Sobota, 16 października 2021 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-07-22, 06:05 Marcin Kupczyk

Paweł Borys

Paweł Borys. Fot. arch. PR PiK
Paweł Borys. Fot. arch. PR PiK
Rozmowa dnia - Paweł Borys
Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Tematem rozmowy była działalność Funduszu w dobie pandemii i zadania jakie stoją przed polską gospodarką.

Marcin Kupczyk: Odwiedziliśmy zakłady PESA. Jak pan widzi przyszłość tej firmy?

Paweł Borys: Udało się nam zakończyć trzyletnią restrukturyzację, teraz PESA jest silnym podmiotem gotowym do rozwoju, do ekspansji, z nową strategią. Chcemy rozwijać portfel bardzo nowoczesnych produktów, na rynku polskim i poza nim, bo PESA jest nie tylko marką lokalną, ale jest w ogóle marką polskiego przemysłu. Jej pojazdy jeżdżą na kilku rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też w Niemczech czy we Włoszech.

Od funduszu, którym pan kieruje zależał los całej rzeszy firm. Czy zadanie pomocy firmom zakończyło się sukcesem?

Rzeczywiście przez ostatnie półtora roku priorytetem były działania antykryzysowe. W ramach „tarczy” udzieliliśmy pomocy 348 tys. przedsiębiorstw, w tej chwili są one na etapie umorzeń subwencji finansowej. Wydaliśmy już ponad 250 decyzji umorzeniowych. Co najważniejsze 90% tych wszystkich przedsiębiorstw utrzymało w pełni zatrudnienie w czasie pandemii, 10% z tych najbardziej poszkodowanych branż nieznacznie to zatrudnienie zredukowało, ale możemy powiedzieć, że działania antykryzysowe rządu były skuteczne, chroniły rynek pracy, dlatego teraz mamy do czynienia z dość silnym odbiciem w gospodarce i perspektywy wzrostu rzędu 5% PKB w tym i przyszłym roku, są jak najbardziej realne. (...)

Zobacz także

2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej
12345