Sobota, 29 stycznia 2022 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2022-01-14, 10:04 Redakcja/Polska Agencja Prasowa

Cenne dla obcych wywiadów dane z wojska trafiły do sieci. Wyciek z Bydgoszczy?

Do sieci wyciekło ponad 1,7 mln pozycji. to baza zasobów polskiego wojska/fot. Archiwum
Do sieci wyciekło ponad 1,7 mln pozycji. to baza zasobów polskiego wojska/fot. Archiwum
O gigantycznym wycieku danych z wojska donosi portal Onet.pl. - Nastąpił najprawdopodobniej z szefostwa planowania logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – czytamy.
Do sieci wyciekło ponad 1,7 mln pozycji. - To baza zasobów polskiego wojska — od śrubek i zeszytów po pociski przeciwpancerne oraz myśliwce F-16. Niektóre informacje są niezwykle cenne dla obcych wywiadów – napisał portal Onet.pl. Według jego informatora, specjalisty od cyberbezpieczeństwa, bazę ściągali już użytkownicy z kilkunastu krajów, w tym z Rosji i Chin. - Wyciek potwierdziliśmy nieoficjalnie w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi. Wojsko szuka w tej chwili winnych i szacuje straty - czytamy w artykule.

Według Onet.pl wyciek nastąpił najprawdopodobniej z szefostwa planowania logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Znalezione w sieci informacje mają obejmować m.in. uzbrojenie polskiej armii, amunicję, części zamienne do maszyn bojowych czy specjalistyczne oprogramowanie, a wśród ujawnionego sprzętu znajduje się też ten zakupiony przez polską armię w USA, Niemczech i Izraelu. Informator Onetu twierdzi, że najprawdopodobniej jeden z informatyków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – instytucji, która odpowiada za zakupy dla wojska oraz magazynowanie sprzętu i części zamiennych – stworzył autorski program, do którego skopiował dane z niejawnych wojskowych systemów.

- Potwierdzamy, że żandarmeria wojskowa prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Prosi o dokumenty, więc je przekażemy - mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. - Nic więcej nie mogę na ten temat powiedzieć.

- Sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby. Trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku oraz czy ujawniony plik faktycznie został wytworzony w Siłach Zbrojnych RP - komentuje Ministerstwo Obrony Narodowej. - Na obecnym etapie postępowania branych jest pod uwagę wiele scenariuszy - np. że jest to testowy plik przeznaczony do testowania oprogramowania. Bazy produkcyjne w Siłach Zbrojnych RP obligatoryjnie używane są tylko w specjalnie do tego przeznaczonych systemach wojskowych. Trwają również analizy, czy wykaz nie jest plikiem pomocniczym wykorzystywanym przy realizacji jawnych zakupów publikowanych na BIP - czytamy w oświadczeniu MON. Resort podkreślił również, że do zakończenia postępowania wyjaśniającego nie będzie komentować sprawy.
Mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy
Relacja Tatiany Adonis

Wiadomości lokalne

2022-01-29, godz. 08:00 Coraz więcej powikłań po COVID-19 u dzieci - w Bydgoszczy powstanie centrum diagnostyki W nowym budynku, który najdalej za 3 lata powstanie na terenie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Chodkiewicza, wyłapywane będą wszelkie powikłania p ... » więcej 2022-01-28, godz. 19:40 W Bydgoszczy są już wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy patronuje wiaduktom w ciągu al. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Tak zdecydowała bydgoska Rada Miasta. Projekt uchwały złoży ... » więcej 2022-01-28, godz. 19:06 Od lat brakowało pomieszczeń. Będzie rozbudowa remizy w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber uroczyście przekazał w piątek plac pod rozbudowę remizy w Gostycynie. Nowoczesny budynek powstanie w całości za pieniądze przekazane ... » więcej 2022-01-28, godz. 18:30 Co dalej z kamienicą na rogu Jasnej i Śląskiej w Bydgoszczy? Rozpoczęły się prace przygotowujące do rozbiórki pustostanu przy ul. Jasnej w Bydgoszczy. W czwartek wieczorem z kamienicy posypały się cegły i część dachu. » więcej 2022-01-28, godz. 17:07 Umorzenie sprawy proboszcza z Czernikowa, który wyszedł z bronią do uczestników Marszu Kobiet Włocławska prokuratura zakończyła sprawę byłego proboszcza z Czernikowa, który wyszedł z bronią myśliwską do uczestników Marszu Kobiet. » więcej 2022-01-28, godz. 15:03 Po wypadku w Bydgoszczy: kierowca miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów Kierowca, który zginął w piątek nad ranem w wypadku na rondzie Ossolińskich w Bydgoszczy miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - informuje Przemysław Słom ... » więcej 2022-01-28, godz. 13:58 Rolnicy pod siedzibą Spółdzielni ROTR z Rypina. Pytają o swoje pieniądze [wideo] Stracili 20 mln złotych ponad 3 lata temu. Czują się oszukani i przez mleczarnię, i przez rząd. Rolnicy, którym spółdzielnia ROTR z Rypina nie wypłaciła pieni ... » więcej 2022-01-28, godz. 12:00 Ludzie nagrywają drogowe wykroczenia, a policja namierza sprawców [wideo] Ponad tysiąc zgłoszeń od kierowców wpłynęło w ubiegłym roku do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy do skrzynki „Stop Agresji Drogowej'. W całym kraju by ... » więcej 2022-01-28, godz. 09:40 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stroi się przed niedzielnym finałem Zaglądamy do sztabów WOŚP w Grudziądzu i w Toruniu. Tradycyjnie odbędą się koncerty, pokazy medyczne, no i oczywiście - to już w całym kraju - zbiórki pod róż ... » więcej 2022-01-28, godz. 07:33 Wypadek na bydgoskim r. Ossolińskich. Kierowca nie żyje. Miał zakaz prowadzenia pojazdów [zdjęcia] Około godziny 4:40 na rondzie Ossolińskich przy wjeździe w ulicę Piotrowskiego samochód osobowy z impetem uderzył w barierki. Prawdopodobnie mazda jechała ul. ... » więcej
1234567