Piątek, 01 lipca 2022 r.   Imieniny: Haliny, Mariana, Marcina / Uroczyste otwarcie rozgłośni bydgoskiej Polskiego Radia (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-01-14, 10:04 Redakcja/Polska Agencja Prasowa

Cenne dla obcych wywiadów dane z wojska trafiły do sieci. Wyciek z Bydgoszczy?

Do sieci wyciekło ponad 1,7 mln pozycji. to baza zasobów polskiego wojska/fot. Archiwum
Do sieci wyciekło ponad 1,7 mln pozycji. to baza zasobów polskiego wojska/fot. Archiwum
O gigantycznym wycieku danych z wojska donosi portal Onet.pl. - Nastąpił najprawdopodobniej z szefostwa planowania logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – czytamy.
Do sieci wyciekło ponad 1,7 mln pozycji. - To baza zasobów polskiego wojska — od śrubek i zeszytów po pociski przeciwpancerne oraz myśliwce F-16. Niektóre informacje są niezwykle cenne dla obcych wywiadów – napisał portal Onet.pl. Według jego informatora, specjalisty od cyberbezpieczeństwa, bazę ściągali już użytkownicy z kilkunastu krajów, w tym z Rosji i Chin. - Wyciek potwierdziliśmy nieoficjalnie w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi. Wojsko szuka w tej chwili winnych i szacuje straty - czytamy w artykule.

Według Onet.pl wyciek nastąpił najprawdopodobniej z szefostwa planowania logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Znalezione w sieci informacje mają obejmować m.in. uzbrojenie polskiej armii, amunicję, części zamienne do maszyn bojowych czy specjalistyczne oprogramowanie, a wśród ujawnionego sprzętu znajduje się też ten zakupiony przez polską armię w USA, Niemczech i Izraelu. Informator Onetu twierdzi, że najprawdopodobniej jeden z informatyków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – instytucji, która odpowiada za zakupy dla wojska oraz magazynowanie sprzętu i części zamiennych – stworzył autorski program, do którego skopiował dane z niejawnych wojskowych systemów.

- Potwierdzamy, że żandarmeria wojskowa prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Prosi o dokumenty, więc je przekażemy - mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. - Nic więcej nie mogę na ten temat powiedzieć.

- Sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby. Trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku oraz czy ujawniony plik faktycznie został wytworzony w Siłach Zbrojnych RP - komentuje Ministerstwo Obrony Narodowej. - Na obecnym etapie postępowania branych jest pod uwagę wiele scenariuszy - np. że jest to testowy plik przeznaczony do testowania oprogramowania. Bazy produkcyjne w Siłach Zbrojnych RP obligatoryjnie używane są tylko w specjalnie do tego przeznaczonych systemach wojskowych. Trwają również analizy, czy wykaz nie jest plikiem pomocniczym wykorzystywanym przy realizacji jawnych zakupów publikowanych na BIP - czytamy w oświadczeniu MON. Resort podkreślił również, że do zakończenia postępowania wyjaśniającego nie będzie komentować sprawy.
Mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy
Relacja Tatiany Adonis

Wiadomości lokalne

2022-07-01, godz. 06:20 Wiceminister kultury interweniuje w sprawie budowy pawilonów przy murach toruńskiej Starówki Wiceminister Jarosław Sellin zobligował władze Torunia do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Chodzi o dwa… » więcej 2022-06-30, godz. 21:00 Komisja bez przełomu. Nie ma decyzji o zawieszeniu protestu w MZK w Bydgoszczy Załoga bydgoskich MZK deklaruje gotowość do rozmów. Tak podczas posiedzenia komisji doraźnej Rady Miasta zadeklarował przewodniczący Związku Zawodowego… » więcej 2022-06-30, godz. 20:45 Rodzice w areszcie, dzieci u dziadków. Sprawa zabójstwa 3-letniej Mai Trzy miesiące spędzi w areszcie 27-letnia Paulina Ch. Kobieta jest podejrzana o zabójstwo 3-letniej córeczki w Szabdzie w powiecie brodnickim. Kobieta usłyszała… » więcej 2022-06-30, godz. 18:55 Z orkiestrą wojskową ulicami Bydgoszczy. Zobacz i posłuchaj! Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy stworzyła nowy wideoklip. Widać na nim charakterystyczne miejsca w mieście. Nagranie przyciąga nie tylko z powodu pięknych… » więcej 2022-06-30, godz. 18:02 Mrówki unikają ich jak ognia. Są także groźne dla ludzi: mikotoksyny! [wideo, galeria] Mikotoksyny i pleśnie - tym organizmom poświęcona jest trzynasta już międzynarodowa konferencja, która odbywa się na bydgoskim UKW. » więcej 2022-06-30, godz. 16:03 Oświetlą na nowo Nowe nad Wisłą. Miasto przechodzi na ledy Będzie jaśniej, bezpieczniej i taniej. Mowa o montażu prawie tysiąca ledowych lamp w Nowem nad Wisłą. » więcej 2022-06-30, godz. 15:06 Na zdrowie! Piknik rodzinny przy oddziale NFZ w Bydgoszczy Rodzinny Piknik „Bezpieczne Wakacje” organizuje w najbliższą sobotę (2.07) kujawsko-pomorski oddział NFZ w Bydgoszczy. » więcej 2022-06-30, godz. 14:02 Tragiczny wypadek na drodze w powiecie włocławskim. Motocyklista nie żyje Włocławscy policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło w środę (29.06.2022) na drodze… » więcej 2022-06-30, godz. 13:07 Czy w piątek na ulicach Bydgoszczy znów pojawią się autobusy MZK i tramwaje? Jest szansa na zawieszenie strajku przez pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. » więcej 2022-06-30, godz. 12:03 Допомога біженцям у Влоцлавеку та виставка українських художників… До Влоцлавка доїхав транспорт 5 європалет з дарами для громадян України, що перебувають… » więcej
1234567