Poniedziałek, 23 maja 2022 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2022-01-18, 13:14 Tatiana Adonis/Redakcja

Przesłuchania żołnierzy w Bydgoszczy. Jest śledztwo w sprawie wycieku danych

Do niedopełnienia obowiązków miało dojść w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy/fot. Archiwum
Do niedopełnienia obowiązków miało dojść w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy/fot. Archiwum
Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków w zakresie ochrony informacji służbowej przez funkcjonariuszy publicznych - żołnierzy zawodowych z Bydgoszczy - wszczął wydział ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Do niedopełnienia obowiązków miało dojść w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. - Chodzi o nieautoryzowane przenoszenie danych w formie informatycznej poza resortową sieć teleinformatyczną, w wyniku czego doszło do ujawnienia w Internecie ponad 1,750 mln rekordów, zawierających pozycje materiałowe, znajdujące się na stanie sił zbrojnych RP – mówi Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W sprawie przesłuchano już żołnierzy i pracowników Inspektoratu. - W toku czynności podjętych przez żandarmerię wojskową w Bydgoszczy, przy udziale specjalistów informatyków z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni dokonano zabezpieczeń sprzętu komputerowego oraz nośników danych, które zostaną podane stosownym analizom informatycznym – mówi prokurator Wawryniku.

O wycieku wojskowych danych napisał w miniony piątek portal Onet.pl. Ministerstwo Obrony Narodowej w oświadczeniu podkreśliło, że publikacja danych nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, a ujawniony indeks zawiera wyłącznie informacje powszechnie dostępne. Jak podało MON, „publikacja indeksu nie nastąpiła w wyniku złamania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych Wojska Polskiego". Poinformowano też, że służby badają, w jaki sposób udostępniono te dane na nieautoryzowanych serwerach.
Relacja Tatiany Adonis

Wiadomości lokalne

2022-05-22, godz. 14:01 Studenckie święto po chrześcijańsku. Na scenie zagra Luxtorpeda! Juwenalia po chrześcijańsku organizuje bydgoska Bazylika. Od poniedziałku do niedzieli zaprasza na wieczorne spotkania, przede wszystkim ludzi młodych. » więcej 2022-05-22, godz. 12:03 Potrzebna jest odzież, chemia domowa i jedzenie. Pomoc dla uchodźców w Fordonie Nowy punkt dla uchodźców czynny będzie od poniedziałku w bydgoskim Fordonie. Otwiera go Fundacja „Kaktus” z pomocą Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej… » więcej 2022-05-22, godz. 10:00 Oferty, projekty i porady specjalistów - Targi Mieszkanie Dom i Ogród w Bydgoszczy Wystawcy, ale także eksperci, którzy odpowiedzą na pytania związane np. z budową domu czy aranżacją ogrodu. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym… » więcej 2022-05-22, godz. 06:00 Kulinarna podróż dookoła świata, czyli Festiwal Food Trucków w Brodnicy Restauracje na kółkach zatrzymały się przy Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Na Festiwalu Food Trucków serwowane są smaki z najróżniejszych stron świata:… » więcej 2022-05-21, godz. 20:46 Wierzą, że tańcem wybudzą kolejnych „śpiochów”. Dlatego tańczyli zumbę W Toruniu odbył się 8. Charytatywny Maraton Zumby dla podopiecznych Fundacji „Światło”. » więcej 2022-05-21, godz. 20:30 Pokazali na co ich stać. Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych W Toruniu odbyła się 11. Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. W kilkunastu konkurencjach rywalizowało kilkaset osób. Nie liczył się wiek, płeć i stopień… » więcej 2022-05-21, godz. 18:50 Podciąganie, wspinanie i przeciąganie - plenerowy tor przeszkód Przed Halą Widowiskowo-Sportową „Łuczniczka” w Bydgoszczy pojawił się tor przeszkód OCR. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 17:30 Teatralne święto w Toruniu - inauguracja Festiwalu „Kontakt” Spektakl „Pieśni bez słów” w wykonaniu aktorów ze Szwajcarii zainaugurował 26. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu. W programie pokazanych… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy w Bydgoszczy. Raj dla miłośników roślin Pamiętają o ogrodach... organizatorzy i uczestnicy dwudniowego Wiosennego Kiermaszu Ogrodniczego. Wydarzenie odbywa się w Bydgoszczy, przed halą widowiskowo-sportową… » więcej 2022-05-21, godz. 15:06 Bibliotekarze otrzymali nagrody! Sprawdzamy kogo wyróżniono? [lista] Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Podczas uroczystości nagrodzono osoby o szczególnych… » więcej
1234567