Środa, 05 maja 2021 r.   Imieniny: Ireny, Waldemara
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-12-15, 11:47 Michał Jędryka/Redakcja

Robert Kwiatkowski: Liczby pokazują, jak ewaluowała sytuacja mediów publicznych

Robert Kwiatkowski/fot. Archiwum
Robert Kwiatkowski/fot. Archiwum
- Ocenę mediów publicznych należy oprzeć na konkretnych, mierzalnych parametrach, a system abonamentowy uszczelnić — uważa poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy, powołany w ostatnich dniach do Rady Mediów Narodowych, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Kilka dni temu został Pan członkiem Rady Mediów Narodowych, której zadaniem jest przede wszystkim mianowanie władz mediów publicznych. Jak Pan widzi swoją rolę w tym gremium?
Robert Kwiatkowski: Już ją Pan w pewnym sensie określił, ale ja bym zakres obowiązków poszerzył. Przede wszystkim to ocena działalności mediów publicznych - tego, jak wypełniają swoją misję, jak służą obywatelom, a w konsekwencji ocena tych, którzy za to odpowiadają.

Nie jest zręczne mówienie w mediach publicznych o mediach publicznych, ale pewnie Pan wchodzi do Rady ze swoją oceną.

- To dla mnie powrót do środowiska, z którego się wywodzę i które świetnie znam, bo przez lata byłem we władzach mediów publicznych. Byłem członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Radia, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, potem przez wiele lat prezesem Telewizji Polskiej. Mogę powiedzieć, że znam to środowisko, choć w ostatnich pięciu latach uległo ono dość radykalnym przemianom.

I dosyć radykalne są także opinie o tych mediach, bardzo spolaryzowane. Dlatego pytam o Pana ocenę.
- Pozwoli Pan, że na tym etapie uchylę się od bezpośredniej odpowiedzi. Powiem tylko, że zależy mi na wprowadzeniu do debaty publicznej bardziej obiektywnych kryteriów oceny. Zdaję sobie sprawę, że przewodniczącego Czabańskiego czy panią poseł Lichocką, którzy również zasiadają w Radzie Mediów Publicznych, a wywodzą się z PiS, nie przekonam do swoich ocen. Z kolei oni także pewnie nie przekonają mnie do swoich. Zgodnie jednak z zasadą, że fakty są święte, a komentarze i oceny nie, chciałbym skupić się na tych pierwszych. Są przecież mierzalne, ilościowe dane, które nie podlegają weryfikacji, jak np. wpływy ze środków budżetowych, pozycja na rynku reklamy, akceptacja opinii publicznej. To są wszystko liczby, które pokazują na przestrzeni lat - dziś można powiedzieć dziesięcioleci - jak ewaluowała sytuacja mediów publicznych, które dziś nazywa się mediami narodowymi. Czy udział w rynku spada czy rośnie? Czy dotacja z budżetu – nazywajmy to abonamentem, bądź bezpośrednią dotacją - spada czy rośnie? Czy pieniędzy jest więcej, czy mniej? Czy ludzie – nie politycy, ale właśnie ludzie– lepiej oceniają te media, czy gorzej?

Cała Rozmowa Dnia - wideo, dźwięk

Wiadomości lokalne

2021-05-05, godz. 20:08 Wspierają polskie ośrodki na wschodzie. Bractwo Inflanckie świętuje 20-lecie Na Zamku Bierzgłowskim odbyła się uroczystość 20-lecia Bractwa Inflanckiego w Bydgoszczy. Organizacja o charakterze turystyczno-historycznym pielęgnuje więzi ... » więcej 2021-05-05, godz. 18:16 Rodziny zmarłych na COVID-19 kontra szpital w Toruniu: śledztwo umorzone Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - ustaliło Polskie Radi ... » więcej 2021-05-05, godz. 15:18 Znęcał się, a w końcu pobił na śmierć. 25 lat więzienia dla zabójcy małego Tomka Sąd Okręgowy w Toruniu wydał w środę wyrok w głośnej sprawie z 2017 roku. Skazał zabójcę trzylatka na 25 lat więzienia. » więcej 2021-05-05, godz. 13:30 Winny wyzywania Niemców po pijanemu w Toruniu. Wyrok w zawieszeniu 18-letni torunianin winny znieważenia cudzoziemców na tle narodowościowym. Krzyczał do pokrzywdzonych „Naziści! Hitlerowcy!”. Był pijany. W środę Mikołaj K. u ... » więcej 2021-05-05, godz. 12:32 Żelazny miecz tkacki i nie tylko. Co jeszcze znaleźli archeolodzy? Wdecki Park Krajobrazowy podsumował sezon badań archeologicznych. Prace badawcze prowadzone były na terenie odkrytej osady ludzkiej sprzed prawie 2000 tys. la ... » więcej 2021-05-05, godz. 11:18 Do Myślęcinka na szczepienie. Drugi punkt szczepień masowych w Bydgoszczy [zdjęcia] 1200 osób dziennie może się szczepić w nowo otwartym punkcie szczepień powszechnych w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym. » więcej 2021-05-05, godz. 09:16 Maciej Konieczny: To było ważne głosowanie dla Polski i Europy Poseł Maciej Konieczny — współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego partii Razem, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że fundusz odbud ... » więcej 2021-05-05, godz. 07:46 Drugi punkt szczepień masowych w Bydgoszczy: BCTW Myślęcinek Od środy, 5 maja zaczął działać drugi w Bydgoszczy - po Fordonie - punkt szczepień powszechnych. Punkt jest zlokalizowany w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawie ... » więcej 2021-05-05, godz. 06:50 Bydgoszcz jest rozkopana przez „Wodociągi". Kiedy zakończą się prace? Na kilku ulicach Bydgoszczy życie mieszkańców i kierowców utrudniają przedłużające się prace wodociągowe. Kiedy wreszcie znikną wykopy i hałasy? » więcej 2021-05-04, godz. 20:19 Łąki kwietne i hotele dla owadów powstaną na bydgoskim Czyżkówku Miasto Bydgoszcz włącza się w program ochrony pszczół. W ramach projektu BeePathNet powstaną ule i łąki kwietne. Tereny na ten cel przeznaczyła m.in. spółka M ... » więcej
1234567