Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-02-19, 09:12 Redakcja

104-latka z regionu zaszczepiona przeciw COVID-19, a 110-latka jest ozdrowieńcem

Pani Aurelia Liwińska podczas szczepienia/fot. mat. prywatne
Pani Aurelia Liwińska podczas szczepienia/fot. mat. prywatne
Pani Aurelia Liwińska z marszałkiem Piotrem Całbeckim/fot. materiały UM
Pani Aurelia Liwińska z marszałkiem Piotrem Całbeckim/fot. materiały UM
110-letnia pani Elżbieta Rogala/fot. materiały UM
110-letnia pani Elżbieta Rogala/fot. materiały UM
Pani Aurelia Liwińska, 104-letnia mieszkanka Torunia została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi – informuje Urząd Marszałkowski.
- Zachęcam mieszkańców regionu do szczepień. To na razie jedyna szansa, abyśmy mogli wrócić do normalnego życia. Decyzję o skorzystaniu ze szczepionki powinniśmy podjąć w trosce o innych, a szczególnie osoby starsze, naszych rodziców, osoby z osłabioną odpornością - apeluje marszałek Piotr Całbecki. - Z panią Aurelią Liwińską mieliśmy okazję spotkać się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, była gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz, a z okazji rocznicy setnych urodziny papieża Jana Pawła II dzieliła się z nami wspomnieniami na temat patrona naszego województwa. Mamy nadzieję, że druga dawka szczepionki pozwoli seniorce powrócić do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez samorząd województwa – dodaje marszałek.

Pani Aurelia przyszła na świat 24 lipca 1917 roku w Kołbanie na Wołyniu. W trakcie drugiej wojny światowej, w 1943 roku przeżyła rzeź wołyńską. Z rodzinnych stron uciekła na teren Generalnego Gubernatorstwa i aż do upadku Powstania Warszawskiego przebywała w znajdującej się pod stolicą Kobyłce. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Iwicznej (województwo mazowieckie). Na Mazowszu małżonkowie wspólnie prowadzili gospodarstwo i niewielki hotel. Po śmierci męża, w 1988 roku seniorka przeniosła się do Torunia i zamieszkałą z córką. Doczekała się czworga dzieci oraz dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Medal Unitas Durat nestorka otrzymała z rąk marszałka Piotra Całbeckiego.

Z kolei Elżbieta Rogala - najstarsza osoba należąca do grona rówieśników Niepodległej, uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis zakażenie przechodziła łagodnie i jest ozdrowieńcem. Pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie w tym roku będzie obchodzić swoje 110. urodziny.

Wiadomości lokalne

2021-03-04, godz. 18:21 Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania Włocławianie już mogą składać wnioski o dofinansowanie do wymiany starych pieców. W tym roku Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 400 tys. zł, czyli dwa razy w ... » więcej 2021-03-04, godz. 16:16 W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu! Toruń ma pierwszy motoambulans. Motocykl kosztował 230 tys. zł i został zakupiony ze środków budżetu obywatelskiego na wniosek jednego z mieszkańców.  » więcej 2021-03-04, godz. 14:38 Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia] Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji powstają w Rypinie. Budową idzie pełną parą. » więcej 2021-03-04, godz. 13:49 To on założył piękne miasto Bydgoszcz. Imieniny króla Kazimierza Wielkiego [wideo] Bydgoszcz świętuje imieniny króla Kazimierza Wielkiego, założyciela grodu nad Brdą. W tym roku - z powodu pandemii - nie tak uroczyście, jak  w poprzednich la ... » więcej 2021-03-04, godz. 12:51 Specjalna komisja na UMK. Po dyskusji, że zbyt wielu studentów zdaje egzaminy - Nasza reakcja była błyskawiczna. Wyjaśniamy,  co stało się w Collegium Medicum w Bydgoszczy- powiedział Polskiemu Radiu PiK rektor UMK prof. Andrzej Sokala.  » więcej 2021-03-04, godz. 12:08 Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie 1067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby m ... » więcej 2021-03-04, godz. 11:29 Posłowie z naszego regionu w Radzie Doradców Politycznych Premiera Posłowie Piotr Król i Bartosz Kownacki -  parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu - zostali powołani na doradców politycznych przy Prezesie ... » więcej 2021-03-04, godz. 07:50 Coraz więcej śmieci w gminach powiatu sępoleńskiego. Kto je ma przetwarzać? Sępólno, Więcbork, Kamień i Sośno - chcą mieć własny RIPOK, czyli Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Najbliższa, w Bladowie koło Tucholi ... » więcej 2021-03-03, godz. 21:00 Prof. Jan Kopcewicz, były rektor UMK, nie współpracował z SB - uznał sąd To już koniec sprawy prof. Kopcewicza. Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora w sprawie wcześniejszych rozstrzygnięć w tej sprawie. » więcej 2021-03-03, godz. 19:47 Policjant z Bydgoszczy już 18 razy oddał osocze! I wciąż ma dużo przeciwciał Funkcjonariusz z Błonia to najprawdopodobniej rekordzista w oddawaniu osocza chorym na koronawirusa. Z jego daru przygotowano już 54 dawki leczniczego prepara ... » więcej
1234567