Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2021-06-08, 15:46 Michał Zaręba/Redakcja

Dostęp do alkoholu jest zbyt łatwy. Kongres „Ku trzeźwości narodu" w Górsku

Fot. ilustracyjna/ Pixabay.com
Fot. ilustracyjna/ Pixabay.com
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zapowiedział, że zwróci się do samorządów, aby rozważyły wprowadzanie ograniczenia sprzedaży alkoholu. W podtoruńskim Górsku odbył się Diecezjalny Kongres „Ku trzeźwości narodu", w którym uczestniczyli naukowcy, przedstawiciele samorządu i duchowni.
- Spożywanie przez dorosłego Polaka prawie 10 litrów stuprocentowego alkoholu rocznie budzi przerażenie. W naszym regionie na jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada 421 osób. Łatwa dostępność do alkoholu ma wpływ na jego większe spożycie. Zwrócimy się w tej sprawie do samorządów, które mają swoje komisje do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych. To samorządy uchwalają prawo lokalne, które może wpłynąć na ograniczenie godzin funkcjonowania tych lokali, ale również liczby powstających punktów - powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

W dyskusji rozmawiano między innymi o roli szkoły w wychowaniu młodzieży. Maria Mazurkiewicz - wicekurator oświaty podkreśliła, że w realizacji programów profilaktycznych ważna jest konsekwencja.

- Zrobimy teatrzyk, jakąś akcję lub festyn i potem dyrektor czy pedagog odhacza sobie w swoich obowiązkach, że zrealizował zadanie, natomiast to jest akcyjność, która nie zawsze przynosi efekty. Tymczasem to powinna być to ciągła, regularna praca. Jak realizujemy i czy skutecznie? - to pytania, które trzeba sobie ciągle zadawać - powiedziała Maria Mazurkiewicz.

Pod względem spożycia alkoholu Polska zajmuje 11. miejsce w Europie.
Zbyt łatwy dostęp do alkoholu. Kongres „Ku trzeźwości narodu" w Górsku (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-08-05, godz. 20:47 Poznajesz tego mężczyznę? Daj znać policji. Ukradł kilkaset złotych Policjanci z toruńskiej komendy poszukują mężczyzny, który dokonał rozboju w jednym ze sklepów spożywczych. Wizerunek sprawcy zarejestrowały kamery monitoring ... » więcej 2021-08-05, godz. 20:18 Lewica wie czego potrzebują seniorzy. Przygotowała projekt ustawy 1,6 tys. zł emerytury minimalnej, darmowy sprzęt medyczny i lepszy dostęp do lekarzy specjalistów - to główne założenia projektu ustawy, który Lewica chce zło ... » więcej 2021-08-05, godz. 19:22 Niektórzy uważają, że szczepienia to eksperyment. Ekspert się nie zgadza Szczepienia przeciwko COVID-19 to nie eksperyment medyczny - zapewnia kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:16 O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym! Miasteczko Zdrowia wyrosło przed Centrum Handlowym Kometa w Toruniu. Na miejscu mieszkańcy mogli zrobić podstawowe badania oraz zaszczepić się przeciw COVID-1 ... » więcej 2021-08-05, godz. 17:15 Droga Zamość – Łochowo. Będzie budowana czy nie? Bo pieniądze są! Co z budową drogi z Zamościa do Łochowa - pyta sołtys Zamościa - Andrzej Sobkowski. Chodzi 6 kilometrowy odcinek drogi powiatowej łączącej Zamość z Łochowem. » więcej 2021-08-05, godz. 16:14 Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia] Na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy ruch utrudniała naczepa. Ciągnika siodłowego nie było. Naczepa miała się wyhaczyć - uważają policjanci. » więcej 2021-08-05, godz. 14:20 Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki Siedem bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę bydgoskiej rady miasta z 2019 roku dotyczącą opłaty za ... » więcej 2021-08-05, godz. 12:05 Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością Zniszczony przez nawałnicę sprzed 4 lat most na rzecze Sępolence w Niechorzu w gminie Sępólno Krajeńskie jest jak nowy. Przeprawa zyskała zupełnie nową konstr ... » więcej 2021-08-05, godz. 10:46 Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach Badania potwierdziły 176 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-05, godz. 10:24 Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą szereg akcji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Jedną z takich akcji jest „Bezpiec ... » więcej
1234567