Poniedziałek, 17 maja 2021 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
BSM - Trzciniec
2020-08-26, 06:00 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Michał Zaleski [wideo]

Michał Zaleski/fot. Archiwum PR PiK
Michał Zaleski/fot. Archiwum PR PiK
PR PiK - Rozmowa Dnia - Michał Zaleski
Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Torunia Michał Zaleski. Tematy: budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w dobie konieczności cięć budżetowych wynikających z epidemii, a także protesty środowisk LGBT związane z organizacją manifestacji „Stop tęczowej agresji” w Toruniu.

Katarzyna Prętkowska: Panie Prezydencie, jakie są szanse, że zobaczymy w Toruniu Julię Roberts?

Michał Zaleski: Pewnie duże. Od czasu, gdy wrócił do nas Festiwal Camerimage i zapadły decyzje, aby Toruń na trwałe stał się istotnym ośrodkiem na mapie projektów filmowych całej Polski, Europy i świata, i by pobudować w Toruniu Europejskie Centrum Filmowe Camerimage – obiekt, który zapewni warunki do realizacji nie tylko przedsięwzięć festiwalowych, ale ogólnie promowania kultury filmowej, to całkiem możliwe.

Słyszałam, że jest Pan fanem Julii Roberts i chętnie przywitałby Pan ją podczas Camerimage w Toruniu?

- Nawet, jeżeli zdarzy się to w takim momencie, gdzie będę obserwował jej obecność w Toruniu tylko z daleka - z piątego, dziesiątego czy dwudziestego rzędu tłumu, to będę wzruszony. Cenię sobie jej osobowość, aktorstwo, to, co robi w życiu, dlatego Toruń jest dobrym miejscem, aby odwiedziła nas właśnie ta gwiazda, jeżeli już przy konkretnej osobie jesteśmy.

Gwiazdy pewnie będą się pojawiać. W zeszłym tygodniu, kiedy usłyszeliśmy o zielonym świetle Komitetu Stałego Rady Ministrów i o tym, że rząd podtrzymuje wcześniejszą deklarację o chęci współfinansowania inwestycji, Pan był na urlopie, więc rozmawiałam z Pana zastępcą - Zbigniewem Fiderewiczem. Pytałam, czy odczuł ulgę w związku z tą informacją? Powiedział, że tak. A jakie uczucia Panu towarzyszyły?

- Uczucia związane z faktem, że są decyzje inaugurujące jakieś działania, a tylko takie podejmuje resort kultury i dziedzictwa narodowego. Pan premier prof. Piotr Gliński jest osobą, która konsekwentnie realizuje zamierzenia związane z polityką kulturalną kraju, z tym, aby w kraju był dostatek różnych form życia kulturalnego, w tym także w obszarze zostawionym poza zasięgiem nowych inicjatyw i pomysłów, jakim był obszar rozwoju filmu.
W tym momencie nastąpiło dopełnienie wcześniejszych zapowiedzi, spokojnie więc czekałem na decyzję - także i wtedy, gdy pojawiły się informacje, że trzeba będzie czekać dłużej. Pierwotnie na uchwałę Rady Ministrów mieliśmy czekać do 30 czerwca, jednak stan epidemii pomieszał trochę w przygotowaniu tej decyzji i ciągle czekamy - obecnie jest wyznaczona data 30 września. Decyzja Komitetu Stałego Rady Ministrów jest jednak tutaj kluczowa i jestem przekonany, że będzie decyzją w terminie. (...)

Mam pytanie, dotyczące odpowiedzi Pana Prezydenta na atak środowisk lewicowych, czy też środowiska LGBT, związany z czwartkowym wydarzeniem w Toruniu, a mianowicie manifestacją „Stop tęczowej agresji”. To manifestacja organizowana przez Ruch Narodowy. Środowiska LGBT apelowały do Pana o wstrzymanie jej organizacji, ale manifestacja się odbędzie. Nie obawia się Pan, że dojdzie do zamieszek?

- Po pierwsze - Toruń to miasto, w którym nieraz pokazywaliśmy, że potrafimy być przyjaźni wobec siebie nawzajem, tolerancyjni wobec różnorodności, koloru skóry, wyznań, postaw życiowych itd. Po drugie - prawo konstytucyjne do zgromadzeń, konkretnie artykuł 57 Konstytucji mówi wyraźnie, że na organizację zgromadzeń nie wydaje się żadnych zezwoleń, w związku z tym nie może być mowy, że ktoś nie wyda decyzji na zgromadzenie. Po trzecie wreszcie - nad każdym zgromadzeniem, również nad tymi, które były organizowane przez środowisko LGBT, czuwają służby porządkowe. Jeżeli dojdzie do naruszenia przepisów obowiązującego prawa - czego nie chciałbym i nie życzę nikomu - wówczas te służby będą podejmowały interwencje.


Zobacz także

2021-05-14, godz. 06:05 Jan Strzeżek Gościem Rozmowy Dnia był Jan Strzeżek - wicerzecznik Porozumienia Jarosława Gowina. Rozmowa między innymi dotyczyła pozycji tej partii wewnątrz Zjednoczonej P ... » więcej 2021-05-13, godz. 06:40 Anna Gembicka Gościem Rozmowy dnia była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy o paszportyzacji polskiej żywności. To projek ... » więcej 2021-05-11, godz. 20:58 Waldemar Buda Gościem Rozmowy Dnia był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, a rozmawialiśmy o funduszach europejskich w kontekście programu odbudowy. ... » więcej 2021-05-11, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski z Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Rozmowa o sytuacji politycznej, która powstała w związku z głosowaniem n ... » więcej 2021-05-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o planie oczyszczenia dna Bałtyku. Michał Jędryka: Jest Pan inicjatorem uch ... » więcej 2021-05-07, godz. 06:05 Tomasz Latos [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia a rozmawialiśmy między innymi na temat modelu opieki psychologi ... » więcej 2021-05-06, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o przewidywanych politycznych skutkach ratyfikacji Programu Odbudowy. Michał Jędr ... » więcej 2021-05-05, godz. 06:30 Maciej Konieczny Gościem Rozmowy dnia był poseł Maciej Konieczny – współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego partii Razem. Rozmawialiśmy o głosowaniu nad Programem Odbudowy. ... » więcej 2021-05-04, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. Rozmawialiśmy o rozpoczynających się maturach oraz o kondycji intelektual ... » więcej 2021-05-03, godz. 05:00 bp Krzysztof Wętkowski Gościem Rozmowy Dnia był biskup Krzysztof Wętkowski, nowy ordynariusz diecezji włocławskiej. Rozmawialiśmy o kościele włocławskim, ale także o historii, roczn ... » więcej
12345