Sobota, 15 maja 2021 r.   Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora / W rozgłośni bydgoskiej powołano Redakcję Telewizyjną (1973)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
BSM - Trzciniec
2021-02-21, 09:08 Redakcja

Medal dla st. chor. Artura Kijucia z ZK Koronowo za pomoc ofiarom wypadku

St. chor. Artur Kijuć (stoi drugi od lewej strony) podczas wręczania medalu "Semper Paratus" przez wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia (pierwszy z lewej strony)./fot. Zakład Karny Koronowo/Facebook
St. chor. Artur Kijuć (stoi drugi od lewej strony) podczas wręczania medalu "Semper Paratus" przez wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia (pierwszy z lewej strony)./fot. Zakład Karny Koronowo/Facebook
24 stycznia 2021 roku. Mrok, śnieg, ślizgawica na drodze. St. chor. Artur Kijuć właśnie jechał na nocną służbę w koronowskim Zakładzie Karnym. Nagle, w okolicy Pruszcza zauważył w rowie rozbity samochód. Zatrzymał się natychmiast, jako jedyny...
- Obraz, który zobaczyłem był na tyle niepokojący i poważny, że od razu stanąłem i chwyciłem za telefon, by wezwać pomoc, nie wiedząc jeszcze kto, i w jakim stanie jest w środku, w pojeździe. Obawiałem się tego, co zobaczę wewnątrz samochodu. Jednocześnie rozmawiając z dyspozytorem, odkryłem, że w aucie była kobieta z małym dzieckiem, w wieku około czterech lat. Z pierwszych słów kobiety wynikało, że nic im nie jest, co też przekazałem dyspozytorowi - podsumowuje st. chor. Artur Kijuć, starszy oddziałowy Działu Ochrony Zakładu Karnego w Koronowie.

Potem wszystko działo się bardzo szybko. Funkcjonariusz pomógł poszkodowanym w wydostaniu się z przewróconego samochodu i zgodnie ze wskazówkami dyspozytora przeniósł ich do własnego auta, aby mogli się ogrzać. Następnie zabezpieczył miejsce zdarzenia, gdzie niebawem dotarły służby ratunkowe. Po otrzymaniu informacji o stanie zdrowia poszkodowanych, pan Artur z czystym sumieniem udał się w dalszą drogę na służbę.

W trakcie relacjonowania zdarzenia, Artur Kijuć zwrócił uwagę na jedną ważną kwestię:

- Gdy udzielałem pierwszej pomocy poszkodowanym, żaden inny kierowca nie zatrzymał się. Do obowiązków każdego uczestnika ruchu drogowego należy niezwłoczne udzielenie pomocy osobie rannej w wypadku drogowym. Niestety, nierzadko na drogach można spotkać tzw. "gapiów", którzy zamiast udzielić pomocy tylko się przyglądają. A często okazuje się, że minuty lub sekundy mogą zaważyć na czyimś życiu.

St. chor. Artur Kijuć, starszy oddziałowy działu ochrony Zakład Karny w Koronowie, za godną naśladowania postawę otrzymał od Michała Wosia, wiceministra Sprawiedliwości odznakę "Semper Paratus" (Zawsze gotowy).

Odznakę nadaje Dyrektor Generalny Służby Więziennej, w celu wyróżnienia pracowników i funkcjonariuszy Służba Więzienna, którzy dokonali czynu świadczącego o ich odwadze lub męstwie, a w szczególności czynu mającego na celu ratowanie życie lub zdrowia ludzkiego.

Źr. zakład Karny Koronowo

Wiadomości lokalne

2021-05-15, godz. 13:55 Pięknie i kolorowo, czyli kiermasz ogrodniczy w Bydgoszczy 40 wystawców, głównie ogrodników i szkółkarzy z całej Polski, prezentuje rośliny poszukiwane na wiosnę do ogrodów i na działki. Na terenie przy hali Łuczniczk ... » więcej 2021-05-14, godz. 20:15 Trwają poszukiwania sprawcy potrącenia policjanta w Grudziądzu Znane są personalia poszukiwanego - poinformował w piątek wieczorem oficer prasowy grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji podkom. Robert Szablewski. » więcej 2021-05-14, godz. 19:50 Coś dla seniorów w Brodnicy. Powstanie dzienny dom pobytu W piątek 14.05 w Urzędzie Miejskim w Brodnicy odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano umowę o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woje ... » więcej 2021-05-14, godz. 18:43 Czek na rozbudowę budynku straży pożarnej w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera odwiedził powiat tucholski, przed południem był w Śliwicach, gdzie oglądał wyremontowany ośrodek kultury. Pote ... » więcej 2021-05-14, godz. 17:39 „Muszkieterowie słowa” czyli spory, dyskusje, przemowy - tym razem online Dwie przeciwne drużyny, różne tezy i rożne tematy światopoglądowe, historyczne czy ekonomiczne. Zespoły z Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Gdańska, Inowrocławi ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:43 Piękny wiek! Nestorzy uhonorowani medalem od marszałka województwa [zdjęcia] Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat swobodnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy - Kazimierz Lewalski, mieszkaniec Wąbrzeźna, jest jedną z czterech ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:02 Złożono hołd ofiarom obozu przejściowego w bydgoskiej Smukale Doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski i Mieszko Klawikowski z Biura Wojewody oddali wpiątek (14 maja 2021 r.) hołd ofiarom niemieckiego ob ... » więcej 2021-05-14, godz. 14:46 Działacze Polski 2050: Więcej pieniędzy z UE dla Kujawsko-Pomorskiego! - Żądamy sprawiedliwego podziału środków unijnych dla regionu - mówili w Toruniu działacze Polski 2050. Przedstawiciele Ruchu Szymona Hołowni popierają staran ... » więcej 2021-05-14, godz. 12:37 Ukradł pistolet z bydgoskiej strzelnicy. I ukrył na bulwarach nad Brdą [wideo] Sąd aresztował 28-letniego mężczyznę, który z jednej ze strzelnic w Bydgoszczy ukradł pistolet. Złodziej został zatrzymany przez policjantów po kilku godzinac ... » więcej 2021-05-14, godz. 11:36 Kontrola zakończyła się strzelaniną. Potrącił policjanta i gwałtownie ruszył Policjant z Grudziądza w nocy z czwartku na piątek próbował skontrolować osoby siedzące w zaparkowanym samochodzie. Kierowca gwałtownie ruszył i potrącił funk ... » więcej
1234567