Poniedziałek, 23 maja 2022 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-12-09, 12:05 Robert Erdmann/Redakcja

Znaczek pocztowy w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Sesja w Bydgoszczy

W konferencji uczestniczył m. in. Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Fot. www.facebook.com/KPUWBydgoszcz
W konferencji uczestniczył m. in. Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Fot. www.facebook.com/KPUWBydgoszcz
Poczta Polska w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wydała znaczek z wizerunkiem gen. Zbigniewa Nowka - bydgoszczanina, prawnika po UMK i działacza przedsierpniowej opozycji w PRL.
W czwartek w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się sesja naukowa o przyczynach i skutkach stanu wojennego z 1981 roku.

Na sesji pojawili się obok historyków i polityków również działacze opozycji z okresu PRL. Prof. Wojciech Polak przypomniał, że stan wojenny miał na celu ratowanie reżimu komunistycznego.

– Represje miały bardzo szeroki charakter, kilka tysięcy osób było represjonowanych w rozmaity sposób – dodał.

Prof. Sylwia Galij-Skarbińska tak opisywała wydarzenia sprzed lat.

– Internowania zaczęły się już pierwszej nocy, miały niekiedy bardzo dramatyczny przebieg. Niczego nieświadomi działacze były wyciągani z łóżek. Okazywało się, że trafiali do ośrodków internowania, tych ośrodków było 52, zazwyczaj były ulokowane w zakładach karnych – powiedziała prof. Sylwia Galij-Skarbińska.


Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek. Przedstawia on szefa wywiadu i kontrwywiadu gen. Zbigniewa Nowka w wolnej Polsce. W PRL ten bydgoszczanin, jako student UMK, drukował z kolegami ulotki wzywające do strajku w Stoczni w sierpniu 1980 r.

Podczas sesji naukowej rozstrzygnięty został też Wojewódzki Konkurs „Przywracanie pamięci”.

Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.) w ogóle nie zna tej daty - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego w listopadzie.

Materiał Roberta Erdmanna (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2022-05-22, godz. 14:01 Studenckie święto po chrześcijańsku. Na scenie zagra Luxtorpeda! Juwenalia po chrześcijańsku organizuje bydgoska Bazylika. Od poniedziałku do niedzieli zaprasza na wieczorne spotkania, przede wszystkim ludzi młodych. » więcej 2022-05-22, godz. 12:03 Potrzebna jest odzież, chemia domowa i jedzenie. Pomoc dla uchodźców w Fordonie Nowy punkt dla uchodźców czynny będzie od poniedziałku w bydgoskim Fordonie. Otwiera go Fundacja „Kaktus” z pomocą Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej… » więcej 2022-05-22, godz. 10:00 Oferty, projekty i porady specjalistów - Targi Mieszkanie Dom i Ogród w Bydgoszczy Wystawcy, ale także eksperci, którzy odpowiedzą na pytania związane np. z budową domu czy aranżacją ogrodu. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym… » więcej 2022-05-22, godz. 06:00 Kulinarna podróż dookoła świata, czyli Festiwal Food Trucków w Brodnicy Restauracje na kółkach zatrzymały się przy Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Na Festiwalu Food Trucków serwowane są smaki z najróżniejszych stron świata:… » więcej 2022-05-21, godz. 20:46 Wierzą, że tańcem wybudzą kolejnych „śpiochów”. Dlatego tańczyli zumbę W Toruniu odbył się 8. Charytatywny Maraton Zumby dla podopiecznych Fundacji „Światło”. » więcej 2022-05-21, godz. 20:30 Pokazali na co ich stać. Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych W Toruniu odbyła się 11. Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. W kilkunastu konkurencjach rywalizowało kilkaset osób. Nie liczył się wiek, płeć i stopień… » więcej 2022-05-21, godz. 18:50 Podciąganie, wspinanie i przeciąganie - plenerowy tor przeszkód Przed Halą Widowiskowo-Sportową „Łuczniczka” w Bydgoszczy pojawił się tor przeszkód OCR. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 17:30 Teatralne święto w Toruniu - inauguracja Festiwalu „Kontakt” Spektakl „Pieśni bez słów” w wykonaniu aktorów ze Szwajcarii zainaugurował 26. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu. W programie pokazanych… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy w Bydgoszczy. Raj dla miłośników roślin Pamiętają o ogrodach... organizatorzy i uczestnicy dwudniowego Wiosennego Kiermaszu Ogrodniczego. Wydarzenie odbywa się w Bydgoszczy, przed halą widowiskowo-sportową… » więcej 2022-05-21, godz. 15:06 Bibliotekarze otrzymali nagrody! Sprawdzamy kogo wyróżniono? [lista] Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Podczas uroczystości nagrodzono osoby o szczególnych… » więcej
1234567