Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-10-03, 06:45 Michał Jędryka

Radosław Sajna-Kunowsky

Prof. Radosław Sajna-Kunowsky/fot. archiwum
Prof. Radosław Sajna-Kunowsky/fot. archiwum
Rozmowa dnia
Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Radosław Sajna-Kunowsky – politolog, medioznawca, hispanista, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Profesor wypowiedział się nt. wojny na Ukrainie i polityce uprawianej wokół tej wojny w dobie Twittera.

Michał Jędryka: Ambasador Rosji w Polsce został wezwany do MSZ-u. Podobny ruch mają wykonać wszystkie państwa Unii Europejskiej. Myśli pan, że to dobra reakcja na ogłoszenie przez Władimira Putina włączenia ukraińskich obwodów do Rosji?


Radosław Sajna-Kunowsky: Oczywiście to dobra reakcja, bo trzeba się zorientować, jakie są potencjalne dalsze kroki Rosji. Jeżeli wszystkie państwa Unii Europejskiej rzeczywiście wezwą ambasadorów, to w sferze dyplomatycznej jest to dobra reakcja.

Czy te rzeczy, które w tej chwili dzieją się w sferze informacyjnej, mediów i propagandy można uznać za jeden z elementów wojny?


Jak zawsze podczas wojny propaganda i cała sfera informacyjna jest bardzo ważna. Nie chcę powiedzieć, że kluczowa, bo jednak kwestie militarne są najważniejsze, ale informacja i propaganda jest czymś niezwykle ważnym. Jest to swego rodzaju wojna informacyjna.

Jak w kontekście tej wojny można klasyfikować wpadki polityków, takie jak na przykład Radosława Sikorskiego?


Na szczęście pan Sikorski nie jest ministrem, więc wypowiedzi tego typu można klasyfikować podobnie jak agresywne słowa Miedwiediewa w Rosji. Są to wypowiedzi polityków niesprawujących ważnych funkcji w państwie, a że mamy w Polsce pluralizm, to nawet najgłupsze wypowiedzi w sferze publicznej mogą się zdarzać. Na szczęście z naszych władz nikt takich niemądrych wypowiedzi w ostatnim czasie nie miał, dlatego możemy być spokojni, że sojusz polsko-amerykański przetrwa wypowiedź Radosława Sikorskiego, która jest wykorzystywana przez propagandę rosyjską.

Zobacz także

2022-12-07, godz. 06:45 Anna Kwiecień Gościem „Rozmowy dnia” będzie poseł Anna Kwiecień z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiać będziemy m.in. o zakupach zbrojeniowych, których pierwsza część… » więcej 2022-12-06, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy dnia” był poseł niezależny Paweł Szramka. Pytaliśmy go między innymi innymi, co sądzi o nieudanych dotąd reformach wymiaru sprawiedliwości… » więcej 2022-12-05, godz. 06:00 Andrzej Walkowiak Gościem „Rozmowy dnia” był Andrzej Walkowiak z Partii Republikańskiej. Rozmawialiśmy o weekendowym kongresie programowym tej formacji. Michał Jędryka:… » więcej 2022-12-02, godz. 06:45 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – Ireneusz Stachowiak. Rozmawialiśmy między innymi o znaczeniu programu… » więcej 2022-12-01, godz. 06:00 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy dnia” był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozmawialiśmy o groźbie nowej fali imigracji z Ukrainy… » więcej 2022-11-30, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmowa dotyczyła między innymi działań antykryzysowych rządu. Magdalena… » więcej 2022-11-29, godz. 06:05 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy o napięciach wewnątrz koalicji rządowej i o taktyce negocjacyjnej… » więcej 2022-11-28, godz. 06:45 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-11-25, godz. 08:52 Jarosław Wenderlich Gościem „Rozmowy Dnia” był dziś przewodniczący bydgoskiego klubu radnych partii Prawo i Sprawiedliwość i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady… » więcej 2022-11-24, godz. 06:45 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy między innymi o dalszym ciągu sprawy odszkodowań od Niemiec za… » więcej
12345