Piątek, 15 października 2021 r.   Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
Polskie Radio PiK » Jubileusz Orkiestry Reprezentacyjnej POW

70 lat orkiestry POW

W latach 70-tych XX wieku była najlepszą orkiestrą wojskową w kraju. Liczyła ok. 70 muzyków, a jej brzmienie i skład poszerzony o kontrabasy, fagoty czy rożek angielski sprawiały, że była porównywana do orkiestry symfonicznej. Jej repertuar wymagał wysokich kwalifikacji muzycznych.

W 2020 roku mija 70 lat od utworzenia Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Stefan Ilnicki, Zygfryd Grad, a przede wszystkim Kazimierz Hilla, to kapelmistrzowie, którzy zapewnili Orkiestrze Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego miano najlepszej w kraju. Zdobywała najwyższe laury, nagrywała dla Polskiego Radia, TVP, jej wysoki poziom doceniano też poza granicami Polski.

Tytuł audycji „Jubileusz Orkiestry Reprezentacyjnej POW” nawiązuje do tego czasu i zamyka dokument, którego pierwsza część pojawiła się na naszej antenie 16 lipca 2019 roku.

Ze względu na pandemię nie odbyły się zaplanowane obchody jubileuszowe, ale muzycy z dawnego składu i grający dzisiaj w Orkiestrze Wojskowej w Bydgoszczy opowiedzą o kulisach swojej pracy.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.

Polskie Radio PiK - 16.07.2019 - Jubileusz Orkiestry Reprezentacyjnej POW, cz. 1
Polskie Radio PiK - 11.11.2020 - Jubileusz Orkiestry Reprezentacyjnej POW, cz. 2