Late poll: Karol Nawrocki - 50,7 proc., Rafał Trzaskowski – 49,3 proc. Po drugiej turze wyborów
Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,7 proc. głosów, Rafał Trzaskowski 49,3 proc. - wynika z sondażu late poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Wcześniejszy exit poll dawał przewagę Trzaskowskiemu. Frekwencja szacowana jest na 71,7 proc.
Różnica wyniku kandydatów w sondażu late poll to 1,4 pkt proc. Błąd statystyczny w tym badaniu, według Ipsos, wynosi 1 pkt proc. W badaniu exit poll, opublikowanym tuż po zamknięciu lokali wyborczych, Trzaskowski miał 50,3 proc., a Nawrocki 49,7 proc. głosów. Różnica wynosiła 0,6 pkt proc.
Jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki, będzie to najbardziej wyrównana druga tura wyborów prezydenckich w Polsce.
Po 1990 r. najmniejsza różnica między dwoma kontrkandydatami była w 2020 r. Andrzej Duda w drugiej turze uzyskał wówczas 51,03 proc., a Rafał Trzaskowski 48,97 proc. Różnica wyniosła 2,06 pkt proc. Na Dudę zagłosowało 10 440 648 obywateli, a na Trzaskowskiego 10 018 263. O zwycięstwie Dudy przesądziło 422 385 głosów. Według opublikowanego wtedy pierwszego sondażu late poll, przygotowanego przez Ipsos, Duda zdobywał 50,8 proc. głosów, a Trzaskowski 49,2 proc. Różnicę szacowano więc na 1,6 pkt proc.
Podana w sondażu late poll frekwencja 71,7 proc. jest nieco niższa niż według exit poll (72,8 proc.) Nadal byłaby to najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich w Polsce od 1990 r. (przed pięcioma laty wyniosła 68,18 proc.). Ogółem wyższa frekwencja była tylko w wyborach parlamentarnych w 2023 r., gdy w głosowaniu wzięło udział 74,38 proc. wyborców.
Sondaż late poll bazuje na oficjalnych wynikach z 50 proc. losowo wybranych obwodów głosowania, w których Ipsos prowadził badanie. W powyborczą noc można spodziewać się jeszcze jednego sondażu Ipsos, który będzie uwzględniał dane z 90 proc. obwodów. Po pierwszej turze wyborów ukazał się ok. 2.30, tym razem stacje telewizyjne zapowiadają, że będzie to ok. 1 w nocy. Błąd oszacowania zmniejszy się do 0,5 pkt proc.
W pierwszej turze wyborów Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, a Nawrocki 29,54 proc. Frekwencja wyniosła 67,31 proc.
Zobacz także
Kandydaci partii Razem do Sejmiku chcą walczyć ze smogiem
2018-10-18, 11:50Kandydaci partii Razem do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego chcą walczyć ze smogiem i podejmować działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka wygrał proces w trybie wyborczym; Kuźniewicz będzie się odwoływał
2018-10-18, 06:30Starający się o reelekcję prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski wygrał przed sądem ze swoim konkurentem, Jackiem Kuźniewiczem z bloku 'Postaw na Włoclawek'. Czytaj dalej »
Kandydaci z Komitetu Wyborczego MY Toruń podsumowali kampanię
2018-10-18, 05:45- Jesteśmy jedynym niezaangażowanym politycznie komitetem - mówili liderzy MY Toruń na konferencji prasowej podsumowującej kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Debata kandydatów na prezydenta Bydgoszczy
2018-10-18, 01:00Kolejną debatę Polskiego Radia PiK zorganizowano w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG. Tym razem z udziałem kandydatów na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska Platformy i Nowoczesnej podsumowuje kampanię wyborczą w Toruniu
2018-10-17, 22:17Koalicja Obywatelska Platformy i Nowoczesnej podsumowała kampanię wyborczą w Toruniu. Na konferencji wystąpili marszałek Piotr Całbecki, kandydat do Sejmiku Województwa Jacek Warczygłowa i poseł Tomasz Lenz. Czytaj dalej »
Kandydaci Kukiz'15 do Rady Miasta krytykują obecne władze Torunia
2018-10-17, 20:21Zarówno władze miasta jak i województwa podeszły po macoszemu do tematu wybudowania w Toruniu portu kontenerowego lub multimodalnego - mówili podczas konferencji kandydaci Kukiz'15 do toruńskiej Rady Miasta. Czytaj dalej »
Michał Zaleski przedstawił kolejne plany dla Torunia
2018-10-17, 20:10Zagospodarowanie terenów zielonych, nowa szkoła i żłobek na lewobrzeżu Wisły - to część programu, który na osiedlu Na Skarpie zapowiedział dziś kandydat na prezydenta Torunia Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Posłowie Latos i Król o kolejce Stary Fordon - Osowa Góra
2018-10-17, 17:06Budowę szybkiej kolejki miejskiej, która łączyłaby Fordon z Osową Górą zapowiada kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos. Wspiera go w tym poseł PiS Piotr Król. Czytaj dalej »
Dziś debata z kandydatami na prezydenta Torunia, jutro - Bydgoszczy
2018-10-17, 07:22Polskie Radio PiK organizuje debaty kandydatów na prezydentów kujawsko-pomorskich miast. W środę (17 października) zmierzyli się ze sobą kandydaci na prezydenta Torunia, w czwartek (18 października) - spotkamy się z kandydatami na… Czytaj dalej »
Kandydaci PiS do sejmiku: Będziemy walczyć o marszałka z Bydgoszczy
2018-10-16, 20:17- Przyszedł czas na marszałka z Bydgoszczy - mówią kandydaci PiS do sejmiku województwa. Dziś podpisali deklarację w tej sprawie, w której chcą także zrównoważonego rozwoju całego regionu. Czytaj dalej »