Senator PSL po przejściu Covid-19: Apeluję o słuchanie sanepidu i empatię dla chorych

2020-09-28, 11:26  Katarzyna Prętkowska/Redakcja
Senator Ryszard Bober/fot. Archiwum

Senator Ryszard Bober/fot. Archiwum

- Gospodarka, szkoły - wszystko wróciło do normalności i w tej chwili trudno by było Polaków zmobilizować, aby nałożyli sami na siebie rygory i ograniczenia, ale koronawirusa nie należy lekceważyć - mówi Ryszard Bober. Senator PSL był gościem porannej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Katarzyna Prętkowska: Trudno rozpocząć rozmowę inaczej, niż od pytania o Pana zdrowie. Jak Pan się czuje?
Ryszard Bober: Czuję się dobrze, przeszedłem Covid-19, jestem ozdrowieńcem, ale pragnę przestrzec wszystkich Państwa, abyśmy stosowali się do zaleceń sanepidu i podchodzili z respektem do wirusa. Przede wszystkim - zachowywali dystans społeczny i nosili maseczki, które są bezwzględne w naszym codziennym funkcjonowaniu. Nie da się w tej chwili już bez tego w sposób znaczący uporać z wirusem.

Pan prawdopodobnie zaraził się od senatora Libickiego. Wiem, że senator przechodził Covid-19 ciężko, trafił nawet do szpitala na dłuższy czas. A Pan?

- Były takie dwa dni, w których gorzej się czułem, miałem grypowe objawy – bóle mięśni, temperaturę, apatię, brak apetytu i – jak to zwykle w takich przypadkach - nic się człowiekowi nie chce - ani ruszyć ręką, ani nogą. Po dwóch dniach organizm w miarę się zmobilizował i uporałem się z tym wszystkim.

Apeluje Pan o zachowanie dystansu społecznego i stosowanie się do zasad, tymczasem od kilku dni słyszymy o rekordach zachorowań zarówno w Polsce, jak i u nas - na Kujawach i Pomorzu. Jak Pan przyjmuje te doniesienia?
- Otworzyliśmy się, Polacy wyjechali na wakacje, gdzie odreagowali sobie wcześniejsze zamknięcie. Dzieci wróciły do szkół, chorują często bezobjawowo, ale mają wirusa i zarażają swoje rodziny. Słyszymy w tej chwili, że jest bardzo dużo przypadków. Wirus rozprzestrzenia się na imprezach zorganizowanych czy domowych.
Najważniejsze jest, żeby rzeczywiście system był wydolny - żeby w szpitalach były miejsca dla tych, którzy potrzebować będą takiego wsparcia i podłączenia być może do respiratora.

A jak Pan ocenia strategię rządu w walce tak zwaną drugą fajną epidemii? Przedstawiciele resortu zdrowia mówią, że kolejnego lockdownu nie będzie, jest natomiast punktowe reagowanie - podział na strefy i powiaty z większymi restrykcjami.
- Reakcja rządu musi być. Jeżeli występują sytuacje, że w danym miejscu jest wysyp zachorowań, trzeba to maksymalnie ograniczać. Mało kto już wyobraża sobie, żebyśmy jako Polacy poddali się znowu kwarantannie. Gospodarka, szkoły - wszystko wróciło do jakiejś normalności i w tej chwili trudno by było Polaków zmobilizować, aby nałożyli sami na siebie rygory i ograniczenia. Przede wszystkim - nie panikujmy i więcej empatii dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy, bo potrzebne jest również wsparcie dla chorych, a nie pokazywanie ich jako źródła zagrożeń. Każdego za chwilę to może spotkać. (...)

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Region

Gorące pączki na toruńskim zamku krzyżackim. A po pączkach strzelanie z łuku

Gorące pączki na toruńskim zamku krzyżackim. A po pączkach strzelanie z łuku!

2022-02-23, 09:00
Strefa parkingowa w Bydgoszczy będzie rozszerzona. Wreszcie za parking zapłacimy kartą

Strefa parkingowa w Bydgoszczy będzie rozszerzona. Wreszcie za parking zapłacimy kartą!

2022-02-23, 07:59
Nowe elementy wiaduktu już na miejscu. Kiedy pojadą nim kierowcy [wideo]

Nowe elementy wiaduktu już na miejscu. Kiedy pojadą nim kierowcy? [wideo]

2022-02-23, 06:56
Wycinka na Kępie Bazarowej. Ratusz wstrzymuje się z komentarzami i czeka na wyjaśnienia

Wycinka na Kępie Bazarowej. Ratusz wstrzymuje się z komentarzami i czeka na wyjaśnienia

2022-02-22, 22:06
TIR Wolności przyjechał do Bydgoszczy: Rozliczymy ich za lockdown

„TIR Wolności” przyjechał do Bydgoszczy: „Rozliczymy ich za lockdown”

2022-02-22, 21:15
Na terenie Polski wprowadzono Alarm CRP Charlie. Co to oznacza

Na terenie Polski wprowadzono Alarm CRP Charlie. Co to oznacza?

2022-02-22, 20:33
Wystawa (Nie) widzę w Sejmie. Na otwarciu były też uczennice z ośrodka Braillea

Wystawa „(Nie) widzę” w Sejmie. Na otwarciu były też uczennice z ośrodka Braille’a

2022-02-22, 18:10
Pruszcz miastem. Odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej

Pruszcz miastem. Odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej

2022-02-22, 17:31
Był wniosek, jest areszt. Patostreamer Marcin O. za kratkami

Był wniosek, jest areszt. Patostreamer Marcin O. za kratkami

2022-02-22, 16:30
Ukraińskie studentki z Bydgoszczy: Boimy się braku kontaktu z rodziną

Ukraińskie studentki z Bydgoszczy: Boimy się braku kontaktu z rodziną

2022-02-22, 12:49
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę