy w pierwszą środę roku 2024, zanim podążymy nowymi szlakami :) Biorąc pod uwagę te, które rozpisały się wędrówkami od stycznia do maja, wiele w nich było szlaków instrumentalnych... Ale wiem, że to nikomu nie przeszkadzało. Dzisiaj zatem słowa będą mniejszością, ale jeśli... to z pewnością zacne :) Naszym bohaterem będzie dzisiaj zatem - wspomnienie :)

Nawet jeśli szlaki już przebyte, to jednak mogą obudzić refleksje, a te mogą prowadzić nas szlakami zamyślenia. Dlatego będę pilnował naszej drogi, by każdy mógł bezpiecznie wrócić do domu przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

20 grudnia 2023

2023-12-20
Nasz grudniowy szlak kieruje nas do końca tegorocznych wędrówek na pięcioliniach. W bardzo wietrzny środowy wieczór przed świętami Bożego Narodzenia wybierzemy się w „Muzyczną podróż” z Polskim Radiem PiK razem z TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA. Wbrew skojarzeniom, to załoga powołana w Nowym Jorku trzy dekady temu. Chciałoby się powiedzieć obsada rockowa, bo taki jest rodowód „maszynistów”, jednak w twórczości tego projektu rockowe pięciolinie splatają się z wątkami muzyki klasycznej i światem opery, wszystko pod nazwiskami „największych” :) Okładki albumów Trans-Siberian Orchestra potrafią oczarować, a ciekawością skierować Słuchacza do kart bajek z dzieciństwa, zanim jeszcze do uszu dobiegną pierwsze nuty. Te układają się według wzorów symbiozy rockowej dynamiki i lirycznego spokoju... Nawet w hałaśliwej odsłonie, dobrze komponują się z ciemnością bądź półmrokiem rozświetlonym płomykami świec czy migoczących odbiciem lampek ozdób choinkowych :)

Do dyspozycji mamy wiele ciekawych dźwięków i trzeba będzie gnać tempem transsyberyjskiej kolei :) Nie przegapimy jednak ważnych przystanków i zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

13 grudnia 2023

2023-12-13
Druga środa tegorocznego grudnia w „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK poprowadzi Słuchaczy szlakiem wspomnień, a za drogowskazy wieczorną porą posłużą nam OBRASQi. Oczywiście w pisowni tego słowa nie ma żadnego błędu. Kryją się pod nim bardzo inteligentnie poukładane pięciolinie, na których niecodzienna muzyka współbrzmi w pięknej symbiozie z niecodziennym głosem. Właśnie on jest przedmiotem refleksji, które zabiorą nas na grudniowy szlak. 15 grudnia minie rok od wydarzenia, w którego skutek wciąż trudno uwierzyć. Ucichł głos, który z pewnością był jednym z piękniejszych, szalenie emocjonalny w swoim przekazie, z pewnością niecodzienny i dla wielu niepowtarzalny. Sympatycy zespołu OBRASQi z pewnością spędzą w najbliższy piątek choć trochę czasu wśród myśli o Monice. W środowy wieczór na szlaku naszej „Muzycznej podróży” wsiąkniemy w piękne przestrzenie muzyczne tkane przez Artura i Jarka, w których głos i maniera wokalna Monisi otwierały Słuchaczom drogę do miejsc, które trudno nazwać. Może dlatego, że były bardzo osobiste, niekiedy intymne, niezwykle zmysłowe... Taka była Monika Dejk-Ćwikła!

Zespół OBRASQi zdążył nagrać tylko dwie płyty, choć plany na kolejne zastygły w szufladach bez szansy na realizację. Te dwa albumy jednak wystarczą, by stworzyć nam soundtrack do wędrówki, na której ponownie będzie można się rozmarzyć... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

