Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-01-14, 05:41 Redakcja

Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk. Fot. gov.pl
Andrzej Adamczyk. Fot. gov.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Andrzej Adamczyk
O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec w Laskowicach Pomorskich będzie zmodernizowany. To będzie część modernizacji całej magistrali węglowej. Kiedy możemy spodziewać się wykonania tej inwestycji?

Andrzej Adamski: Jesteśmy w trakcie realizacji przebudowy prawie 200 budynków dworców kolejowych w Polsce. Ten program kończymy do 2023 roku. Od 2023 roku realizować będziemy nowy, kolejny program i mam nadzieję, że w tym programie znajdzie się dworzec Laskowice, bo takie już mam informacje z PKP SA. Znajdzie się również dworzec w Warlubiu. Mam nadzieję, że znajdą się również inne dworce województwa kujawsko-pomorskiego, te dworce, które wreszcie będą mogły służyć mieszkańcom swoją świeżością. Pasażerowie korzystający z przejazdów transportem kolejowym będą tam mogli przede wszystkim zaczekać i odpocząć i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

W Bydgoszczy mówił pan o wykluczeniu komunikacyjnym. Laskowice Pomorskie są wielką stacją tranzytową, ale jest coraz mniej pociągów, które jeżdżą nie tylko tą magistralą węglową, ale właśnie do pobliskich miejscowości, takich jak Warlubie. Tu mamy do czynienia z tym wykluczeniem. Jak rząd zamierza z tym walczyć?

To paradoks. Rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez odbudowę, przebudowę szlaków kolejowych, przywracanie ich zdolności technicznych do obsługi nowoczesnych pociągów. Rząd inwestuje miliardy złotych w budowę nowych dróg ekspresowych, autostrad. Rząd inwestuje również w modernizację dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Mam tutaj na myśli rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Rząd robi wszystko, żeby modernizować pociągi, zamawiać nowe pociągi, nowe wagony, ale niestety ci, którzy odpowiedzialni są za organizacją ruchu pasażerskiego w regionie, w tym przypadku w województwie kujawsko-pomorskim zmniejszają liczbę tych zamawianych pociągów, bo to przecież samorządy województw zamawiają pociągi, które poruszają się w granicach województwa, tworząc sieć połączeń lokalnych. Tutaj mamy do czynienia z paradoksem, którego nie rozumiem.

Skrytykował pan bardzo mocno marszałka województwa. Czy rząd poza pisaniem listów, apeli do marszałka i tak dalej może coś zrobić w tej sprawie?

Nie mamy rygoru, który zmusi marszałka województwa, każdego z marszałków województwa, do konkretnych działań. Mam nadzieję, że przede wszystkim opinia publiczna, że radni województwa kujawsko-pomorskiego, którzy tworzą większość, którzy wybrali ten zarząd, wybrali obecnego marszałka województwa, wpłynął na niego, żeby zmienił zdanie, żeby nie prowadził polityki likwidacji połączeń kolejowych, ograniczenia tych połączeń kolejowych, a wręcz odwrotnie zwiększał liczbę tych połączeń, aby kontraktował ich większą liczbę, bo jak mówił na spotkaniu w Bydgoszczy przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury pan poseł Piotr Król, który badał dokładnie działania samorządu województw kujawsko-pomorskiego w ostatnich miesiącach i okazuje się. że decyzję o marszałka, decyzją zarządu ograniczono znacznie liczbę pociągów, ale samorząd, ale podatnicy płacą stosunkowo większe pieniądze za utrzymane połączenia, więc to się nijak ma do logiki, do deklaracji składanych przez kandydujących radnych do wszystkich poziomów samorządu, szczególnie do samorządu województwa kujawsko-pomorskiego o tym, że będzie lżej, łatwiej. Nie jest lżej, nie jest łatwiej. My oczywiście podjęliśmy decyzję na czas, kiedy marszałek nie wróci na normalne tory, nie podejmie decyzji oczekiwanych przez społeczeństwo, zdecydowaliśmy o tym i mamy to już uzgodnione z PKP Intercity, że w Warlubiu będą się zatrzymywały pociągi PKP IC, będą honorowane bilety przewoźnika regionalnego, czyli Polregio i PKP Incercity, ale to jest działanie doraźne, zastępcze. Tak nie można. Musimy przede wszystkim przekonać marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, że do tego, aby jednak realizował potrzeby mieszkańców, bo przecież trzeba pamiętać - to nie jest tylko tworzenie wykluczenia komunikacyjnego to jest niszczenie środowiska naturalnego, bo przecież każda setka pasażerów, którzy nie pojadą pociągiem do pracy, pojadą samochodami. Te samochody zostawią w naszej przestrzeni całą masę spalin, zanieczyszczeń, hałasu, a przecież Unia Europejska stawia bardzo wyraźnie na zielony ład, na „green deal”, na czyste środowisko. Unia Europejska dofinansowuje różne działania, których celem jest zwiększenie aktywności na kolei. Tym bardziej nie rozumiem marszałka.

Na zakończenie pytanie o drogę S10 między Bydgoszczą a Toruniem. Tak, jak obiecywano będzie gotowa w 2025 roku?

W 2019 roku stanęliśmy na tej drodze i głosiliśmy, że są pieniądze, są środki finansowe na jej budowę. To dzięki aktywności pana ministra Łukasza Schreibera, ale przede wszystkim dzięki decyzji rządu, dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, zostały zabezpieczone środki finansowe na budowę drogi S10 między innymi między Bydgoszczą a Toruniem. Mamy nadzieję, że w pierwszej połowie tego roku ogłosimy przetarg na projekt i budowę tej drogi, a jeżeli tak się stanie, to już później projekt, decyzja o pozwoleniu na budowę, wybór wykonawcy i budowa tej drogi, co jest nieuchronne.

Zobacz także

2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej 2021-01-12, godz. 05:38 Joanna Borowiak [wideo] Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowani ... » więcej 2021-01-11, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której ... » więcej 2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej 2021-01-07, godz. 06:44 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński, z którym rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Komisji Zdrowia, o przebiegu szczepień w kraju oraz o tym, ... » więcej 2021-01-06, godz. 06:00 Anna Kwiecień Magdalena Ogórek rozmawiała z poseł Anną Kwiecień z sejmowej Komisji Zdrowia na temat obecnej sytuacji epidemicznej oraz wtorkowego posiedzenia komisji. Magd ... » więcej 2021-01-05, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy o Narodowym Programie Szczepień i oczywiście o aferze na ... » więcej 2021-01-04, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Krzysztof Kukucki - zastępca prezydenta Włocławka. U progu Nowego Roku rozmawialiśmy m.in. o tym, czy pandemia zm ... » więcej
12345