Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Muzyczne podróże

Z dalekich wypraw...


Od początku roku 2020 proponujemy Państwu wyprawy w poszukiwaniu lądów bogatych w niecodzienne dźwięki. W każdą środę po 22.00 wkraczamy na pięciolinie, które zaprowadzą nas do źródeł muzyki, która może oczarować... albo zainteresować za sprawą geograficznego rodowodu... albo zatrzymać osobliwym brzmieniem, bądź zadumać nad ich historią.

Nie trzymamy się określonych stylistyk, te właśnie będą się przeplatać, uzupełniać w muzycznej symbiozie. Przyjaznych pięciolinii będziemy poszukiwać na Ziemi i na niebie, czasami pozwalając sobie na lot w stronę gwiazd. Wędrować będziemy szlakami naszych gości, których fascynacje ściśle łączą się z muzyką. Poznamy drogi prowadzące artystów do ich sukcesu... do Państwa serc! Czasami zatrzymamy się w takich punktach muzycznej historii, które wiążą się z ważnymi dziełami. Z pewnością nie zabraknie nam tematów i kierunków... Najważniejsze jednak, by w grupie wędrowców nie zabrakło także Państwa :)

W środowe wieczory do wspólnych wędrówek zaprasza Adam Droździk.

1 lutego 2023

Na lutowy szlak „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK wyruszamy wśród nut z albumu, który wciąż czeka na swoją oficjalną premierę. Ta nastąpi 3 lutego, ale jego zawartość nie jest dla wielu z naszych podróżników obca... Zanim stanie się ogólnie dostępna, ułoży się nam ścieżkami, o które zadbał TOMEK KUDELSKI. Jego talent i „mocne uderzenie” znamy z płyt i koncertów warszawskiej grupy LOVE DE VICE. Jednak na początku swojej autorskiej ścieżki nie wypowiada się tylko brzmieniami perkusyjnymi... i nie sam! I to jest w tym najciekawsze, zaskakujące jak odkrywanie nowych światów, w tym przypadku właśnie projektu KUDELSKI :) Na szlaku pierwszej w lutym wędrówki na pięcioliniach nasz przewodnik opowie o swojej drodze, zarówno tej rodzimej jak i wyciągającej Słuchaczy na Majorkę, gdzie również układały się ślady albumu „Call The Distant”. Właśnie to wydawnictwo posłuży nam jako główne źródło dźwięków ilustrujących pierwszą lutową środę w trakcie wieczornej wyprawy w świat Tomka Kudelskiego.

Ścieżki wybitnie pasujące do wędrówek wieczorną porą... I choć późno, a w drodze mijać będziemy drogowskazy kierujące niekiedy na odległe terytoria, przy okazji wyprzedzając jeszcze czas, z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

25 stycznia 2023

Czy ktoś chce czy nie, jednak mija nam pierwszy miesiąc „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK pod datą 2023. W ostatnią środę stycznia zabierzemy zainteresowanych podróżników do miejsca na mapie świata, które bardzo łatwo przeoczyć... To mała wyspa z wielką historią! Jej powierzchnia liczy niespełna 9 km² i zamieszkuje ją nieco ponad 170 osób. Pierwsi osadnicy pojawili się na niej w drugiej połowie VI wieku i od tamtego czasu przez ten skrawek lądu w obrębie Hebryd Wewnętrznych u południowych wybrzeży Szkocji, przetoczyły się armie wojowników różnego pochodzenia i wiary... I to miejsce właśnie okazało się w dużej mierze źródłem chrześcijaństwa rozlewającego się na znaczną część pogańskiej Brytanii, obejmując jej północą część oraz całą Szkocję.... Historią wyspy IONA, bo o niej mówimy, David Fitzgerald zainteresował swojego przyjaciela Davida Bainbridge'a... W 1989 roku ich wspólna już fascynacja wyspą IONA dała początek działalności grupy, której twórczość odzwierciedlała echo dziejów tego miejsca i jego wpływu na kulturę i losy późniejszej Wielkiej Brytanii... Wszystko w opowieściach przekazywanych językiem muzyki rockowej w symbiozie z brytyjskim folkiem i pełnymi wpływów celtyckich wątkami etnicznymi... Powołanego do życia artystycznego składu nie można było nazwać inaczej, niż IONA. Właśnie muzyka tego brytyjskiego kwintetu towarzyszyć nam będzie na szlaku wędrówki na pięcioliniach...