6 grudnia 2023

2023-12-06
Szlakiem białym od śniegu, pierwszy raz w grudniu zabieramy Państwa w „Muzyczną podróż” z Polskim Radiem PiK. Niemal tradycyjnie o tej porze roku wybierzemy się do Norwegii. Białym szlakiem 16 grudnia 2020 roku zaprowadziła nas tam SILJE NERGAARD. Wtedy w Jej towarzystwie kroczyliśmy ścieżkami nastroju przygotowań do świąt, wsiąkając w kompozycje pełne ciepła, choć przecież zimowe. Tym razem również z Silje udamy się do Hamar, miasta położonego malowniczo nad jeziorem Mjøsa, największym w Norwegii... Z okien pociągu z pewnością podziwialibyśmy pięknie opatrzone zimową bielą krajobrazy, choć przecież w porze naszej wyprawy uśmiechałyby się do nas raczej ciepłe światła osad układających się powoli do grudniowego snu. Ścieżką dźwiękową do naszej wędrówki na pięcioliniach będą kompozycje z albumu pt. „Hamar Railway Station”, opowiadającym historię młodej Silje, która pragnie odkrywać świat... Skąd właśnie stacja w Hamar? Być może tam Silje zatrzymała się w drodze z rodzinnego Steinkjer do Oslo. A może powód tego przystanku był zupełnie inny?

Nuty i słowa albumu z płyty „Hamar Railway Station” wpisały się w szczególne wydawnictwo z 2020 roku, którym Silje podkreśliła 30 lat swojej artystycznej kariery... Aranżacje kompozycji prezentowanych grudniową porą i ciepły głos Silje mimowolnie przywołują nastrój przygotowań do świąt, a zatem można się rozmarzyć :) Mimo śniegu za oknami nie zgubimy się w drodze i z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

29 listopada 2023

2023-11-29
W ostatnią środę listopada zabieramy Państwa na spacer ścieżkami zaznaczonymi delikatnymi śladami jazzu... tych z kolekcji „smooth”, a może „contemporary” lub innych, jednakże swobodnie wtapiające się w nastrój wieczornego półmroku rozświetlanego skromnym światłem ulicznych lamp, bądź płomyków świec w Państwa domach... bo przecież każdy może podążać takim szlakiem, jaki rozrysuje ten prywatny, bardzo osobisty muzyczny kartograf :) Wszędzie jednak poprowadzi nas zespół FOURPLAY... a z nim bardzo ciekawi goście :) Nie będziemy trzymać się chronologii wydawnictw tej amerykańskiej grupy. Najważniejsze, by w spokoju jej twórczości odnaleźć dobry sposób na zakończenie listopadowej serii wędrówek na pięcioliniach. Dokąd nas zatem uszy poniosą? To w dużej mierze zależy od Państwa. Proszę zaopatrzyć się w przytulność, słuchawki, a może trochę dobrego wina...? Do tego nie wolno mi jednak Państwa namawiać ;) Najważniejsze, by było miło...

Choć za zestaw dźwięków odpowiada jeden szyld, to jednak nastrój może poprowadzić nas różnymi ścieżkami :) Z pewnością jednak zdążymy wrócić przed snem! „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

22 listopada 2023

2023-11-22
Słupek rtęci na minusie, jednak powietrze rześkie i jeśli tylko odnajdą Państwo ochotę i czas, zapraszam na szlak kolejnej listopadowej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK. Tym razem towarzyszyć nam będzie autorska twórczość artysty, którego talent poznaliśmy dzięki historii zespołu QUEEN, w którą wpisała się nie tylko charyzma stylistyczna ale i charakterystyczna barwa gitarowa naszego przewodnika. BRIAN MAY, on właśnie ze swoją muzyką dotrzyma nam kroku w trakcie listopadowego spaceru wieczornego. Nie chodzi w tym przypadku o pretekst rocznicowy, 76. urodziny Brian obchodził 19 lipca br. Co prawda wczoraj, 21 listopada minęło 48 lat od premiery legendarnego albumu „A Night At The Opera” zespołu QUEEN, to jednak podążać będziemy śladami, które BRIAN MAY umieścił na płytach podpisanych własnym nazwiskiem. Ciekawym bardzo, kiedy ostatnio wsłuchali się Państwo w ich zawartość?! A z pewnością warto :)

Listopadowy wiatr nie powinien nam przeszkadzać, temperaturze poniżej zera zazwyczaj towarzyszy czyste niebo, a zatem i gwiazdy... Poszukajmy swojej podziwiając talent i maestrię jednej z największych gwiazd w historii muzyki rockowej. Nawet jeśli niebo zasnuje się chmurami, a pod stopy zacznie padać śnieg, z pewnością nie zabłądzimy i zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

15 listopada 2023

2023-11-15
W listopadzie często wyruszamy na szlaki pełne wspomnień, a jeżeli wiązać je z artystami, którzy pozostawili na nich dźwięki niczym jesienne liście, tym bardziej miło zaprosić do wędrówki na pięcioliniach tych, których podróże sentymentalne nie nudzą i potrafią obudzić uśmiech niezależnie od warunków atmosferycznych. GREG LAKE... jego głos rozświetlił płomyk 1 listopada, a dziewięć dni później zabrzmiał w 76. rocznicę Jego urodzin we wspomnieniu katowickiego koncertu legendarnego tria EMERSON, LAKE & PALMER. Ten głos, jego barwa i maniera budzi u szanujących klasyczny wymiar muzyki rockowej również wspomnienie wczesnych lat zespołu KING CRIMSON. Powyżej wymienione szyldy są jak galeria pereł zdobiących kolekcje wielu podróżujących z nami Słuchaczy. Również na płytach podpisanych tylko nazwiskiem GREG LAKE odnaleźć można chwile wspomnień przewiązanych wzruszeniami. Mnóstwo tego i z pewnością nie da się zatrzymać przy każdej takiej refleksji. Do tego jeszcze nastrój jesienny wyśmienicie uzupełnia wymowę tych kompozycji... GREG LAKE od lat pojawia się również we wspólnym oczekiwaniu na Boże Narodzenie, a także wtapia się w krajobrazy zimowe... Dlatego dzisiejsza wędrówka znajdzie z pewnością swoją kontynuację :)

Talent i głos, którymi GREG LAKE podpisał nuty i słowa na dzisiejszym szlaku, to tylko pokusa, a może podpowiedź kierująca niektórych z naszych podróżników do ich prywatnych kolekcji... Długie jesienne i zimowe wieczory są dobrą okazją, by odnaleźć ten głos, ten czar w swoich zbiorach. Jak tylko wrócimy do domów przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

8 listopada 2023

2023-11-08
„Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK powiodą dzisiaj Państwa szlakiem kierującym do odległej bardzo przyszłości, w dalekich rejonach Wszechświata, do miejsca, gdzie horyzont wyobraźni spotyka się ze starożytnością... Niemożliwe? Nie dla artystów :) Wyruszymy z nimi kosmiczną flotyllą do roku 9999. Dwanaście gwiezdnych okrętów zabierze nas tam, gdzie czas i wydarzenia układają się w ciąg historii Odyseusza przyszłości... Czy w naszej pamięci obudzą się obrazy i postaci, których przygody chłonęliśmy kiedyś z homerowskiego eposu? Dziesięć lat wędrówki, by powrócić spod Troi do Itaki... To nie tylko osobliwa wędrówka na pięcioliniach, to również podróż do tej chwili w naszych żywotach, kiedy poznawaliśmy te historie pierwszy raz. W naszej podróży bohaterowie czasów antycznych występują w skafandrach kosmicznych, a żagle swoich łodzi zamieniają na silniki zdolne przenieść ich w czasie i przestrzeni. Trudno to sobie wyobrazić, ale warto o tym posłuchać. O bohaterach epopei Homera przemierzających Wszechświat, o przeszłości i wizjach na przyszłość TRK PROJECT opowie Jego kapitan i pomysłodawca - Ryszard Kramarski.

Na szlaku naszej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK możemy spotkać wiele niespodzianek, a także zasłuchać się w opowieściach naszego przewodnika ale... z pewnością zdążymy wrócić przed snem. Czy jednak na tym nasza wyprawa się skończy...? Warto się przekonać :) Na szlak owej nietypowej wędrówki na pięcioliniach w towarzystwie Ryszarda Kramarskiego zaprasza Adam Droździk :)

1 listopada 2023

2023-11-01
1 listopada, dzień szczególny... pełen refleksji i przywodzący na myśl tych, których już z nami nie ma. Pozostali jednak swoją muzyką, a wielu z nich towarzyszyło nam na szlakach środowych „Muzycznych podróży”... Wspomnienie ich wszystkich z pewnością nie zmieści się w jednej godzinie wieczornego spaceru, to jednak choć niektórzy wrócą na szlaku wspomnień w ten pierwszy w listopadzie środowy wieczór. Choćby VANGELIS, DAVID LONGDON, EDGAR FROESE, JEFF BECK i... Po prostu usiądź i wspominaj z nami.

Takie wspomnienie może obudzić wiele osobistych odniesień do gwiazd, których już z nami nie ma, a jednak nie zgasły. Dodajmy im zatem przy okazji światła płomyków z kolekcji personalnych refleksji... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

25 października 2023

2023-10-25
W taką środę jak dzisiejsza nie można obrać innego kursu naszej wędrówki na pięcioliniach, niż ten z urodzinowym tortem do artysty, którego głos od lat prowadzi wielu z nas wyjątkowymi szlakami osobistych „Muzycznych podróży”. Dzisiaj właśnie, 25 października 79. urodziny obchodzi JON ANDERSON. Pojawiał się już w naszych środowych wędrówkach razem z KITARO, VANGELISEM... Towarzyszyli Jemu także wspaniały JEAN-LUC PONTY oraz JONATHAN ELIAS... I nigdy nie będzie nam zbyt wiele tej charakterystycznej barwy i maniery wokalnej :) Dzisiejszy wieczór z pewnością pełen będzie życzeń urodzinowych, które spływają do Jona z całego świata, jednak szlakiem naszej wędrówki na pięcioliniach poniesiemy kilka nut i słów z bogatej kolekcji tych, które nasz bohater do tej pory zostawił swoją szlachetną twórczością w naszych życiowych wspomnieniach... Jest tego sporo i w różnych konfiguracjach, jednak nie będzie to podróż biograficzna, a raczej spacer szlakiem refleksji, które sprowokować nas mogą, by przejrzeć zasoby prywatnych muzycznych zbiorów :)

Być może wieczór z życzeniami urodzinowymi na kujawsko-pomorskiej antenie nie skończy się na naszym wspólnym szlaku. Z pewnością zdążymy wrócić przed snem, a zanim wymoszczą sobie Państwo posłania, sięgną jeszcze do prywatnych kolekcji z głosem JONA ANDERSONA... :) Warto się uśmiechnąć i tak też obudzić się jutro... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

18 października 2023

2023-10-18
Po urlopowej przerwie zabieramy Państwa na jesienny szlak wędrówki na pięcioliniach... Prowadzić nas będzie poeta gitary, mistrz tego instrumentu, którym wypowiadał się już w temacie swoich „muzycznych podróży” zabierając nas na Sardynię. Dzisiaj owa natura muzycznego wędrowcy przypomni przeszłość tego artysty akcentami wyjętymi z kilku zaledwie albumów, które podpisał swoim nazwiskiem... znajdzie się miejsce dla odrobiny Słońca połyskującego na strunach Jego gitar... i jeszcze kilka refleksji z najbardziej chyba jesiennej produkcji, która wpisuje się w charakter październikowych, a także listopadowych wieczorów. W każdym wydaniu może być to spacer pełen nastroju i zadum... a może kolejna podróż sentymentalna wśród obrazów ilustrowanych wspomnieniami...? :)

Przewodnikiem na dzisiejszym szlaku będzie STEVE HACKETT. Nie będzie to spacer śladami Jego biografii, jednak być może skłoni niektórych z Państwa, by zostać z tym poetą gitary na dłużej :) Charakter kompozycji może nas rozmarzyć, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem... „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)
Wędruj z nami... Być może zatrzymamy się tam, gdzie jeszcze Ciebie nie było, a być może już odwiedziłeś te miejsca ale nie poznałeś ich od muzycznej strony. Być może znajdziesz tutaj swój świat, albo nowych Przyjaciół... być może zatrzymasz się na dłużej albo zaprosisz do „Muzycznych podróży” swoich znajomych. Miejsca wystarczy dla każdego. Nie potrzebujemy paszportów ani gotówki... wystarczy czas! Kawałek środowego wieczoru, kiedy podejmiemy nową wędrówkę.

W każdą środę od 22.03 do 23.00
zainteresowanych zaprasza
ADAM DROŹDZIK

Być może Ty zaproponujesz kierunek i cel naszej kolejnej „Muzycznej podróży”...? Być może podzielisz się wrażeniami ze swoich wędrówek po niecodziennych pięcioliniach?

Bądźmy w kontakcie...

„Muzyczne podróże”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

e-mail: rock@radiopik.pl
tel. 52 32 74 170
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę