Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-07-22, 06:05 Marcin Kupczyk

Paweł Borys

Paweł Borys. Fot. arch. PR PiK
Paweł Borys. Fot. arch. PR PiK
Rozmowa dnia - Paweł Borys
Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Tematem rozmowy była działalność Funduszu w dobie pandemii i zadania jakie stoją przed polską gospodarką.

Marcin Kupczyk: Odwiedziliśmy zakłady PESA. Jak pan widzi przyszłość tej firmy?

Paweł Borys: Udało się nam zakończyć trzyletnią restrukturyzację, teraz PESA jest silnym podmiotem gotowym do rozwoju, do ekspansji, z nową strategią. Chcemy rozwijać portfel bardzo nowoczesnych produktów, na rynku polskim i poza nim, bo PESA jest nie tylko marką lokalną, ale jest w ogóle marką polskiego przemysłu. Jej pojazdy jeżdżą na kilku rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też w Niemczech czy we Włoszech.

Od funduszu, którym pan kieruje zależał los całej rzeszy firm. Czy zadanie pomocy firmom zakończyło się sukcesem?

Rzeczywiście przez ostatnie półtora roku priorytetem były działania antykryzysowe. W ramach „tarczy” udzieliliśmy pomocy 348 tys. przedsiębiorstw, w tej chwili są one na etapie umorzeń subwencji finansowej. Wydaliśmy już ponad 250 decyzji umorzeniowych. Co najważniejsze 90% tych wszystkich przedsiębiorstw utrzymało w pełni zatrudnienie w czasie pandemii, 10% z tych najbardziej poszkodowanych branż nieznacznie to zatrudnienie zredukowało, ale możemy powiedzieć, że działania antykryzysowe rządu były skuteczne, chroniły rynek pracy, dlatego teraz mamy do czynienia z dość silnym odbiciem w gospodarce i perspektywy wzrostu rzędu 5% PKB w tym i przyszłym roku, są jak najbardziej realne. (...)

Zobacz także

2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej 2021-07-21, godz. 06:05 dr Paweł Rajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Rajewski - wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych. Czy grożą nam kolejne fale pandemii? Jak się zabezpieczyć? Czy ... » więcej 2021-07-20, godz. 06:00 Katarzyna Gągola Gościem Rozmowy Dnia była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Jej temat to działalność Centrum ... » więcej 2021-07-19, godz. 06:00 Marlena Maląg [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rozmowa o konsultacjach dotyczących strategii demograficznej. Michał Jędr ... » więcej 2021-07-16, godz. 06:05 dr Alicja Paczoska-Hauke Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Alicja Paczoska-Hauke z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Tematem były ostatnie odkrycia na tzw. „Bydgoskiej ... » więcej
12345