Do tego małego punktu na mapie świata droga daleka, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

18 stycznia 2023

Trzeci w styczniu wieczór środowy wprowadzi nas na szlak sentymentalny, wspomnieniowy w migoczącym świetle zabranego w „Muzyczną podróż” płomyka... Tydzień temu, 10 stycznia odszedł niespodziewanie JEFF BECK. Reakcje świata po stracie tak znamienitej legendy ukazały ogrom szacunku i podziwu dla sztuki tego wspaniałego gitarzysty... Nasza wędrówka na pięcioliniach nie będzie jednak wieść nas śladami biografii Jeffa Becka. O niej mówiono już, pisano, przypominano po śmierci tego legendarnego artysty wiele razy, na łamach, na antenach, w postach i dyskusjach. Na szlaku towarzyszyć nam będzie tylko jeden album... wydany 13 lat temu i ukazujący uniwersalny talent tego muzyka swobodnie oddający wdzięk jego ukochanego instrumentu w świecie rocka, rhytm'n'bluesa, jazzu czy musicalu a nawet opery... Takie drogowskazy mijać będziemy w trakcie naszej wędrówki na pięcioliniach. Nasi stali podróżnicy i przypadkowi Słuchacze mogą nie lubić klasyki rocka, muzyki bluesowej czy innych stylistyk brzmiących na płytach, które pozostawił JEFF BECK. Tematy czerpane dzisiaj z tego jednego źródła z pewnością przemknęły przez życie każdego ze Słuchaczy i być może obudzą uśmiech dla dźwięków tak pięknie podkreślonych artyzmem i gitarową kreską Jeffa Becka... A jeśli ktokolwiek z naszych „podróżników” zainteresuje się głębiej bohaterem naszych wspomnień, z pewnością odszuka właściwe sobie źródła osobistych wzruszeń w całym bogactwie śladów, które po sobie w świecie dźwięków Jeff Beck pozostawił...

To będzie wiele ścieżek w różnych światach, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem... a w powrotnej drodze może znajdziemy chwile, po pochylić się nad innymi źródłami dźwięków, w których odnajdziemy echo tego jakże wyjątkowego „poety gitary”. „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk...

11 stycznia 2023

Drugi raz w 2023 roku „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK wieść będą zainteresowanych pięcioliniami ułożonymi w warty uwagi szlak. Tym razem wędrować będziemy ścieżkami, na których swoje ślady zostawił JOHN LEES... A jeśli on, to oczywiście zatrzymywać się będziemy w miejscach nasyconych twórczością zespołu BARCLAY JAMES HARVEST :) Chyba zdążyły się one pokryć pyłem zapomnienia, tym bardziej przyjemnie będzie spotkać zainteresowanych na tym kolorowym dźwiękami szlaku :) Nie będzie to przegląd twórczości podpisanej wspomnianym wyżej szyldem. Nie mamy tyle czasu... Jednak biorąc pod uwagę naszego dzisiejszego przewodnika, szukać będziemy tych źródeł, które brzmią kompozycjami Jego autorstwa... W najbliższy piętek, 13 stycznia br. JOHN LEES skończy 76 lat. Na niesienie urodzinowego tortu jeszcze za wcześnie, jednak warto spędzić naszą wędrówkę na pięcioliniach właśnie w towarzystwie współtwórcy sukcesu zespołu BARCLAY JAMES HARVEST :)

Być może cofniemy się do dość odległych źródeł muzycznych wspomnień, jednak będziemy kontrolować kierunek i czas. Z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

4 stycznia 2023

Na szlaki „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK wkraczamy w atmosferze spokoju, którego przy zmianie kalendarza niektórym mogło zabraknąć. Jednak m.in. spokój właśnie gościł w życzeniach świątecznych i noworocznych, zatem niech zaznaczy się w naszej pierwszej, styczniowej wędrówce na pięcioliniach :) Właściwie zaczynamy ją od Japonii, bo też stamtąd pochodzi nasz dzisiejszy przewodnik. Prowadzić nas będzie jednak ścieżkami swoich wizji odnoszących się do różnych miejsc na Ziemi, naznaczonych śladami antycznych kultur, które do dzisiaj budzą zainteresowanie i podziw... Choć ich dzieje zapisane zostały również dźwiękami i brzmieniami opierającymi się upływowi czasu, to jednak nie jest łatwo zawrzeć ich przekaz jednemu artyście z całym bogactwem współczesnego instrumentarium... A przyjdzie nam wędrować śladami kultury Egiptu, Majów i Inków, Chin i wielu innych, choć z dzieła służącego nam jako źródło i tak zdołamy wykorzystać zaledwie połowę zaklętych w nutach inspiracji... Swoją muzyką prowadzić będzie Państwa przewodnik sprawdzony, w którego towarzystwie już dwukrotnie przemierzaliśmy ścieżki „Muzycznych podróży”... KITARO, dokładnie za miesiąc skończy 70 lat.

Być może nastrój i kierunki, którymi prowadzić będzie nas ten japoński multiinstrumentalista, zainspiruje Państwa wybory tegorocznych wojaży :) W dzisiejszej wędrówce z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

28 grudnia 2022

To już ostatnia „Muzyczna podróż” z Polskim Radiem PiK w tym roku. W zasadzie powinniśmy zabrać zainteresowanych wędrówką na pięcioliniach na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, do Kalifornii... Stamtąd pochodzi właśnie nasz przewodnik, choć szlaki, którymi nas zabiera, wiodą muzycznie pod różne szerokości i długości geograficzne na świecie i nie dziwią obecne w Jego pomysłach rozmaite wątki kulturowe. To jednak świadczy o Jego uniwersalnym podejściu do autorskiej sztuki, bądź projektów z Jego udziałem, a Słuchaczom zapewnia bogatą aranżacyjnie i brzmieniowo wędrówkę. Ponieważ jednak po Świętach a przed Sylwestrem również jesteśmy wplątani w rozmaite krzątaniny, niech nasz bohater z Kalifornii zabierze każdego z zainteresowanych wprost z domu - skądkolwiek chcą Państwo z nami wędrować - i wszędzie tam, dokąd zaprowadzą nas nuty i słowa. Te czerpane będą dzisiaj ze źródeł pod szyldami „The Human Experience” i „Gone Gone Beyond”, a ich personalną cechą wspólną jest właśnie nasz dzisiejszy przewodnik - DAVID BLOCK, kompozytor muzyki elektronicznej i multiinstrumentalista oraz producent.

Choć drogowskazy, które od lat stawia nasz bohater mogłyby zabrać nas na długie szlaki do odległych miejsc, to jednak możemy obiecać, że i te dzisiejsze będą kolorowe i z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK, zaprasza Adam Droździk.

21 grudnia 2022

Jedziemy na Święta!” - śpiewają na grudniowym szlaku Monika Biederman-Pers i Piotr Karzełek czyli „Duo Performance”. Tę oraz inne ośnieżone piosenki znaleźć można na ich płycie pt. „Nasze Święta”... Zaśpiewać w studiu czy przed publicznością i oddać charakter tych jakże szczególnych dni w roku, to wielka sztuka. Jednak napisać teksty i muzykę, która nie tylko zatrzyma, ale też będzie wracać każdego roku, w trakcie przygotowań do Bożego Narodzenia, przy świątecznym stole i w świątecznym gwarze domostw, to zadanie również wymagające maestrii :) I taką wykazała się twórcza para, małżeństwo z malowniczego Gaju, które ze wspomnianym zestawem nut i słów pojawiło się w studiu Polskiego Radia PiK :) Dzięki temu można poznać cały świąteczny plan twórców, a także losy niosące ten serdeczny grudniem repertuar ścieżkami świątecznego szlaku w kraju i poza jego granicami :) Bez zaprzęgu reniferów, a jednak w „Muzyczną podróż” z całą magią świąt, naszych grudniowych Podróżników zabierają Anna Kobiela-Kanaan i Robert Kanaan :)

Wieczorów do Wigilii już bardzo mało, a przygotowań z pewności jeszcze wiele! Będzie nam miło towarzyszyć w nich Państwu zabierając w „Muzyczną podróż” grudniowym szlakiem do każdego osobistego Betlejem ;) I z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) Zaprasza Adam Droździk.

14 grudnia 2022

W drugą środę grudnia zabieramy zainteresowanych „czerwonym szlakiem”... barwa ta jednak wpisała się pośród inne, bogato kolorujące święta :) I to również odniesienie w dzisiejszej „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK. Czerwień to również kolor odnoszący się do naszego dzisiejszego przewodnika - „Człowiek z czerwoną trąbą” już gościł w naszych wędrówkach na pięcioliniach. Wtedy wiódł nas szlakiem pod gwiazdami i Księżycem :) To nie będzie przeszkadzać nam również na dzisiejszym szlaku. Grudniowe niebo z mocno podkreślonym Orionem, który we współpracy z Syriuszem już za tydzień pokażą nam kierunek do Ziemi Świętej. Zanim to jednak nastąpi, wybierzemy się w podróż sentymentalną... NILS LANDGREN, szwedzki muzyk, puzonista, wokalista z ciekawą charyzmą prowadzić będzie nas znajomymi śladami na pięcioliniach... nie tylko grudniowych, choć z pewnością pasujących do tej pory, kiedy wieczory zdominowane są już przygotowaniami do Bożego Narodzenia. Oprócz nas, gotowych wybrać się na tę wieczorną, mroźną i białą wędrówkę, obok Nilsa Landgrena pojawią się również goście, a z nimi nuty i słowa, do których nie jeden raz się uśmiechniemy :) Czyżby już magia świąt?

Ta wędrówka potrwa niespełna godzinę, choć być może niektórzy będą chcieli ją sobie przedłużyć :) Śnieg nie zasypał nam szlaku zatem z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK :) Zaprasza Adam Droździk.

7 grudnia 2022

Grudzień ma swoją osobliwą oprawę muzyczną, a Słuchacze rockowych spotkań w Polskim Radiu PiK nie dziwią się obecnością o tej porze roku postaci, które przez lata towarzyszą nam w tym szczególnym okresie... i nie będą raczej zaskoczeni, że kurs choć jednej z grudniowych „Muzycznych podróży” obierzemy na Szkocję, by spędzić naszą wędrówkę na pięcioliniach w towarzystwie dźwięków, które podpisuje IAN ANDERSON. Wszystko dzięki wydanemu w 2003 roku „The Jethro Tull Christmas Album”, z którego chętnie czerpiemy podsycając okres oczekiwania na Boże Narodzenie... W pierwszej grudniowej podróży czerpać jednak będziemy również z autorskich albumów naszego przewodnika, w końcu przecież bardzo bliskich temu, co odnajdujemy w twórczości podpisywanej przez niego na płytach macierzystej formacji :)

Będzie nie tylko zimowo, jednak ze wspólnym mianownikiem rysowanym kreską klasyki muzyki rockowej :) Zaspy nam niestraszne, zatem... z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

30 listopada 2022

Zamykamy listopadową serię wędrówek na pięcioliniach, a muzyczny szlak zawiedzie nas tam, gdzie powinniśmy udać się już tydzień temu! I to z urodzinowym tortem :) Za Wielką Wodę, w przestrzeń zaznaczoną dźwiękami - od Wirginii po Kalifornię, po śladach artysty, który 23 listopada skończył 68 lat, a 36 lat temu zdobył serca odbiorców i szczyty list przebojów w Stanach Zjednoczonych i z łatwością pokonał Atlantyk, by zjednać sobie fanów na Starym Kontynencie :) I to za sprawa jednej piosenki, a właściwie pierwszego głośnego hitu „The Way It Is”, który choć raz słyszał chyba każdy z nas :) Jesiennym, choć wcale nie wpadającym w melancholię szlakiem, zainteresowanych Słuchaczy prowadzić będzie BRUCE HORNSBY :) Zaprasza Adam Droździk.

Przełamiemy stereotyp jesiennej szarości i poddamy się zręcznej symbiozie rocka, jazzu i bluegrass, łączących się w tzw. „Virginia Sound”. Wszystko to zapewni „Mr. Spider Fingers” ;) Może być tanecznie, ale w końcu mamy „Andrzejki” :) Do tego jeszcze emocje piłkarskie! Ten wieczór nie gwarantuje, że zdążymy wrócić przed snem ;) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

23 listopada 2022

Broniąc się przed wpływem listopadowej szarości, poszukamy recepty na muzyczną pogodę. Udamy się po nią do Norwegii... Nie, żeby miało być tam więcej Słońca ;) Właściwie to chowa się tam ono wcześniej niż u nas, ale być może takie okoliczności sprzyjają uruchamianiu twórczej wyobraźni, która rozpisuje się pogodnymi nutami na płytach naszych dzisiejszych przewodników... Niektórzy mówią o nich „norwescy Simon and Garfunkel”. Dlaczego nie?! Takie porównanie zdradza automatycznie spokój akustycznych aranżacji gitarowych w symbiozie z delikatnym wokalem angażującym nas do wędrówki na pięcioliniach. Porównanie takie łatwiej też zapamiętać, niż nazwiska Erlend Øye i Eirik Glambek Bøe :) Ale wraz z osobliwą twórczością można szybko przyswoić sobie szyld KINGS OF CONVENIENCE, pod którym od 22 lat tworzą nasi gościnni artyści z Bergen :) Mimo często spotykanych u naszych muzycznych podróżników „chłodnych” skojarzeń ze Skandynawią, szlak naszej wędrówki może utrwalić słoneczne i pełne soczystej zieleni przestrzenie, być może zamknięte za kotarami powiek wchłoną się w nas jak witamina D3 ;) Z pewnością nie zaszkodzą!

Udamy się do miejsca, gdzie Morze Północne styka się z Morzem Norweskim, a ich słone wody intensywnie i szeroko wcinają się w ląd... Widok dostojny i czarowny zwłaszcza po zachodzie Słońca... Można się zapatrzeć, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

16 listopada 2022

Kolejnym listopadowym szlakiem „Muzycznych podróży” udamy się do Rzymu. Tam mieszka i tworzy bohater dzisiejszej wędrówki na pięcioliniach... Przestrzenie dźwiękowe malowane przez niego i wspaniałe barwy wnoszone również przez Jego gości - Przyjaciół - wpisują się w charakter jesieni i w oprawie listopadowego wieczoru odtworzyć mogą kolorowe kadry w naszej pamięci, bądź rozepną płótna, na których malować można swoje, osobiste wizje... STEFANO PANUNZI, on zabierze nas na wieczorny spacer ulicami Wiecznego Miasta. Spotkamy tam również wspomnianych gości, jak również skład zespołu FJIERI... Nut i słów nam nie zabraknie, za mało będzie znów czasu, by skupić się nad tym wszystkim, co odnajdujemy na muzycznych ścieżkach układanych przez STEFANO...

