Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Eurostandard
2021-06-08, 14:47 Robert Erdmann/Redakcja

Drony z Turcji? A dlaczego nie z Bydgoszczy? Interpelacja posła Lewicy [wideo]

Konferencja posła Lewicy Jana Szopińskiego/fot. jw
Konferencja posła Lewicy Jana Szopińskiego/fot. jw
Co dalej z budową w Bydgoszczy dronów dla polskiej armii ? - pyta po informacji o zakupie przez MON tureckich dronów bydgoski poseł Lewicy Jan Szopiński. Interpelację w tej sprawie skierował do MON oraz właściciela WZL 2 w Bydgoszczy. 
Zdaniem posła to ważne i oczywiste, że polska armia musi dysponować nowoczesną bronią. - Z jednej strony to bardzo dobra wiadomość dla polskiej armii, która oczekiwała tego typu wyposażenia. Natomiast jest to nieco gorsza wiadomość dla przemysłu, który zajmuje się w Polsce kwestią dotyczącą budowy dronów, jako że oczekiwał on na pewnego typu dotacje i działania, które będą powodowały, że polski przemysł będzie beneficjentem działań Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie dronów – mówi poseł Szopiński.

Jak przypomina, historia budowy dronów w Bydgoszczy ma już kilka lat. - Cztery lata temu w Bydgoszczy podpisano porozumienie pomiędzy Instytutem Technicznym Uzbrojenia w Zielonce, a Zakładami Lotniczymi w sprawie dotyczącej produkcji systemu bezzałogowych statków powietrznych. Bezzałogowe drony będą wyposażone w głowice bojowe z bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma i w związku z tym muszę - jako poseł z Bydgoszczy - po zakupie dronów z Turcji zadać pytania: czy na dzień dzisiejszy, po szumnych zapowiedziach ministra obrony narodowej, do systemu polskiej obrony narodowej weszły jakieś drony, czy Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło drony w Bydgoszczy i ile tych dronów funkcjonuje na polskim niebie – mówi poseł.

Jan Szopiński liczy, że odpowiedź otrzyma jeszcze w czerwcu.
Konferencja posła Lewicy Jana Szopińskiego/wideo: Janusz Wiertel
Relacja Roberta Erdmanna

Wiadomości lokalne

2021-08-05, godz. 20:47 Poznajesz tego mężczyznę? Daj znać policji. Ukradł kilkaset złotych Policjanci z toruńskiej komendy poszukują mężczyzny, który dokonał rozboju w jednym ze sklepów spożywczych. Wizerunek sprawcy zarejestrowały kamery monitoring ... » więcej 2021-08-05, godz. 20:18 Lewica wie czego potrzebują seniorzy. Przygotowała projekt ustawy 1,6 tys. zł emerytury minimalnej, darmowy sprzęt medyczny i lepszy dostęp do lekarzy specjalistów - to główne założenia projektu ustawy, który Lewica chce zło ... » więcej 2021-08-05, godz. 19:22 Niektórzy uważają, że szczepienia to eksperyment. Ekspert się nie zgadza Szczepienia przeciwko COVID-19 to nie eksperyment medyczny - zapewnia kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:16 O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym! Miasteczko Zdrowia wyrosło przed Centrum Handlowym Kometa w Toruniu. Na miejscu mieszkańcy mogli zrobić podstawowe badania oraz zaszczepić się przeciw COVID-1 ... » więcej 2021-08-05, godz. 17:15 Droga Zamość – Łochowo. Będzie budowana czy nie? Bo pieniądze są! Co z budową drogi z Zamościa do Łochowa - pyta sołtys Zamościa - Andrzej Sobkowski. Chodzi 6 kilometrowy odcinek drogi powiatowej łączącej Zamość z Łochowem. » więcej 2021-08-05, godz. 16:14 Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia] Na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy ruch utrudniała naczepa. Ciągnika siodłowego nie było. Naczepa miała się wyhaczyć - uważają policjanci. » więcej 2021-08-05, godz. 14:20 Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki Siedem bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę bydgoskiej rady miasta z 2019 roku dotyczącą opłaty za ... » więcej 2021-08-05, godz. 12:05 Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością Zniszczony przez nawałnicę sprzed 4 lat most na rzecze Sępolence w Niechorzu w gminie Sępólno Krajeńskie jest jak nowy. Przeprawa zyskała zupełnie nową konstr ... » więcej 2021-08-05, godz. 10:46 Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach Badania potwierdziły 176 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-05, godz. 10:24 Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą szereg akcji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Jedną z takich akcji jest „Bezpiec ... » więcej
1234567