Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-09-30, 03:46 Redakcja

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Sławomir Mentzen
Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy oraz o propozycjach „Polskiego Ładu”.

Michał Jędryka: Jest jedna sprawa, w której Konfederacja zgadza się z rządem i go popiera. To jest sytuacja na naszej wschodniej granicy i o to chcę zapytać w pierwszej kolejności. Czy rzeczywiście nie ma innej metody jak stan wyjątkowy, jeśli chodzi o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na granicy z Białorusią?

Sławomir Mentzen: Wszystko zależy od skali zagrożenia, ale wiele wskazuje na to, że po stronie białoruskiej mamy dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy próbują przekroczyć naszą granicę i są w tym wspierani przez państwo białoruskie, przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Są przewożeni z samolotami do Mińska, kilka dni oglądają sobie stolicę, następnie są przewożeni na granicę. Jest to ewidentnie inspirowane przez Łukaszenkę i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego. Wszystko wskazuje na to, że bez stanu wyjątkowego utrzymanie porządku na naszej granicy byłoby znacznie trudniejsze (...).

Rząd wdraża reformę podatkową w ramach programu „Polski Ład”. Pan jest bardzo ostrym krytykiem tej reformy. Czy zasadniczym elementem tej krytyki jest sama zasada zwiększenia podatkowej progresji czy może coś innego?

Przyczyn jest kilka. Pierwsza to forma wprowadzenia tych zmian. Do Sejmu trafił projekt, który wraz z uzasadnieniem ma 700 stron. To nie jest beletrystyka, to są ciężkie, skomplikowane przepisy podatkowe. W tym momencie nikt nie jest w stanie ocenić wszystkich skutków przegłosowania tych zmian podatkowych. One bardzo często mają bardzo daleko idące konsekwencje, które weszły by w życie już od stycznia. Życie gospodarcze jest skomplikowane i przedsiębiorcy nie powinni być z dnia na dzień zaskakiwani tak daleko idącymi zmianami, więc nie podoba mi się forma oraz termin. To raz. Po drugie wielu przedsiębiorców po okresie lockdownów jest bardzo osłabionych i firmy miały znacznie mniejsze przychody i dochody i w momencie, w którym należałoby im pomóc odbić się od dna, do którego zostali sprowadzeni, zwiększa się im opodatkowanie. Wydaje mi się to niewłaściwe, więc ten termin również nie jest najszczęśliwszy. No i trzecia rzecz. To nie jest tak, że „Nowy Ład” zwiększy progresję podatkową. On wbrew pozorom zwiększy podatki, ale tylko i wyłącznie dla klasy średniej, dla najlepiej zarabiających ludzi na etatach, dla specjalistów, ekspertów, dla mikroprzedsiębiorców, ale już dla osób zarabiających trochę więcej, dla ludzi zarabiających setki tysięcy rocznie, może nawet miliony, „Nowy Ład” sprawi, że oni będą płacić niższe podatki. Takie są te przepisy. Przeczytałem projekt „Nowego Ładu” i widzę już wiele możliwości obniżenia podatków. Ja na przykład w przyszłym roku będę płacił niższe podatki niż obecnie, dzięki właśnie „Nowemu Ładowi”, więc o ile bym jeszcze rozumiał, chociaż się nie zgadzał z tym żeby najlepiej zarabiający płacili więcej niż najmniej zarabiający, o tyle zupełnie nie rozumiem koncepcji, żeby mało zarabiający płacili mniej, potem średnio zarabiający więcej i najlepiej zarabiający znowu mniej. Tego do końca nie rozumiem. Wydaje mi się to po prostu dziwne (...).

Zobacz także

2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej 2022-01-12, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a tematem rosnące ceny energii i brak reakcji Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Zastanawiam się, czy ... » więcej 2022-01-11, godz. 06:45 Witold Ostant Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego do spraw bezpieczeństwa i polityki energetycznej. Tematem - przyczyny podwy ... » więcej 2022-01-10, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych — blokadzie profilu Konfederacji, a także ... » więcej
12345