Piątek, 05 marca 2021 r.   Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
Polskie Radio PiK » Kultura
Spółdzielnia
2021-02-22, 10:05 Redakcja/Magda Jasińska

Bydgoskie akordeony można podziwiać w Ostromecku! Przyjechały z Częstochowy

Na zdjęciu: Alicja Dużyk - kurator wystawy, Roman Kryst (z prawej strony) - właściciel zbioru zabytkowych instrumentów; Andrzej Gawroński - kierownik sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego w ZPP Ostromecko./fot. Pałac Ostromecko/Facebook
Na zdjęciu: Alicja Dużyk - kurator wystawy, Roman Kryst (z prawej strony) - właściciel zbioru zabytkowych instrumentów; Andrzej Gawroński - kierownik sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego w ZPP Ostromecko./fot. Pałac Ostromecko/Facebook
Tworzona w Pałacu Nowym w Ostromecku stała wystawa instrumentów bydgoskich pn. „Skład Sommerfelda” wzbogaciła się o 11 akordeonów wyprodukowanych w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów. Instrumenty pochodzą ze zbiorów państwa Romana i Grażyny Krystów z Częstochowy.
Instrumenty pochodzą z lat 50 i wyprodukowane zostały w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów, która działała w mieście w latach 1953-1972 i wypuściła na rynek 230 tys. instrumentów takich marek jak Echo, Orlik, Carmen czy Kujawiak. Wśród prezentowanych instrumentów będzie także biały kruk – akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001.

Akordeony staną obok innych zacnych eksponatów "Składu Sommerfelda". Dlaczego Sommerfelda? Brunon Sommerfeld to jedna z ważniejszych postaci w historii bydgoskiej produkcji instrumentów. W latach 1905 -1939 prowadził fabrykę i skład fortepianów. […] W czasie okupacji niemieckiej został zarządcą komisarycznym słynnej Wielkopolskiej Fabryki Instrumentów Muzycznych w Bydgoszczy.

WFIM rozpoczęła działalność niedługo po tym jak Julian Gustaw Kielbich w roku 1906 przeniósł się do Bydgoszczy i zamieszkał przy ulicy Granicznej 12. Następnie Kielbich objął kierownictwo warsztatu instrumentów muzycznych w firmie Carla Voita przy ul. Dworcowej, a przy ul. Granicznej prowadził mały warsztat naprawy instrumentów dętych.

W roku 1911 posiadał własny zakład przy ul. Łokietka 20. Przeniósł go w roku 1914 na ul. Królowej Jadwigi 16 (obecnie nr 21). Przy produkcji instrumentów smyczkowych, szarpanych, dętych blaszanych i drewnianych pracowało 14 osób. Był to wówczas jedyny taki zakład w Bydgoszczy i Wielkopolsce. Od roku 1920 firma istniała pod nazwą „Pierwsza Wielkopolska Fabryka Instrumentów Muzycznych`. Produkowano instrumenty doskonałej jakości, które cieszyły się uznaniem w całej Polsce. Zaopatrywano w nie wiele orkiestr wojskowych i cywilnych. Klientami byli również Niemcy, Czesi, Węgrzy i zapewne także muzycy oraz zespoły muzyczne innych państw.

Firma Juliana Kielbicha zdobyła wiele nagród i dyplomów, a w roku 1929, na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu przyznano jej „Mały medal złoty` za jakość i wygląd instrumentów dętych drewnianych. W czasie okupacji niemieckiej fabryka była pod komisarycznym zarządem Brunona Sommerfelda. W tym zakładzie nadal pracował Jan Kielbich, współpracując z fabryką i hurtownią artykułów muzycznych Otto Schlüslera w miejscowości Markneukirchen.

Po II wojnie światowej Jan Kielbich nadal prowadził fabrykę, która w roku 1948 uległa likwidacji. Bydgoska Fabryka Akordeonów, założona po II wojnie światowej, przez wiele lat produkowała akordeony projektu Juliana Kielbicha. Po likwidacji fabryki - Jan Kilebich prowadził warsztat naprawy instrumenetów do 1971.

Oprócz pianin wytworzonych w fabryce Sommerfelda, w ostromeckiej kolekcji fabryce znajdą się m.in. fortepian skrzydłowy Wiszniewskiego z połowy XIX w., a także pianina innych bydgoskich producentów – Wilhelma Jehnego czy Kazimierza Chamskiego. […] Ale Skład Sommerfelda to nie tylko instrumenty klawiszowe – są tutaj także m.in. instrumenty dęte blaszane, w tym puzon i saksofon tenorowy wyprodukowane w Bydgoszczy.

