Radosław Sajna-Kunowsky

2022-10-03, 06:45  Michał Jędryka
Prof. Radosław Sajna-Kunowsky/fot. archiwum Prof. Radosław Sajna-Kunowsky/fot. archiwum

Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Radosław Sajna-Kunowsky – politolog, medioznawca, hispanista, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Profesor wypowiedział się nt. wojny na Ukrainie i polityce uprawianej wokół tej wojny w dobie Twittera.

Michał Jędryka: Ambasador Rosji w Polsce został wezwany do MSZ-u. Podobny ruch mają wykonać wszystkie państwa Unii Europejskiej. Myśli pan, że to dobra reakcja na ogłoszenie przez Władimira Putina włączenia ukraińskich obwodów do Rosji?


Radosław Sajna-Kunowsky: Oczywiście to dobra reakcja, bo trzeba się zorientować, jakie są potencjalne dalsze kroki Rosji. Jeżeli wszystkie państwa Unii Europejskiej rzeczywiście wezwą ambasadorów, to w sferze dyplomatycznej jest to dobra reakcja.

Czy te rzeczy, które w tej chwili dzieją się w sferze informacyjnej, mediów i propagandy można uznać za jeden z elementów wojny?


Jak zawsze podczas wojny propaganda i cała sfera informacyjna jest bardzo ważna. Nie chcę powiedzieć, że kluczowa, bo jednak kwestie militarne są najważniejsze, ale informacja i propaganda jest czymś niezwykle ważnym. Jest to swego rodzaju wojna informacyjna.

Jak w kontekście tej wojny można klasyfikować wpadki polityków, takie jak na przykład Radosława Sikorskiego?


Na szczęście pan Sikorski nie jest ministrem, więc wypowiedzi tego typu można klasyfikować podobnie jak agresywne słowa Miedwiediewa w Rosji. Są to wypowiedzi polityków niesprawujących ważnych funkcji w państwie, a że mamy w Polsce pluralizm, to nawet najgłupsze wypowiedzi w sferze publicznej mogą się zdarzać. Na szczęście z naszych władz nikt takich niemądrych wypowiedzi w ostatnim czasie nie miał, dlatego możemy być spokojni, że sojusz polsko-amerykański przetrwa wypowiedź Radosława Sikorskiego, która jest wykorzystywana przez propagandę rosyjską.

Rozmowa dnia

Zobacz także

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Harald Matuszewski

Harald Matuszewski

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.