PKW: Karol Nawrocki nowym prezydentem! Zdobył 50,89 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 49,11 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza zebrała wszystkie głosy z drugiej tury wyborów prezydenckich. Wygrał ją Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymał 10 606 628 głosów. Rafała Trzaskowskiego, startującego z ramienia Koalicji Obywatelskiej wybrało 10 237 177 osób.
Frekwencja drugiej tury w całym kraju wyniosła 71,63 procent i jest rekordowym wynikiem w historii wyborów prezydenckich. Najliczniej do urn ruszyli mieszkańcy woj. mazowieckiego – 77,51 procent. Najmniej osób zagłosowało w woj. opolskim – 62,61 procent.
Kto wygrał w poszczególnych województwach?
Mimo słabszego wyniku w skali kraju, Rafał Trzaskowski pokonał Karola Nawrockiego w 10 województwach. Kandydat popierany przez PiS miał wyższe poparcie w sześciu.
Trzaskowski zwyciężył w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Nawrocki uzyskał wyższy wynik od konkurenta w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.
Tak głosowali mieszkańcy całego regionu
Według danych PKW Rafał Trzaskowski zdobył w województwie kujawsko-pomorskim 539 860 głosów, co oznacza poparcie na poziomie 53,42 procent. Z kolei na Karola Nawrockiego zagłosowało 470 660 osób, a ten wynik przekłada się 46,58 procent. Frekwencja wyniosła 67,88 procent.
Pierwsze sondaże wskazywały na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego
Według sondażu exit poll (opublikowanego o godz. 21:00) wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News, Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. głosów, a Karol Nawrocki 49,7 proc.
– Zwyciężyliśmy, chociaż myślę, że do języka polskiego i języka polskiej polityki wejdzie to sformułowanie „na żyletki” – powiedział kandydat KO Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta. Dodał, że od początku mówił, że każdy głos będzie się liczył i że będzie bardzo blisko.
Trzaskowski podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, a także swojej żonie, dzieciom i całej rodzinie, oraz „wszystkim swoim politycznym przyjaciołom” i tym politykom, którzy wsparli go w II turze. – Zrobiliśmy wszystko, co było do zrobienia – zaznaczył.
– Nie traćmy nadziei na tę noc. Wierzę, że wszyscy jutro rano obudzimy się z naszym prezydentem Karolem Nawrockim. Nie pozwolimy na to, aby domknęła się władza Donalda Tuska – powiedział popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll.
Dodał, że w czasie kampanii udało się też „zjednoczyć cały obóz patriotyczny w Polsce”. – Cały obóz ludzi, którzy chcą Polski normalnej, chcą Polski bez nielegalnych migrantów, chcą Polski bezpiecznej – mówił.
Zobacz także
Rafał Trzaskowski we Włocławku apelował o głosowanie. „Możemy wygrać frekwencją”
2025-05-30, 11:00Rafał Trzaskowski wiecem we Włocławku rozpoczął ostatni dzień kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich. Mobilizował tam wyborców, by frekwencja była jak najwyższa. Czytaj dalej »
Politolog: O wyniku wyborów może zdecydować kilkadziesiąt tysięcy głosów [Rozmowa Dnia]
2025-05-30, 09:01- W tych wyborach nie chodzi tylko o to, kto zostanie prezydentem. To są wybory albo o współpracy, albo o blokadzie obecnego rządu - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr hab. Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy. O polityczny krajobraz… Czytaj dalej »
Prezydent Duda przed drugą turą: To nie tylko wybór osoby, ale i drogi, którą podąży Polska
2025-05-29, 20:32Prezydent Andrzej Duda w orędziu zaapelował do obywateli, by potraktowali udział w II turze wyborów jako przejaw wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę. Prosił też, by nie zniechęcali się do głosowania, bo - jak mówił - „to… Czytaj dalej »
Działacze PiS i sympatycy w regionie: Karol Nawrocki poprowadzi Polskę we właściwym kierunku
2025-05-29, 16:15- Jest osobą godną zaufania, to człowiek odważny, otwarty na ludzi i pełen zasad - mówili podczas konferencji parlamentarzyści, samorządowcy i członkowie Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: Ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania
2025-05-29, 10:31Czwartek to ostatni dzień na pobranie zaświadczenia, które umożliwia oddanie głosu w niedzielę, w II turze wyborów, w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. To też ostatni dzień na złożenie wniosku o zmianę… Czytaj dalej »
Politolog z UKW: Nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na politykę [Rozmowa Dnia]
2025-05-29, 08:52- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-05-29, 06:40- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Grudziądzcy politycy Platformy Obywatelskiej namawiają do pójścia na wybory
2025-05-28, 18:39Politycy PO zachęcali nie tylko do głosowania, ale także do wsparcia w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego. Czytaj dalej »
PiS zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi Donalda Tuska i Jacka Dobrzyńskiego
2025-05-28, 14:22Politycy PiS poinformowali, że składają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego. Chodzi o ich wypowiedzi w sprawie postępowania sprawdzającego ABW wobec… Czytaj dalej »
Poświadczenia bezpieczeństwa dla Karola Nawrockiego. MSWiA zabiera głos
2025-05-28, 09:51- Były szef ABW Krzysztof Wacławek podjął decyzję o wydaniu Karolowi Nawrockiemu poświadczenia bezpieczeństwa, wiedząc m.in. o negatywnej rekomendacji funkcjonariusza analizującego akta postępowania - podał rzecznik MSWiA Jacek… Czytaj dalej »