Harcerze oznakują mogiły powstańców wielkopolskich

2019-09-21, 18:30  Sławomir Jezierski/Redakcja
W sobotę w ramach akcji odbyło się spotkanie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu. Fot. Sławomir Jezierski

W sobotę w ramach akcji odbyło się spotkanie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu. Fot. Sławomir Jezierski

Uporządkują mogiły i oznaczą je specjalnymi tablicami z „orłami powstańczymi” oraz napisem „Miejsce pamięci Powstania Wielkopolskiego”. Stanie się tak dzięki akcji „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego” prowadzonej przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

W sobotę w ramach akcji odbyło się spotkanie w Inowrocławiu w symbolicznym miejscu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

- Stoimy przed pomnikiem, który powstał dla uczczenia 50-lecia Powstania Wielkopolskiego. To zbiorowa mogiła, niestety zniszczona w 1939 przez Niemców, powstańców, którzy zginęli w walkach o Inowrocław 2 i 5 stycznia 1919 roku. To miejsce szczególne, dlatego tutaj jest ta symboliczna tablica - mówił Edmund Mikołajczak historyk, honorowy obywatel Inowrocławia.

Oznakowanie powstańczych mogił powierzono harcerzom. Nie bez przyczyny.

- Harcerki i harcerze mają szczególny obowiązek dbać o miejsca pamięci narodowej. Obowiązek, ale także przywilej opiekowania się tymi miejscami. Dzisiaj jest dzień szczególny. Robimy coś zwykłego dla niezwykłych ludzi. Stawiamy w 56 miejscach na terenie województwa tablice informujące o miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego. Tabliczka stanie przy każdym indywidualnym grobie. Dla naszych harcerzy jest to szczególna lekcja historii. Taka, która pozwoli im mieć przekonanie, że robią coś dla zachowania pamięci tych ludzi - powiedział harcmistrz ZHR Piotr Grądziel.

Spotkanie w Inowrocławiu było drugim po Bydgoszczy w ramach akcji „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego”.

Mówi Edmund Mikołajczak

Mówi Piotr Grądziel

Region

Ktoś zna te osoby Po pobiciu na ul. Kossaka policja publikuje film i zdjęcia [WIDEO]

Ktoś zna te osoby? Po pobiciu na ul. Kossaka policja publikuje film i zdjęcia [WIDEO]

2021-03-12, 17:05
Podwyżka. O ponad 200 złotych wzrasta dodatek za wiek dla stulatków

Podwyżka. O ponad 200 złotych wzrasta dodatek za wiek dla stulatków

2021-03-12, 16:29
Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19. Kolejny apel, tym razem z Inowrocławia

Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19. Kolejny apel, tym razem z Inowrocławia

2021-03-12, 15:27
Chcą, by rząd płacił za rekultywację terenów po Zachemie. Mieszkańcy pomogą

Chcą, by rząd płacił za rekultywację terenów po Zachemie. Mieszkańcy pomogą?

2021-03-12, 14:46
Stylowe ławki i kosze na śmieci w Świeciu. Będą też nowe wiaty i stojaki na rowery

Stylowe ławki i kosze na śmieci w Świeciu. Będą też nowe wiaty i stojaki na rowery

2021-03-12, 14:00
Poród zaczął się w samochodzie. Kierowca poprosił o pomoc policjantów [wideo]

Poród zaczął się w samochodzie. Kierowca poprosił o pomoc policjantów [wideo]

2021-03-12, 13:11
Nie mogła dostać się na wymaz w kierunku COVID-19. Jest kontrola NFZ

Nie mogła dostać się na wymaz w kierunku COVID-19. Jest kontrola NFZ

2021-03-12, 12:22
Kradli samochody na terenie Polski i Niemiec. I sprzedawali części [zdjęcia]

Kradli samochody na terenie Polski i Niemiec. I sprzedawali części [zdjęcia]

2021-03-12, 11:36
Umierają młodzi ludzie. Obniżył się wiek ciężko chorujących na COVID-19

Umierają młodzi ludzie. Obniżył się wiek ciężko chorujących na COVID-19

2021-03-12, 08:30
Muszą być łóżka dla osób zakażonych. W Toruniu reaktywują oddział covidowy

Muszą być łóżka dla osób zakażonych. W Toruniu reaktywują oddział covidowy

2021-03-12, 07:51
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę