Piątek, 20 maja 2022 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2021-12-09, 09:03 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

Arriva jednak na regionalnych torach. Zwiększy się liczba połączeń

W środę wieczorem zakończyły się negocjacje między Urzędem Marszałkowskim a przewoźnikami kolejowymi. Fot. Archiwum
W środę wieczorem zakończyły się negocjacje między Urzędem Marszałkowskim a przewoźnikami kolejowymi. Fot. Archiwum
W środę wieczorem zakończyły się negocjacje między Urzędem Marszałkowskim a przewoźnikami kolejowymi. Zostały doprecyzowane szczegóły zapisów umów z Arrivą i Polregio, w czwartek umowy zostaną podpisane.
– 12 grudnia na tory ma wyjechać więcej pociągów - mówią marszałek województwa Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

– Kwotę zwiększyliśmy o ok 40 proc. w stosunku do tego co mieliśmy w budżecie. Będziemy mieli 1 mln 300 tys pociągokilometrów więcej niż dziś, czyli to będzie 5 mln 300 tys. pociągokilometrów, a obecnie mamy 4 mln. Rozkład jest już przygotowany i skonsultowany z samorządowcami. Na pewno nie jest idealny, ale będzie to lepszy rozkład, bo będzie 30% więcej pociągów – dodali.

W rozkładzie jazdy, który obowiązywać będzie od 12 grudnia 2021 powróci połączenie
Toruń - Sierpc.

- Więcej pociągów pojawi się na linii Bydgoszcz-Toruń. Z 16 obecnie ich liczba wzrośnie do 24 par pociągów. Połączenie Toruń - Inowrocław zamiast 5, obsługiwać będą 24 pary pociągów, trasa Toruń - Włocławek zamiast 8, pojawi się 14 par pociągów. Jeśli chodzi o linie spalinowe między Bydgoszczą przez Wierzchucin do Chojnic zamiast 10, będzie 14 par pociągów, z Torunia przez Jabłonowo do Brodnicy zamiast 7 par, kursować będzie 12 par - wymieniała Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.

Z kolei marszałek województwa zapowiedział od przyszłego roku uruchomienie linii między Oleśnicą a Nakłem.

- Obserwujemy w tej chwili bardzo dobre możliwości, aby uruchomić to połączenie i wydłużając je do Poznania. Na razie myślimy o połączeniu do Pakości i wydłużeniu właściwie połączenia z Jabłonowa przez Brodnicę do Rypina. Spotykając się ze związkami zawodowymi rozmawialiśmy też o połączeniu między Wierzchucinem a Lipową Tucholską. Nie ma tam dużych potoków pasażerów, ale mieszka tam bardzo wielu kolejarzy i nie mają możliwości dostania się do pracy. Będziemy rozmawiać, aby - być może - przywrócić kiedyś to połączenie - powiedział Piotr Całbecki.

Marszałek województwa zapowiedział też zintegrowanie transportu kolejowego z autobusowym i stworzenia wspólnego systemu zakupu biletów.
Arriva jednak na regionalnych torach (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-05-19, godz. 21:20 Dbajmy o pszczoły, koniec betonowania miasta – apelują toruńscy społecznicy Toruńscy społecznicy w przededniu Światowego Dnia Pszczół apelowali o zaprzestanie betonowania miasta, pozostawienie naturalnych terenów zielonych, a także… » więcej 2022-05-19, godz. 20:35 Zbliża Europę i Azję - Kongres Azjatycki w Toruniu Dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy uczestniczą w IX Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim w Toruniu. To okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych… » więcej 2022-05-19, godz. 20:13 Programowa dyskusja na regionalnym kongresie Platformy Obywatelskiej w Grudziądzu W Grudziądzu zorganizowany został Kujawsko-Pomorski Kongres Platformy Obywatelskiej. Towarzyszy mu hasło „Silna, Stabilna i Skuteczna Polska”. » więcej 2022-05-19, godz. 19:30 Bezpieczeństwo jest wspólnym dobrem i nie zależy jedynie od wojska czy służb - Współczesne zagrożenia stawiają zadanie nie tylko przed władzą i armią, ale również przed samorządem, światem nauki i całym społeczeństwem - podkreśla… » więcej 2022-05-19, godz. 18:30 Tory to nie teren do zabawy! Można przez nie przechodzić tylko w dozwolonych miejscach [zdjęcia, wideo] Przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu to skracanie sobie drogi do śmierci - ostrzegają przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe. » więcej 2022-05-19, godz. 17:30 Mali Ukraińcy uczą się zasad ruchu drogowego. Cel - polska karta rowerowa Około 150 ukraińskich uczniów z bydgoskich szkół bierze udział w akcji profilaktycznej „Akademia Bezpieczeństwa - Bezpieczne Wakacje”, której finałem… » więcej 2022-05-19, godz. 17:05 Piknik i strażackie święto w Wąbrzeźnie. Ochotników i strażaków zawodowych Kujawsko-pomorscy strażacy świętowali w Wąbrzeźnie. W amfiteatrze nad Jeziorem Zamkowym odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Prawie 160 osób… » więcej 2022-05-19, godz. 16:59 Jest sucho jak pieprz. Znów płonęło leśne poszycie Do trzech groźnych pożarów poszycia leśnego i lasu doszło w czwartkowe popołudnie w okolicy Bydgoszczy i samym mieście. Prócz strażaków w akcję zaangażowane… » więcej 2022-05-19, godz. 16:30 Uczą się języka polskiego i poznają Bydgoszcz. Dowiedzą się też jak wynająć mieszkanie Bardzo duże zainteresowanie kursami języka polskiego. Goście z Ukrainy przebywający w naszym regionie chcą się nauczyć polskiego. » więcej 2022-05-19, godz. 16:05 Owce do zadań specjalnych. Tak jest w Dolinie Dolnej Wisły Prawie sto dorosłych owiec, wśród nich wrzosówki i świniarki, wypasanych jest na zboczach Doliny Dolnej Wisły. To projekt ekologiczny miejscowego zespołu… » więcej
1234567