W takiej wędrówce na pięcioliniach można się zagubić :) Jednak bez obawy, zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

9 listopada 2022

Na kolejny listopadowy szlak wkraczamy w nastroju refleksji po zgaśnięciu jednego z najznamienitszych głosów w historii muzyki rockowej, wpisanego w dzieje zespołu NAZARETH, utrwalonego w pamięci fanów mocniejszych brzmień głośnymi sztandarami i urodą ballad odnajdujących sobie miejsce do każdego, niezależnie od muzycznych upodobań. Dan McCafferty zmarł we wtorek, 8 listopada br. w wieku 76 lat... W naszej wędrówce na pięcioliniach sięgniemy po albumy, które podpisał własnym nazwiskiem oraz po płyty szkockiej legendy rocka, których świetność rozbłysła również dzięki ekspresji i charyzmie wokalnej dzisiejszego bohatera... Wiem, że mimo smutnej refleksji nad odejściem kolejnej jakże ciekawej postaci, na tym sentymentalnym szlaku niejeden raz zdarzy się nam uśmiechnąć do kadrów przeszłości, którym towarzyszyła muzyka z głosem Dana McCafferty...

Choć cofnąć się trzeba będzie nawet o pięć dekad, z pewnością zdążymy wrócić przed snem. „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

2 listopada 2022

Wkraczamy na listopadowy szlak „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK w towarzystwie artysty, w którego życiorys wędrówki wpisały się trwałymi śladami. I wciąż ich przybywa! Urodził się i dorastał w Londynie, jednak swoich muzycznych ścieżek zaczął szukać na Antypodach. Natchnienie przyszło w malowniczych krajobrazach Nowej Zelandii, jednak dopiero w Australii rodzić się zaczął Jego światowy sukces... Jest współtwórcą i jednym z charyzmatycznych głosów projektu DEAD CAN DANCE, z którym odwiedzał Stary Kontynent występując także w Polsce... Na Kujawach i Pomorzu zostawił swoje ślady w Inowrocławiu, jako gwiazda Ino-Rock Festival 2011. Inspiracji szuka w różnych stronach świata i stamtąd również przywozi rzadkie często instrumenty, które wzbogacają Jego prywatną kolekcję i brzmią na płytach wspomnianego projektu i tych podpisanych Jego nazwiskiem... Rozwija tam świat czarowny, zarówno swoją nietypowością jak również spokojem układanym Jego głębokim głosem na niecodziennych w brzmieniu tłach... Przewodnikiem na szlaku pierwszej w listopadzie wędrówki na pięcioliniach będzie BRENDAN PERRY...

Magia twórczości naszego bohatera z pewnością powiedzie nas dość odległymi szlakami, jednak nie zabłądzimy i z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.

26 października 2022

To już ostatni z październikowych szlaków, na który zapraszamy w ramach „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK. Tym razem wybierzemy się do miejsca, gdzie łączą się muzyczne światy, realizują plany a z nimi budzi się radość współpracy znakomitych artystów. Dla wędrujących z nami będzie to również podróż sentymentalna, w trakcie której uśmiechać się można do znajomych tematów i sposobu, w jaki autorzy dali im nowe życie :) Dla nich samych była to wędrówka trwająca 30 lat i odnajdująca swoją realizację w roku 2014. „Lepiej późno niż wcale” - jak mówi źródło wzruszeń, z którego będziemy dzisiaj korzystać :) 25 września br. minęło 7 lat od wydania tego albumu. Cztery dni później JEAN-LUC PONTY skończył 80 lat. Wczoraj, 25 października br. 78 lat skończył JON ANDERSON :) Ci właśnie artyści będą przewodnikami na dzisiejszym, kolorowym jesienią i wrażeniami szlaku :) Każdy z nich niesie ze sobą osobne legendy, a perełki w nich iskrzące oczywiście ozdobią nam ostatni w październiku wieczór środowy :) Niech będzie dla wszystkich pogodny, sympatyczny i muzycznie terapeutyczny :)

Sentymentalne drogowskazy skierują nas do miejsc odległych zarówno w czasie i przestrzeni, rozjaśniając kadry wspomnień tych chwil, kiedy twórczość dzisiejszych bohaterów wnikać zaczęła w nasze życie. Może się zamyślimy, jednak nie zabłądzimy i zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK! Zaprasza Adam Droździk :)

19 października 2022

Wykorzystując przejaśnienie i dość pogodną, trzecią w październiku środę, zabieramy stałych i zupełnie przypadkowych „muzycznych podróżników” do Japonii sprzed 39 lat... Nasza wędrówka na pięcioliniach odbędzie się szlakami, które zarysowały się planach w roku 1983, jednak ułożyły się ścieżkami 22 lata później... Tak czy inaczej będzie to wieczorny spacer ulicami Kyoto, dawnej stolicy Japonii z siedzibą jej cesarza. Przewodnikami w tej wędrówce będą: Edgar Froese i Johannes Schmoelling - oni właśnie tworzyli wtedy skład zespołu TANGERINE DREAM, po raz pierwszy zaznaczając 39 lat temu jego obecność na terenie Cesarstwa Wschodzącego Słońca. Wrażenia zbierane w trakcie japońskiej trasy artyści utrwalili językiem instrumentarium elektronicznego w licznych kompozycjach, które... nie doczekały się publikacji. Trzeba było 22 lat i ponownego spotkania muzyków, by ślady chowane w ich archiwach ponownie ujrzały światło dzienne. Zanim trafiły do fanów, Edgar i Johannes dograli do 24-śladowego zapisu nowe partie, tym samym wzbogacając świat syntetycznych dźwięków początku lat 80. ubiegłego wieku z bogactwem bibliotek swojego instrumentarium rozkwitającego, nowego millenium...

Muzyka zamknięta ścieżkami albumu „Kyoto” to - jak mówi wielu - zaginiony niemalże klejnot z kolekcji TANGERINE DREAM, stanowiący piękną wizytówkę pełnej pasji współpracy Edgara Froese i Johannesa Schmoellinga. Choć na wizytę w Kraju Kwitnącej Wiśni mamy niespełna godzinę, z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)

12 października 2022

Drugi raz w październiku zabieramy Państwa na wieczorny jesienny wieczór rozświetlony latarniami wspomnień klasyki rocka. Nasz przewodnik już prowadził nas na szlaku „Muzycznej podróży”, co przypomnieliśmy całkiem niedawno w serii urlopowych wspomnień. Tym razem sami trafimy do niego ciepłymi myślami przygotowując urodzinowy tort :) Powinno zapłonąć na nim 76 świeczek, bo też tyle 14 października zdmuchnie JUSTIN HAYWARD! On jest współodpowiedzialny za gwiazdę legendy zespołu THE MOODY BLUES, choć w dzisiejszej wędrówce na pięcioliniach najwięcej będzie tych nut, które odnajdujemy w solowej dyskografii tego wspaniałego artysty... Chyba nikt z naszych podróżników nie wątpi, że w trakcie tego sentymentalnego wieczoru nie zabraknie nastroju i układającej się jak kolory jesiennych liści serdeczności ze strony fanów Justina Haywarda :)

W trakcie takiej wędrówki łatwo się rozmarzyć, jednak z pewnością zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk :)


5 października 2022

O tym, że gwiazdy potrafią prowadzić podróżnych do właściwego celu wiadomo już od bardzo dawna... Jesienne wieczory i noce często bywają bezgwiezdne, choć w przypadku dzisiejszej wędrówki na pięcioliniach brak gwiezdnej nawigacji w ogóle nie będzie nam przeszkadzać... Podróżować będziemy szlakiem bezgwiezdnym, a jeśli niebo łaskawe dopuści do nas nieco światła, tym bardziej będzie nam przyjemnie... Podążać będziemy ścieżką, która swój początek ma w odległej o 48 lat przeszłości. Z biegiem lat szlak ten ułożył się śladem od karmazynu przez czerwień aż do ciemnego błękitu wpadającego w granat i czerń... Tyle, jeśli o barwy, które wieczorną porą i tak mogą przybierać u każdego z podróżników inne odcienie :) Przewodnikami w pierwszej październikowej wędrówce na pięcioliniach będzie spółka DAVID CROSS i ROBERT FRIPP... a zatem rozpalimy w latarniach przy szlaku płomyki wspomnień klasyki rocka :)

Ten wieczorny spacer może zaprowadzić niektórych z Państwa w pobliże półek ich prywatnych zbiorów... Tym łatwiej nabędzie wrócić przed snem :) Zaprasza Adam Droździk.

14, 21 i 28 września 2022

Przyzwyczajenie - jak mówią - jest drugą naturą człowieka, a jeśli dodać do tego naturę radiowca, to okazuje się, że ten nie zostawia Słuchaczy i sympatyków „wędrówek na pięcioliniach” z niczym, nawet na czas urlopowej przerwy... Są przecież wspomnienia ze szlaku, tak zatem zainteresowanych zapraszam do wysłuchania audycji z archiwum „Muzycznych podróży” w środy:

- 14 września - RICHARD WRIGHT, dzień przed 14. rocznicą śmierci tego wspaniałego artysty radiopik.pl/233,282
- 21 września - JUSTIN HAYWARD i filharmonicy. Współtwórca legendy The Moody Blues skończy za miesiąc radiopik.pl/233,230
- 28 września - Djabe i STEVE HACKETT w podróży między światami, zabierając nas choćby na Sardynię radiopik.pl/233,168

Na szlak wspomnień zaprasza Adam Droździk.

7 września 2022

„Wherever I Go” - zaśpiewał 7 lat temu na płycie „Tracker” MARK KNOPFLER ze wsparciem wdzięku głos Ruth Moody... a rok później razem z Evelyn Glennie zabrał nas do szczególnego miejsca na Półwyspie Iberyjskim, gdzie człowiek ogólnie określany jako pierwotny, ok. 35 tysięcy lat przed naszą erą pozostawił na ścianach jaskini Altamira barwne malowidła... Tak zatem zaopatrzeni w muzykę ilustrującą naszą pierwszą na wrześniowym szlaku wędrówkę, zabieramy Państwa w „Muzyczną podróż” do Hiszpanii... Historia przypadkowego odkrycia paleolitycznych scen ze zwierzętami wpisana została w fabułę filmu pt. „Altamira” z Antonio Banderasem w roli hiszpańskiego archeologa-amatora, który pod koniec XIX wieku wraz z 9-letnią córką odnalazł te malowidła. Być może dzisiejsza wędrówka na pięcioliniach pozwoli odnaleźć prywatne kadry naszych Słuchaczy, którzy spędzili wakacje w Hiszpanii :) Tak czy inaczej warto wkroczyć na szlak z muzyką filmową Marka Knopflera, co w twórczości tego znakomitego artysty zdarza się coraz częściej...

To będzie wędrówka pełna spokoju i majestatycznego piękna ilustrującego niecodzienne spotkanie z dziełem ludzkich dłoni, obrazem utrwalonym bardzo dawno temu, by do dzisiaj budzić wzruszenie i refleksję nad dziejami ludzkiego gatunku... Z pewnością jednak zdążymy wrócić przed snem :) „Muzyczne podróże” z Polskim Radiem PiK. Zaprasza Adam Droździk.
1234567