Czarnek w Toruniu: Z nauczaniem zdalnym trzeba skończyć jak najszybciej

2021-04-13, 07:46  Polska Agencja Prasowa
- Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z tym skończyć, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą – mówił w poniedziałek w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek/fot. Facebook

- Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z tym skończyć, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą – mówił w poniedziałek w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek/fot. Facebook

- Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z tym skończyć, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą – mówił w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister pokreślił, że trzecia fala koronawirusa słabnie, systematycznie każdego dnia jest mniej zakażeń, a jednocześnie ponad pół miliona nauczycieli zostało zaszczepionych. - To nam daje podstawę, żeby projektować różne scenariusze szybkiego powrotu do nauczania stacjonarnego w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. Jeśli ta tendencja się utrzyma i będzie już ewidentna końcówka trzeciej fali, to jeszcze w kwietniu do nauczania stacjonarnego wrócą uczniowie przedszkoli, pewnie również klas I-III szkół podstawowych. Mam nadzieję przynajmniej na hybrydowe nauczanie pozostałych uczniów klas szkół podstawowych, a być może w maju dołączą do tego również uczniowie szkół ponadpodstawowych – mówił Czarnek w Radiu Maryja.

Minister podkreślił, że konsekwencje zdalnego nauczania są wielowymiarowe i każdym obszarze negatywne, ale są już bardzo szeroko zdefiniowane przez MEiN. Wskazał, że przede wszystkim jest to wymiar merytoryczny, bo nawet najlepsza lekcja zdalna nie jest w stanie tyle dać co zajęcia stacjonarne, bezpośredni kontakt z nauczycielem. W związku z tym przeznaczono 187 mln zł, aby gdy tylko dzieci i młodzież wrócą do szkół, zorganizować dodatkowe zajęcia w celu nadrobienia braków wiedzy. Ma to być jedna godzina dobrowolnych zajęć tygodniowo, przez 10 tygodni.

Jako kolejny negatywny wymiar zdalnego nauczania minister wymienił problemy psychologiczne uczniów, wynikające z siedzenia w czterech ścianach, z nieograniczonym dostępem do Internetu i zaburzenia normalnego rytmu dnia. Ministerstwo podjęło współpracę z naukowcami, psychologami z UKSW, UW, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Na podstawie badań uczniów 1200 szkół wybranych losowo opracowany zostanie kompleksowy model wsparcia uczniów po okresie nauki zdalnej.

Trzeci obszar problemów to kondycja dzieci i młodzieży po okresie zdalnego nauczania. We współpracy MEiN z Akademiami Wychowania Fizycznego z całej Polski opracowany został program „Aktywny powrót do szkoły. WF z AWF", na którego realizację przeznaczono 42 mln zł.

Region

Konfederacja: Nie dla zmiany przepisów o wykroczeniach

Konfederacja: Nie dla zmiany przepisów o wykroczeniach

2021-01-12, 17:05
Włocławscy seniorzy zapisują się na szczepienia. Chętnych jest już pół tysiąca

Włocławscy seniorzy zapisują się na szczepienia. Chętnych jest już pół tysiąca

2021-01-12, 15:50
40 procent nauczycieli nie chce zrobić testu na obecność koronawirusa

40 procent nauczycieli nie chce zrobić testu na obecność koronawirusa

2021-01-12, 14:39
Wszystkie kury nie przetrwają. Gospodarze są zmuszeni wybić część ptaków

Wszystkie kury nie przetrwają. Gospodarze są zmuszeni wybić część ptaków

2021-01-12, 13:38
Atak na twitterowe konto minister Iwony Michałek, posłanki Porozumienia

Atak na twitterowe konto minister Iwony Michałek, posłanki Porozumienia

2021-01-12, 12:34
Bez rejonizacji, przez infolinię - tak można rejestrować się na szczepienie

Bez rejonizacji, przez infolinię - tak można rejestrować się na szczepienie

2021-01-12, 11:41
Wojna autobusowa w Grudziądzu. Związkowcy stoją murem za miastem

Wojna autobusowa w Grudziądzu. Związkowcy stoją murem za miastem

2021-01-12, 09:36
Bydgoski Budżet Obywatelski już po głosowaniu. Wygrywają... rośliny [wideo]

Bydgoski Budżet Obywatelski już po głosowaniu. Wygrywają... rośliny! [wideo]

2021-01-12, 08:06
Drób w kwarantannie. Lekarze weterynarii kontrolują gospodarstwa i hodowle

Drób w kwarantannie. Lekarze weterynarii kontrolują gospodarstwa i hodowle

2021-01-12, 07:03
Dlaczego nie warto się bać szczepionek Tłumaczą naukowcy [wideo]

Dlaczego nie warto się bać szczepionek? Tłumaczą naukowcy [wideo]

2021-01-11, 21:59
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę