Niepodległościowa sesja w Toruniu. Medale, wspomnienia, radość z wolnej Polski

2020-01-16, 20:50  Michał Zaręba
Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba

Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba

Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba

Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba

- Możemy czuć się jak u siebie w domu, wolni, niepodlegli, decydujący o swoich losach - powiedział prezydent Michał Zaleski. Uroczystą sesją rady miasta w Ratuszu Staromiejskim, zainaugurowano obchody 100-lecia rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Z tej okazji, okolicznościowym medalem został uhonorowany Marek Skrzyński - wnuk dowódcy Dywizji Pomorskiej płk. Stanisława Skrzyńskiego, której oddziały weszły do Torunia 18 stycznia 1920. Uhonorowano też Uniwersytet Mikołaja Kopernika i marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

- Myślę, że dla każdego torunianina to jest bardzo ważny dzień - mówi Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta. - Wspominamy nie tylko stulecie powrotu Torunia do Polski, ale także niezwykłe emocje wszystkich ludzi, którzy walczyli o polski Toruń, wolny Toruń, bogaty Toruń.

- Warto wspominać te czasy, kiedy po wielu latach zniewolenia, w Toruniu otworzyły się wszystkie drzwi i okna na powitanie Wojska Polskiego - przypomina Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Armia generała Józefa Hallera wkroczyła do naszego miasta. Wszędzie brzmiało jedno wielkie, piękne słowo: Polska. Jesteśmy krajem, w który my, torunianie, możemy czuć się, jak u siebie w domu.

- Bardzo jesteśmy zawsze wzruszeni, gdy tutaj jesteśmy. Staramy się być co roku - mówi Marek Skrzyński. - To jest jedna z tych niewielu triumfalnych rocznic obchodzonych w Polsce. Nie martyrologiczna, a pełna triumfu.

W uroczystości uczestniczyli też wicewojewoda Józef Ramlau i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

W piątek (17.01.) w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Powrót Torunia do Polski". W sobotę (18.01.) na Rynku Staromiejskim odbędzie się piknik historyczny „Halleriada". Będzie też rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto. Program obchodów dostępny jest na stronie torun.pl

Materiał Michała Zaręby

Region

Wyższe bloki na Górzyskowie Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej odpowiada mieszkańcom

Wyższe bloki na Górzyskowie? Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej odpowiada mieszkańcom

2026-06-08, 16:40
Tragiczne wiadomości po wypadku motocyklisty na drodze S5. Ranny mężczyzna nie żyje [aktualizacja]

Tragiczne wiadomości po wypadku motocyklisty na drodze S5. Ranny mężczyzna nie żyje [aktualizacja]

2026-06-08, 16:07
Miliony z KPO zmieniają bydgoską uczelnię. W Collegium Medicum UMK już to widać [zdjęcia]

Miliony z KPO zmieniają bydgoską uczelnię. W Collegium Medicum UMK już to widać [zdjęcia]

2026-06-08, 16:00
Prokurator: Złożymy zażalenie na decyzję o odmowie aresztowania matki dziecka, które wypadło z okna

Prokurator: Złożymy zażalenie na decyzję o odmowie aresztowania matki dziecka, które wypadło z okna

2026-06-08, 15:52
Czy w IKS Solino zostanie powołany mediator Mamy odpowiedź spółki Orlen

Czy w IKS Solino zostanie powołany mediator? Mamy odpowiedź spółki Orlen

2026-06-08, 15:28
Spacerują z wolontariuszami i szukają nowych domów. Kolejna edycja akcji Łapa w łapę we Włocławku [zdjęcia]

Spacerują z wolontariuszami i szukają nowych domów. Kolejna edycja akcji „Łapa w łapę we Włocławku” [zdjęcia]

2026-06-08, 14:32
Uwaga na utrudnienia Wypadki w Kujawsko-Pomorskiem

Uwaga na utrudnienia! Wypadki w Kujawsko-Pomorskiem

2026-06-08, 14:07
Mokra pasza wysypała się na jezdnię. Problemy na DK10 na wysokości Pawłówka [aktualizacja]

Mokra pasza wysypała się na jezdnię. Problemy na DK10 na wysokości Pawłówka [aktualizacja]

2026-06-08, 12:45
Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą Przede wszystkim - na trzeźwo

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? Przede wszystkim - na trzeźwo

2026-06-08, 12:27
Inowrocław i Włocławek bez ciepłej wody. Co sądzą o tym mieszkańcy

Inowrocław i Włocławek bez ciepłej wody. Co sądzą o tym mieszkańcy?

2026-06-08, 11:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę