Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2020-12-31, 10:00 Redakcja/Katarzyna Prętkowska

Kolej w regionie: na tej zmianie mogą skorzystać mieszkańcy Świecia

Dworzec w Terespolu Pomorskim./fot. Facebook/Michał Krzemkowski
Dworzec w Terespolu Pomorskim./fot. Facebook/Michał Krzemkowski
Radny Sejmiku Michał Krzemkowski pisze do marszałka województwa Piotra Całbeckiego. W liście apeluje o przedłużenie połączenia kolejowego Czersk - Laskowice Pomorskie do Terespola Pomorskiego.
Szanowny Panie Marszałku,

Zwracam się do Pana z wnioskiem, złożonym już ustnie na ostatniej sesji Sejmiku 21 grudnia br., aby po unormowaniu sytuacji w wojewódzkich przewozach pasażerskich i przywróceniu kolejowego ruchu na trasie kolejowej 215 Czersk - Laskowice Pomorskie, przedłużyć to połączenie do stacji kolejowej Terespol Pomorski, co umożliwi korzystanie z przewozów kolejowych mieszkańcom ponad 25 tysięcznego Świecie. Uczyni to pasażerską komunikację kolejową bardziej dostępną. Jednocześnie przyczyni się do zwiększenia liczby pasażerów, co w perspektywie uczyni to połączenie rentownym. Po remoncie LK nr 240 z Terespola Pomorskiego do stacji Świecie Przechowo, planowanym przez PLK, można to połączenie przedłużyć do stacji Świecie Przechowo. Wypełniałoby to jeden z głównych postulatów zapisanych w uchwalonej tydzień temu Strategii Rozwoju Województwa - Strategia Przyspieszenia 2030 plus, by połączenia kolejowe kończyły się nie na połączeniach węzłowych, ale na stacjach końcowych danej miejscowości lub linii.

Sugerowałbym, po dokonaniu oczywiście wcześniej rozpoznania rynku w tym względzie, wprowadzenie 5 połączeń kolejowych dziennie w dni powszednie w obie strony.

Odpowiedź marszałka powinniśmy poznać w ciągu dwóch tygodni.

Przypomnijmy, że połączenie kolejowe Laskowice-Czersk podobnie jak Bydgoszcz-Chełmża zostało zawieszone. Jak informuje Urząd Marszałkowski, trwają prace nad przywróceniem linii po 18 stycznia, jeśli młodzież wróci do szkół.

Autobusy zastępcze na trasach Wierzchucin - Lipowa - Tleń Włocławek-Kaliska-Kutno Bydgoszcz - Unisław - Chełmża mają kursować od 3 stycznia.
Mówi Michał Krzemkowski

Wiadomości lokalne

2021-08-03, godz. 18:07 Co z płytą Starego Rynku po kontroli NIK? Radni PiS pytają prezydenta Bydgoscy radni klubu PiS ponownie pytają o płytę Starego Rynku i nie wykluczają zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędu Zamówień Publicznych ... » więcej 2021-08-03, godz. 17:02 Pomagali niepełnosprawnemu na wózku. Z jego kurtki zniknęły 3 tys. zł Trójka młodych osób pomogła mężczyźnie poruszającym się na wózku inwalidzkim dotrzeć do jednego z hoteli na terenie Grudziądza. Na miejscu niepełnosprawny zor ... » więcej 2021-08-03, godz. 15:13 Atak antyszczepionkowców na dom dziecka w Aleksandrowie Kujawskim - Działałam zgodnie z prawem, jestem szykanowana - mówi dyrektor Domu Dziecka w Aleksandrowie Kujawskim i zawiadamia prokuraturę. Klika dni temu do placówki w ... » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Wykopali dziewięć szkieletów. Rynek w Starym Fordonie odkrywa tajemnice Dziewięć szkieletów, w tym dwa niekompletne - to najnowsze znalezisko na terenie rewitalizowanego Rynku w Starym Fordonie. Archeolodzy natknęli się na pozosta ... » więcej 2021-08-03, godz. 11:55 Turyści odkrywają uroki Pomorza i Kujaw i... są zadowoleni Coraz więcej turystów, szukając odpoczynku z dala od tłumów, odkrywa region kujawsko-pomorski. Szczególnie atrakcyjne dla gości są rzeki regionu. » więcej 2021-08-03, godz. 10:11 Alfred Bujara: Skończmy z fikcją. Rzecz o handlu w niedzielę - Nie dążymy do zamykania sklepów w niedzielę - zapewnia Alfred Bujara - szef handlowej „Solidarności”. Gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK zaznaczył, że sy ... » więcej 2021-08-03, godz. 09:00 Na Starym Rynku zażądali wyjaśnień ws. jego przebudowy! Rozliczenia winnych zaniedbań przy przebudowie płyty Starego Rynku w Bydgoszczy i nasadzeń wyższej, chroniącej przed upałami roślinności, drzew, domagają się ... » więcej 2021-08-03, godz. 07:00 W „powstańczej podróży” wyjeździł rowerem symbol Polski Walczącej Oryginalny prezent przygotował powstańcom torunianin Przemysław Wołoszyk. W pięć dni przejechał rowerem ponad 1000 kilometrów, żeby symbolicznie utworzyć na m ... » więcej 2021-08-02, godz. 22:02 Płomienie wglądały groźnie, szczęśliwie obyło się bez ofiar Pożar w Grudziądzu. 2 sierpnia po godz. 20.00 ogień pojawił się na poddaszu budynku mieszkalnego przy ulicy Kwiatowej. » więcej 2021-08-02, godz. 20:55 Poszukujemy zaginionego 38-latka! Policjanci z komisariatu na toruńskim Rubinkowie poszukują 38-letniego Mariusza Wapińskiego. Zaginiony wyszedł z domu 31 lipca tego roku i do chwili obecnej n ... » więcej
1234567