Jeszcze słowo o właścicielu zbiorów, z których pochodzi wspomniane 11 bydgoskich akordeonów.

Roman Kryst jest kierownikiem i liderem założonej przez siebie w 2002 roku Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”. Uprawia muzykę inną niż słyszymy na przeglądach akordeonowych, tak zwany „folklor miejski” (własne teksty i muzyka ). Kapela jest laureatem wielu festiwali i przeglądów w Polsce, zdobywcą Certyfikatu „Najlepsze w Polsce/The Best in Polan”. Jest również instruktorem i choreografem zespołów folklorystycznych, oraz instruktorem w przedszkolu. Roman to również kapelmistrz Orkiestry Dętej, ceniony juror na różnych festiwalach i przeglądach. Inicjator i koordynator wielu imprez kulturalnych między innymi „Zjazdu Świata Akordeonu” czy też „Festiwalu Kapel folkloru Miejskiego” Za działalność na rzecz rozwoju kultury wielokrotnie nagrodzony : „Mecenas Kultury 2014” , „Człowiek Roku Częstochowy i Powiatu Częstochowskiego 2014”, honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrna i następnie złotą odznaką „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, oraz „Złotym Krzyżem Zasługi” przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyróżnienie w konkursie „Jurajski Produkt Roku” jako osoba zasłużona dla rozwoju i promocji regionu.
Relacja Magdy Jasińskiej

Kultura

2021-03-05, godz. 17:11 „Napój miłosny” po wielu miesiącach przerwy. Bydgoska Opera Nova zaprasza Opera Donizettiego „Napój miłosny' w reżyserii nie żyjącego już Krzysztofa Nazara zostanie wystawiona w piątek, sobotę i niedzielę (5-7 marca) - po wielomiesi ... » więcej 2021-03-05, godz. 06:45 Wyspa Młyńska w pamięci bydgoszczan. Powstanie archiwum tego miejsca Park Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy chce stworzyć z mieszkańcami archiwum dotyczące Wyspy Młyńskiej. Mnóstwo osób ma swoje opowieści, zdjęcia i inne związ ... » więcej 2021-03-04, godz. 21:16 Baśniowa „Wyspa" Teatru Kameralnego. Ten spektakl trzeba zobaczyć! W sobotę (06.03.) premierę musicalu „Wyspa'. Będzie to polska prapremiera docenionego za granicą tytułu, w którym w rolę wielu bohaterów wcielają się dwie akt ... » więcej 2021-03-04, godz. 09:13 Rolnicy, graficy, tatuaże i malarze w Persie. Nowa galeria w Toruniu [zdjęcia] Galeria Ceglana to nowa oferta Klubokawiarni Pers w Toruniu. Od początku pandemii, miejsce to diametralnie zmieniło swoją ofertę, dostosowując się do aktualny ... » więcej 2021-03-03, godz. 18:00 Filharmonia Pomorska: Capella Bydgostiensis i Piotr Pławner - w podwójnej roli Podczas kolejnego koncertu Filharmonii Pomorskiej z udziałem publiczności, Piotr Pławner wystąpi w środę (03.03.), o godz. 19, jako solista, i jako dyrygent C ... » więcej 2021-03-03, godz. 08:15 Kolejny krok do powstania ECF Camerimage w Toruniu. Konkurs na koncepcję architektoniczną Ogłoszony został konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. » więcej 2021-03-02, godz. 19:40 Stypendia dla artystów i promotorów kultury przyznane Fotograf, tancerka, muzycy, plastycy, promotorzy kultury i zaangażowani w opiekę nad zabytkami - czternaścioro utalentowanych artystów odebrało z rąk marszałk ... » więcej 2021-03-02, godz. 08:37 Ethniesy, Przeczytani, Animocje. Bydgoski MCK zaprasza na Wiosnę Festiwali Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy, Festiwal literatury Przeczytani oraz przegląd najlepszych i najciekawszych filmów animowanych na Festiwalu Ani ... » więcej 2021-03-01, godz. 17:18 Konkurs na projekt Centrum Filmowego Camerimage. Żydowicz: „To ma być arcydzieło!” Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu ogłosiły wspólnie Instytucja Ku ... » więcej 2021-02-28, godz. 20:32 Masterclass Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela. Kurs w Akademii Muzycznej Mimo niedawno ukończonych zaledwie 30 lat już jest światowej sławy kontratenorem. Jakub Józef Orliński przyjechał do bydgoskiej Akademii Muzycznej wraz ze zna ... » więcej
1234567