Tu zawsze była i będzie Polska! Stulecie powrotu Golubia-Dobrzynia do Macierzy [zdjęcia i filmy]

2020-01-17, 12:35  Kamila Zroślak/Redakcja
Stulecie powrotu Golubia-Dobrzynia do wolnej Polski/fot. Janusz Wiertel

Stulecie powrotu Golubia-Dobrzynia do wolnej Polski/fot. Janusz Wiertel

Golub-Dobrzyń jest dziś biało-czerwony - prawie, jak 100 lat temu. Obchody rozpoczęły się apelem pamięci i złożeniem wieńca pod tablicą pierwszego polskiego burmistrza miasta Franciszka Golusa na golubskim rynku.

Uroczystości to pokłosie tego, co działo się tu dokładnie 100 lat temu. – Mieszkańcy Golubia, jak i Dobrzynia mieli w sercach jedną myśl - to, że walczę w mundurze niemieckim czy rosyjskim nie oznacza, że moje serce nie jest przepełnione Polską. I być może ich wysiłek spowodował, że mogli czuć ogromną radość, gdy zbliżył się ten właśnie dzień - mówił prowadzący uroczystość.

– To ważny dzień, bo czcimy niepodległość. Ja żyję hasłem: tu była, jest i będzie zawsze Polska. O to walczyli moi rodzice - żołnierze Armii Krajowej. Jestem dumna, że mogę uczestniczyć w tak przepięknej uroczystości - mówiła jedna z uczestniczek.

Po części oficjalnej uroczystość przeniosła się na Zamek Golubski. Tam rozpoczął się piknik pod hasłem „Moja niepodległa". O 14.00 odbyła się inscenizacja historyczna – wkroczenie Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowana przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną.

Uroczystości są objęte patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Relacja Kamili Zroślak cz. V

Relacja Kamili Zroślak cz. III

Relacja Kamili Zroślak cz. II

Relacja Kamili Zroślak cz. I

Mówi Łukasz Walkusz z Urzędu Marszałkowskiego

Materiał Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)

Wejście żołnierzy Hallera do Golubia (jw)

Żołnierze Hallera na golubskim zamku (jw)

Marszałek Piotr Całbecki składa kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Golubiu-Dobrzyniu

Region

Złodziej samochodu wpadł, ponieważ... nie chciał zapłacić za obiad w restauracji

Złodziej samochodu wpadł, ponieważ... nie chciał zapłacić za obiad w restauracji

2026-06-26, 18:30
Były szef Orlenu Daniel Obajtek chce dołączyć do protestu głodowego w IKS Solino

Były szef Orlenu Daniel Obajtek chce dołączyć do protestu głodowego w IKS Solino

2026-06-26, 17:57
WZL Nr 2 z Bydgoszczy i Embraer podpisały porozumienie o współpracy. Chodzi m.in. o modernizację samolotów

WZL Nr 2 z Bydgoszczy i Embraer podpisały porozumienie o współpracy. Chodzi m.in. o modernizację samolotów

2026-06-26, 17:31
Mężczyzna utopił się w stawie przy remizie OSP w Padniewie koło Mogilna

Mężczyzna utopił się w stawie przy remizie OSP w Padniewie koło Mogilna

2026-06-26, 17:25
Kradzież torebki z cenną zawartością. Policja szuka kobiet nagranych przez kamery [wideo]

Kradzież torebki z cenną zawartością. Policja szuka kobiet nagranych przez kamery [wideo]

2026-06-26, 17:05
Nocne utrudnienia na skrzyżowaniu Sułkowskiego i Kamiennej. Rusza układanie nowej nawierzchni

Nocne utrudnienia na skrzyżowaniu Sułkowskiego i Kamiennej. Rusza układanie nowej nawierzchni

2026-06-26, 16:54
Pożar krzewów przy bydgoskiej szkole muzycznej. W gąszczu było pełno puszek [zdjęcia]

Pożar krzewów przy bydgoskiej szkole muzycznej. W gąszczu było pełno puszek [zdjęcia]

2026-06-26, 16:30
Żegnaj, szkoło Uczniowie z całego regionu odebrali świadectwa szkolne

Żegnaj, szkoło! Uczniowie z całego regionu odebrali świadectwa szkolne

2026-06-26, 16:02
38 stopni w cieniu, a może i więcej. Tyle mogą pokazać termometry w regionie w weekend

38 stopni w cieniu, a może i więcej. Tyle mogą pokazać termometry w regionie w weekend

2026-06-26, 15:16
Śmiertelny wypadek motocyklisty pod Radziejowem. Zginął zasłużony druh OSP Osięciny [aktualizacjazdjęcia]

Śmiertelny wypadek motocyklisty pod Radziejowem. Zginął zasłużony druh OSP Osięciny [aktualizacja/zdjęcia]

2026-06-26, 15:09
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę