Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-03-04, 13:49 Agata Raczek/Redakcja

To on założył piękne miasto Bydgoszcz. Imieniny króla Kazimierza Wielkiego [wideo]

Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek
Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek
Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek
Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek
Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek
Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek
Bydgoszcz świętuje imieniny króla Kazimierza Wielkiego, założyciela grodu nad Brdą. W tym roku - z powodu pandemii - nie tak uroczyście, jak  w poprzednich latach.
Ze względu na reżim sanitarny wydarzenie miało charakter symboliczny i kameralny. Nie było - jak co roku -śpiewu i tańców, ale złożone zostały wieńce pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

- Przypominamy, kto założył nasze piękne miasto. Takich miast było blisko 100, ale Bydgoszcz swoją szansę wykorzystała najlepiej, bo jesteśmy największym z miast, które król Kazimierz Wielki założył – przypominał prezydent.

- Nigdzie indziej, jak w Bydgoszczy nie czci się tak pięknie pamięci największego polskiego władcy – dodał Eugeniusz Gołębiewski, burmistrz Kowala - rodzinnego miasta króla Kazimierza Wielkiego. - Myślę tutaj nie tylko o pomniku, ale też o uniwersytecie, brygadzie logistycznej. Być tutaj w dniu imienin króla to dla mnie wielki szacunek i satysfakcja.

Imieniny króla Kazimierza Wielkiego pod pomnikiem obchodzone były po raz dziewiąty. 
Materiał Agaty Raczek (Popołudnie z nami)
Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy/wideo: Agata Raczek

Wiadomości lokalne

2021-04-11, godz. 17:04 Ogień z hali przeniósł się na pole. Pożar w Dąbrowie Wielkiej pod Bydgoszczą Pożar hali do produkcji peletu oraz składowiska surowca w Dąbrowie Wielkiej koło Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski). » więcej 2021-04-11, godz. 16:31 Urządzili zasadzkę na dwóch pedofilów. Zatrzymali ich i przekazali policjantom Dwaj pedofile zatrzymani przez bydgoskich policjantów, a wszystko dzięki organizacji tropiącej podobnych przestępców. Do zdarzeń doszło w czwartek wieczorem i ... » więcej 2021-04-11, godz. 13:29 Pies nie miał siły wstać, nie jadł od tygodnia. Była interwencja, ale nie przeżył Był wyczerpany do tego stopnia, że nie mógł stać na własnych nogach. Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt -  po anonimowym zgłoszeniu  - odebrało inter ... » więcej 2021-04-11, godz. 11:52 Nie było wolnej karetki, więc poleciał śmigłowiec. Akcja w Bydgoszczy Jeden z mieszkańców bydgoskich Bartodziejów ciężko zachorował i wezwał karetkę. Poleciało do niego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. » więcej 2021-04-11, godz. 07:45 8760 godzin programu rocznie, 41 dziennikarzy. Świętujemy Polski Dzień Radia Równo 98 lat temu Stowarzyszenie Radiotechników Polskich wydało opinię do wytycznych ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok w powstaniu polskiego radia ... » więcej 2021-04-10, godz. 19:39 Na pasie awaryjnym autostrady A1 zapalił się samochód Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący autostradą A1 w okolicach miejscowości Grupa, gdzie zapaliło się auto. Ruch w kierunku Gdańska odbywał się ... » więcej 2021-04-10, godz. 16:13 Krew jest potrzebna zawsze. Leśnicy z regionu postanowili pomóc Kujawsko-pomorscy leśnicy oddawali w piątek (09.04.) krew, w ramach akcji 'Leśne osocze, leśna krew' organizowanej przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodo ... » więcej 2021-04-10, godz. 14:40 Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:44 Mieszkańcy Torunia mogą dziś "Posadzić drzewo dla pokoleń" Na Barbarce czekają sadzonki różnych gatunków drzew przygotowane przez Lasy Państwowe. Rośliny rozdawane są bezpłatnie. Można po nie przychodzić do godz. 14:0 ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:08 Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ ... » więcej
1234567