PKW: Karol Nawrocki nowym prezydentem! Zdobył 50,89 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 49,11 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza zebrała wszystkie głosy z drugiej tury wyborów prezydenckich. Wygrał ją Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymał 10 606 628 głosów. Rafała Trzaskowskiego, startującego z ramienia Koalicji Obywatelskiej wybrało 10 237 177 osób.
Frekwencja drugiej tury w całym kraju wyniosła 71,63 procent i jest rekordowym wynikiem w historii wyborów prezydenckich. Najliczniej do urn ruszyli mieszkańcy woj. mazowieckiego – 77,51 procent. Najmniej osób zagłosowało w woj. opolskim – 62,61 procent.
Kto wygrał w poszczególnych województwach?
Mimo słabszego wyniku w skali kraju, Rafał Trzaskowski pokonał Karola Nawrockiego w 10 województwach. Kandydat popierany przez PiS miał wyższe poparcie w sześciu.
Trzaskowski zwyciężył w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Nawrocki uzyskał wyższy wynik od konkurenta w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.
Tak głosowali mieszkańcy całego regionu
Według danych PKW Rafał Trzaskowski zdobył w województwie kujawsko-pomorskim 539 860 głosów, co oznacza poparcie na poziomie 53,42 procent. Z kolei na Karola Nawrockiego zagłosowało 470 660 osób, a ten wynik przekłada się 46,58 procent. Frekwencja wyniosła 67,88 procent.
Pierwsze sondaże wskazywały na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego
Według sondażu exit poll (opublikowanego o godz. 21:00) wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News, Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. głosów, a Karol Nawrocki 49,7 proc.
– Zwyciężyliśmy, chociaż myślę, że do języka polskiego i języka polskiej polityki wejdzie to sformułowanie „na żyletki” – powiedział kandydat KO Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta. Dodał, że od początku mówił, że każdy głos będzie się liczył i że będzie bardzo blisko.
Trzaskowski podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, a także swojej żonie, dzieciom i całej rodzinie, oraz „wszystkim swoim politycznym przyjaciołom” i tym politykom, którzy wsparli go w II turze. – Zrobiliśmy wszystko, co było do zrobienia – zaznaczył.
– Nie traćmy nadziei na tę noc. Wierzę, że wszyscy jutro rano obudzimy się z naszym prezydentem Karolem Nawrockim. Nie pozwolimy na to, aby domknęła się władza Donalda Tuska – powiedział popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll.
Dodał, że w czasie kampanii udało się też „zjednoczyć cały obóz patriotyczny w Polsce”. – Cały obóz ludzi, którzy chcą Polski normalnej, chcą Polski bez nielegalnych migrantów, chcą Polski bezpiecznej – mówił.
Zobacz także
Radna Szabelska: Chaos komunikacyjny w Bydgoszczy, kierowcy nie są dobrze informowani
2023-10-12, 21:33Problemom komunikacyjnym w Bydgoszczy i trudnej sytuacji w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych poświęcona była konferencja prasowa Grażyny Szabelskiej. Czytaj dalej »
Orędzie marszałka Senatu: Wybory powinny wyłonić najlepszą reprezentację narodu [wideo]
2023-10-12, 21:10- Apeluję o udział w wyborach; niezależnie od tego, jakie są państwa preferencje personalne, apeluję, abyście wybrali kandydatów, którzy respektują demokrację, praworządność, prawa mniejszości, są pełni szacunku do kobiet… Czytaj dalej »
Minister Gembicka: Przez cztery lata pokazałam, że jestem cały czas z mieszkańcami
2023-10-12, 20:58Anna Gembicka podsumowała dzisiaj swoją kampanię wyborczą. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi ze swoimi sympatykami spotkała się na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Jak uzdrowić służbę zdrowia w Polsce? Sławomir Szeliga ma na to receptę
2023-10-12, 20:29Sławomir Szeliga - inowrocławski kandydat do Senatu wie, jak uzdrowić polską służbę zdrowia. Z zawodu lekarz-pediatra - po spotkaniach ze środowiskiem medycznym - przedstawił dziś swoją „piątkę” w ochronie zdrowia. Czytaj dalej »
Orędzie prezydenta: Decyzje wyborcze wpłyną na przyszłość Polski i wszystkich Polaków [wideo]
2023-10-12, 20:23- Głos oddany w wyborach jest nie tylko wyrazem naszych przekonań i wartości, które wyznajemy, ale także wyznaczeniem kierunku, w jakim Polska powinna się rozwijać - powiedział w orędziu telewizyjnym prezydent Andrzej Duda. Czytaj dalej »
Trzecia Droga w Bydgoszczy: Wydatki na edukację i pensje nauczycieli muszą wzrosnąć
2023-10-12, 20:02Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji nauczyciele i jednocześnie kandydaci Trzeciej Drogi - Sławomir Drelich i Rafał Schaffrath - przedstawili pomysły koalicji na uzdrowienie polskiego szkolnictwa. Czytaj dalej »
Politycy PiS w Toruniu: Utrzymanie sześciu mandatów w okręgu to byłby pełen sukces
2023-10-12, 19:32Do udziału w wyborach i referendum - zachęcali w Toruniu politycy Prawa i Sprawiedliwości - na finiszu kampanii. Czytaj dalej »
Minister Schreiber: Rozbudowa Filharmonii, modernizacja CO i stadionu Polonii to moje cele
2023-10-12, 19:04Minister Łukasz Schreiber podsumował dziś w Bydgoszczy kampanię wyborczą i zaprezentował swoje plany. Odniósł się także do oskarżeń dotyczących dofinansowania na modernizację stadionu Polonia. Czytaj dalej »
Poseł Gawkowski w regionie: Startujemy w wyborach, żeby odsunąć PiS od władzy
2023-10-12, 18:35- Chcemy innej Polski, która będzie odpowiadała na wyzwania przyszłości - powiedział w czwartek w Bydgoszczy szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Wierzę, że w poniedziałek obudzimy się w innej rzeczywistości - dodał. Czytaj dalej »
Patryk Jaki w Bydgoszczy: Polacy mogą uratować bezpieczeństwo Polski i Europy
2023-10-12, 18:05- Polsce grozi ogromne niebezpieczeństwo. Jedyną szansą, by zablokować pakt migracyjny jest pójście do referendum i zagłosowanie cztery razy na „nie' - powiedział czwartek w Bydgoszczy europoseł Patryk Jaki. Czytaj dalej »