Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-24, 20:39 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Po tej uczelni praca będzie pewna. „Przełomowa chwila dla Grudziądza”

W uroczystości udział wzięła wiceminister Iwona Michałek/fot. grudziadz.pl
W uroczystości udział wzięła wiceminister Iwona Michałek/fot. grudziadz.pl
Coraz bliżej powstania wyższej uczelni technicznej  w Grudziądzu. Prezydent Maciej Glamowski oraz prezes Wojskowych Zakładów Uzbrojenia  Piotr Tefelski podpisali dziś w tej sprawie porozumienie. 
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia  planują utworzenie Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu o profilu technicznym, której zadaniem będzie przygotowywanie wykwalifikowanej kadry dla przemysłu obronnego i cywilnego a także wspieranie działalności WZU. – Mamy dziś historyczną, przełomową chwilę dla Grudziądza, bo w naszym mieście brakuje wyższej publicznej uczelni. Grudziądz ma bogate tradycje kształcenia na kierunkach technicznych. W okresie międzywojennym funkcjonowała tu Państwowa Szkoła Budowy Maszyn, która swoim poziomem nie odstawała niczym od politechniki. Znajdowała się tu także Szkoła Orląt, która następnie została przeniesiona do Dęblina – mówił prezydent Maciej Glamowski.

W uroczystości udział wzięła także  wiceminister Iwona Michałek. Wniosek o utworzenie uczelni czeka teraz na zatwierdzenie przez Ministra Szkolnictwa Wyższego. 
 
Pierwsza grupa studentów - około 50 osób - miałaby rozpocząć naukę w 2021 roku. Planowane jest utworzenie studiów 3,5-letnich inżynierskich na kierunku mechatronika, w dwóch specjalnościach – mechatronika stosowana i automatyka i sterowanie maszyn. Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia lub w firmach znajdujących się w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej czy w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-01-18, godz. 21:41 Pikieta pod toruńskim sądem. W obronie sędziów odsuniętych od orzekania Przed siedzibą Sądu Okręgowego w Toruniu, działacze Komitetu Obrony Demokracji zorganizowali pikietę pod hasłem „Stop represji wobec przedstawicieli wymiaru s ... » więcej 2021-01-18, godz. 20:52 Czy 1 lutego bydgoskie osiedla pogrążą się w ciemności? Jest światełko w tunelu! Bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe szukają sposobu na rozwiązanie konfliktu z firmą Enea. Wyjścia są dwa: albo podpiszą umowę z Eneą - choć nie na tych warun ... » więcej 2021-01-18, godz. 19:47 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu w powiecie rypińskim został oficjalnie przekazany Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które od 1 stycznia jest organem prowadząc ... » więcej 2021-01-18, godz. 19:00 Powiat rypiński: komunikacyjnie wykluczeni będą wreszcie zadowoleni 18 nowych linii autobusowych będzie kursować w powiecie rypińskim. Ponad 700 tysięcy złotych na te połączenia pochodzi ze środków „Funduszu rozwoju przewozów ... » więcej 2021-01-18, godz. 16:30 W 11 szkołach specjalnych w regionie, przez pandemię nie zaczęły się lekcje - W pięciu placówkach specjalnych podjęto decyzję o przejściu na naukę zdalną. W pozostałych sześciu, do końca stycznia nauka będzie prowadzona w systemie hyb ... » więcej 2021-01-18, godz. 15:49 Z Chełmży znów pociągiem do Bydgoszczy. Rozkład jazdy budzi emocje Punktualnie o 6:32 pierwszy po miesięcznej przerwie pociąg z Chełmży do Bydgoszczy odjechał z chełmżyńskiego dworca. » więcej 2021-01-18, godz. 14:28 Druga dawka dla zaszczepionych w Toruniu. Do Grudziądza szczepionki nie dotarły Personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 pod koniec grudnia, teraz przyjmuje drugą. » więcej 2021-01-18, godz. 13:24 Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. » więcej 2021-01-18, godz. 12:32 Minus 12 w klasie! Jedna ze szkół w Grudziądzu nadal zamknięta! 20 stopniowy mróz sparaliżował pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Dąbrówki 7 w Grudziądzu. » więcej 2021-01-18, godz. 11:24 Groźna noc na autostradzie A1. Zderzenie trzech ciężarówek Kierujący ciężarowym renault najechał na tył ciężarowego mana z przyczepą. Siła uderzenia była tak duża, że z renault wyrwało kabinę, która spadła na jezdnię. ... » więcej
1234567